GündemManşet

Kuş Pazarı’nda ele geçirilen kuşlar Sarıyer’de doğaya bırakıldı!

kuslar-dogaya-salindi (5)

_ayracİstanbul genelinde toplanan sokak köpeklerinin bırakıldığı Sarıyer ormanlarına bu kez de kuşlar bırakıldı. Orman ve Su İşleri Bakanlığı İstanbul 1. Bölge Şube Müdürü Osman Demirel, Kuş Pazarları’nda ele geçirilen kuşları Sarıyer’de kendi elleriyle doğaya bıraktı…

_ayrac

Edirnekapı Kuş Pazarı’nda, yakalanması ve satılması yasak olan saka, iskete ve florya kuşları kafesleriyle birlikte toplandı. Kuşları satan 1 kişiye kuş başına 400 lira para cezası kesildi. Yaban hayatının parçası saka, iskete ve florya türü kuşlar Sarıyer’de tekrar doğaya salındı.

kuslar-dogaya-salindi (2)

Orman ve Su İşleri Bakanlığı İstanbul 1. Bölge Şube Müdürlüğü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi zabıtası ve İstanbul Emniyeti Müdürlüğü ekipleri, bir ihbar üzerine Edirnekapı Kuş Pazarı’na baskın düzenledi. Hafta sonu gerçekleştirilen operasyonda, yakalanması ve ticareti yasak olan saka, florya ve iskete türü 200 kuş kafesleriyle birlikte toplandı. Bu tür kuşların 50-300 TL arasında değişen fiyatlara satıldığı öğrenilirken, 1 kişiye kuş başına 400 lira tazminat cezası kesildi.

“BU TUTKULARINA, BU SEVGİLERİNE BİR SON VERSİNLER”

kuslar-dogaya-salindi (6)

Kuşlar, Sarıyer Feneryolu’nda bu yıl içinde yapımı tamamlanan Kuş Gözlem Kulesi’nden doğaya salındı. Yetkililer ve gazetecilerin yer aldığı etkinlikte konuşan Orman ve Su İşleri Bakanlığı İstanbul 1. Bölge Şube Müdürü Osman Demirel, bu tür kuşları sevenlerden bir talebi olduğunu vurgulayarak, “Bu tutkularına, bu sevgilerine bir son versinler” dedi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, İBB Zabıta ve Orman Muhafaza memurlarıyla hafta sonu operasyon düzenlediklerini söyleyen Demirel, “Yasadışı, mevzuata aykırı olarak ticarete konu edilen ve satışı yapılan, saka, florya, iskete türü kuşlardı. Bu kuşlar seslerinin güzel oluşu ve kendi vücut yapıları itibariyle değerli olduklarından, bazı kişiler tarafından doğadan yakalanıp satılması, ticarete konu edilmesi gibi istenmeyen hususlar yaşanıyor. Bu kuşları ellerinde bulunduran kimseler, hem kuşa el konularak hem de kuş başına 400 lira tazminat cezasına çarptırılıyor” şeklinde konuştu.

kuslar-dogaya-salindi (4)

Öte yandan, İstanbul 1. Bölge Müdürlüğü ve Jandarma ekiplerinin Şile’de kuşları yakalayan kişilere yaptıkları operasyonun kamera görüntüleri de basın mensuplarına dağıtıldı. Görüntülerde, bu kişilerin ellerinde kafeslerle kuş yakaladığı görülüyor. Kuşları yakalamak için hazırlanan düzenekler de görüntülere yansıyor.

KAPATILARAK BESLENİYOR, YARIŞMAYA HAZIRLANIYOR

İstanbul’da doğa kuşu tutkunlarından florya besleyenler kuşlarını koydukları kafesleri örtülerle kapatarak yarışmalara hazırlıyor. Kasım ayında doğadan yakalanan kuşlar bahar mevsimindeki çiftleşme döneminde dik ötüme başlıyor. Mayıs-Temmuz ayları arasında İstanbul’da Silivrikapı, Beykoz, Paşabahçe, Üsküdar, Ümraniye, Sarıyer ve Yenibosna’da bulunan kuşçu kahvelerinde düzenlenen ötüm yarışmaları florya ve saka tutkunlarının yoğun ilgisine sahne oluyor… Aynı yarışmalar yaz mevsiminin belli tarihlerinde İzmit’te de gerçekleştiriliyor. Yarışmalarda derece alan kuş sahiplerine ödül veriliyor. Derece alan kuşların bazıları ise oldukça astronomik rakamlarla satışa çıkarılıyor.

kuslar-dogaya-salindi (1)  kuslar-dogaya-salindi (3)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir