GündemManşet Altı

Kuzey Ormanları Savunması:Üçüncü Köprü İnşaatı Durdurulsun

üçüncüköprü
Kuzey Ormanları Savunması ile kent Plancıları ve Mimarlar Odası’nın da aralarında bulunmuş yer aldığı çığır odaları, 3. Köprü güzergahını içeren traksiyon değişikliğinin iptaline kapalı değişmeyen üzerine matbuat toplantısı düzenledi. Beşiktaş’ta kâin kent Plancıları Odası’nda gerçekleşen toplantıda, 8. yönetim Mahkemesi’nin “Kuzey Marmara-Beykoz-Boğaziçi Geri Görünüm ve Etkilenme Bölgesi Geçişi ile Sarıyer İlçesi-Rumelifeneri-Boğaziçi Geri Görünüm ve Etkilenme Bölgesi Geçişlerine İlişkin 1/5000 Ölçekli Koruma Amaçlı Nazım bayındırlık Planı Değişikliği’nin halel sonucu ele alındı. Toplantıya kent Plancıları Yönetim Kurulu Üyesi Ayşe Yıkıcı, Mimarlar Odası avukatı Can Atalay ve Kuzey Ormanları Savunmasından Ceyda Sungur katıldı. Toplantının yapıldığı salona, ’Doğa ve ahbaplık cinayetini, köprü ve havalimanını durdurun’ kayıtlı pankart asıldı.

“İNŞAATI DERHAL DURDURUN”

Mimarlar Odası ve kent Plancıları Odası İstanbul şubelerinin açmış yer aldığı eş davada tahsil edilen halel sonucuna kapalı meydana getirilen matbuat açıklamasında “3. Köprü artık 2 beton kuleden, Kuzey Marmara Otoyolu ise asfalt izinden ibarettir. Mahkeme traksiyon değişikliklerinin İBB alegori Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın onayı ile yürürlüğe konmasını hukuka çapraz bulmuştur. Verilen kararla köprü ayaklarını rastgele dü yakada 3. Köprü güzergahı ile bağlayacak temel koridorları içeren projeler halel edilmiştir ki bu değişmeyen plan bütünlüğünün iptalini de gerektirir niteliktedir” ifadelerine toprak verildi. Kuzey Ormanları Savunması alegori meydana getirilen matbuat açıklamasında projenin hemen durdurulması çağrısında bulunarak, murafaa kararının uygulanması istem edildi. Kuzey Ormanları Savunması, Cumartesi haset Sarıyer Garipçe kavşağında gelişim çağrısında bulundu.

“KARAR KÖPRÜNÜN DENİZ ÜSTÜNDEKİ KISMINA GİDEN EN KRİTİK ALANI KAPSIYOR”
Basın toplantısında mütekellim Mimarlar Odası avukatı Can Atalay, kararın çarpıcı yer aldığı alanın Avrupa ve Anadolu yakaları ense görünüş ve etkileşim intikal sahaları bulunduğunu vurgulayarak “Bu meydan köprünün bahir üzerindeki bölümüne revan en eleştiri alan. Şu anda burada herhangi, benzeri yapım yapılamaz. Durum baş döndürücü açık” halinde konuştu. 3. Köprünün, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş aracılığıyla imzalanan 1/100 binlik planda toprak almadığını hatırlatan Atalay, “Aradan benzeri sene bile geçmeden 3. Köprü inşaatına başladılar. evvel 1 sene süresince ne değişti, fikirlerini hastalık değiştirdiler bunun cevabını verecekler ve bu sonucu uygulayacaklar” dedi.

“KÖPRÜ BÖYLE KALABİLİR; AYAKLARINI KUZEY ORMANLARI BÜSTÜ OLARAK ADLANDIRIRIZ”

Şehir Plancıları Yönetim Kurulu Üyesi Ayşe Yıkıcı kararın Kuzey Ormanları amacıyla baş döndürücü ehemmiyetli bulunduğunu belirterek projenin hemen durdurulması icap ettiğini savundu. Yıkıcı, “Köprü ayaklarıyla kalabilir, tığ bunu Kuzey Ormanları büstü şekilde da adlandırabiliriz” diyerek konuştu. Toplantıya dahil olan CHP Parti Meclisi Üyesi Yasemin Öney Cankurtaran ise 3. Köprünün planlama süreçlerinde belediyeye ilgili yetkilerin bakanlığa devredildiğini belirterek “1/1000’lik projeler kaymakamlık belediyelerine ilgili izin ve üzeri içindeydi. Ancak baktılar ki bu izni çıkaramıyorlar, benzeri anda Bakanlığa devredildi. Torba kanunlarla, şeb ½ si çıkarılan kanunlarla, doğaya, kişiye hürmet duymadan benzeri anda izin dönemi yapıldı” ifadelerini kullandı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir