GündemManşet

Meclisin gündemi Ayazağa! Ayazağa Planları Meclis’ten geçti!

sariyer-belediye-meclisi1 (7)

***

Sarıyer Belediyesi’nin Haziran ayı ilk meclis toplantısı Darüşşafaka’daki Evlendirme ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Ayazağa’nın imar planlarının görüşüldüğü mecliste kimi zaman AKP ve CHP’liler arasında gülüşmelere neden olan karşılıklı atışmalar yaşandı.

***

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in de katıldığı meclis toplantısında renkli diyaloğlar yaşandı. Önceki toplantılara rağmen oldukça seviyeli ve yumuşak geçen mecliste gündem ağırlıklı olarak Ayazağa’ydı. Ayazağa üzerinden zaman zaman AKP ve CHP’liler karşılıklı sözlü atışmalar yaptı. Meclis toplantısı öncesinde CHP İlçe Başkanı Mehmet Deniz ile ayaküstü sohbet eden AK Partili Nurettin Çelik, “Başkanım seçim çalışmaları nasıl gidiyor, umarım bir sorun sıkıntı yoktur. Hadi hayırlısı” diye konuştu.

MECLİSTE BARKAVİZYON ARIZASI GİDERİLEMEDİ

sariyer-belediye-meclisi1 (4)

CHP’li Meclis Üyesi ve Belediye Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek’in Galatasaray renklerini taşıyan kravat taktığı görülürken, mecliste yaşanan teknik aksaklık nedeniyle Zeybek’in sunumunu yapacağı barkavizyon çalışmadı. AK Parti Grup Sözcüsü Avukat Nurettin Çelik’in espirilerine neden teknik arıza bir türlü giderilemedi ve Zeybek konuşmasını barkavizyonlu sunum yapamadan tamamladı.

AKP’Lİ NURETTİN ÇELİK; “O ZAMAN SEN TELEFON ET”

sariyer-belediye-meclisi1 (5)

Sarıyer Belediye Meclisi’nde söz alan AK Partili Nurettin Celik, Ayazağa’daki 208 ve 209 sokaktaki sorunların çözülmesi için İSKİ’nin belediyeden yazı beklediğini ve bu sokaktaki sorunun çözülmesi için gerekirse önerge verebileceklerini ifade etti. Çelik’in yaptığı konuşmaya cevap veren CHP’li Meclis Başkan Vekili Hüseyin Coşkun da “Biz söz konusu sokaktaki sorunların giderilmesi için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız. Ancak bu tür şeyler için meclis kararı yada başka bir şey gerekmez. Oradaki en öncelikli sorun elektrik sorunudur. Bu sorunu çözmek için bir tek telefon yeter. Olay bu kadar basit” diye konuştu. Coşkun’un “Bir telefon yeter” sözüne tepki gösteren AKP’li Çelik de “O zaman sen telefon et” diyerek karşılık verdi.

ÇELİKYAY; “SODEM’E AİDAT PARASI NE KADAR VERİLİYOR”

sariyer-belediye-meclisi1 (8)

AK Partili Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Hicran Hamza Çelikyay, Sarıyer Belediyesi’nin de üyesi olduğu Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği (SODEM) konusunda bir önerge verdi. Önergesi üzerine konuşan Çelikyay; “Sarıyer Belediyesi olarak SODEM’e ne kadar üyelik aidatı ödüyorsunuz, SODEM’den beklentiniz nedir, Sarıyer’e bu üyeliğin katkısı ne olmuştur” diye sordu. Çelikyay’ın bu konuda verdiği soru önergesine tepki gösteren CHP’li Meclis Üyesi Hüseyin Coşkun; “Bu konuda söyleyecek çok şeyimiz var ama ben bu konuda konuşmak istemiyorum. Ama bu durumu AK Partili belediye başkanlarıyla konuşup şikayetimi ileteceğim. Bu konuda yanlış tutum sergiliyorsunuz” diye konuştu. CHP’li Coşkun’un sözlerine AKP sıralarından “Hangi belediye başkanımızı arayacaksınız” şeklinde karşılık geldi.

POLİGON’DAKİ CEMEVİ SAVCILIK YAZISIYLA DURDURULDU

sariyer-belediye-meclisi1 (6)

AK Partili Meclis Üyesi Nurettin Çelik, Poligon Mahallesi’nde yapılacak Cemevi konusunda belediyenin gerekli çalışmaları yapması gerektiğini belirterek bir önerge verdi. Çelik’in bu önergesine karşılık söz alan Belediye Başkanı Şükrü Genç; “Burada alan itibariyle cemevi yapılabilecek bir yer yok. Alan olarak çok müsait değil, üstelik buradaki çalışmalar savcılıktan gelen yazıyla durduruldu. Çevreden gelen şikayetler var. Alevi geleneğinde bir yere cemevi yapılacaksa oradaki insanların ve çevredeki evlerin müsaadesi alınır. Biz bunlara önem veriyoruz” diye konuştu.

ZEYBEK; “BBC’NİN SARIYER TESPİTİ ÇOK YERİNDE BİR TESPİT”

sariyer-belediye-meclisi1 (1)

Sarıyer Belediye Meclisi’nde uzun bir konuşma yapan Belediye Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek sözlerine geçtiğimiz günlerde BBC Türkçe’de yayınlanan ve Genel Yayın Yönetmenimiz Bekir Batu’nun da röportajının yer aldığı “İstanbul’da CHP için yeni bir kale mi doğuyor” başlıklı araştırma haberine atıfta bulunarak başladı. Zeybek, “Sarıyer’in CHP’nin kalesi olduğu gerçeği BBC’nin yaptığı araştırmayla da gün yüzüne çıkmıştır, oldukça yerinde bir tespittir” diye konuştu. Zeybek’in bu sözlerine AKP sıralarından “yandaş basın haberidir” şeklinde karşılık verilmesi dikkat çekti. Zeybek, yaklaşık yarım saat boyunca Ayazağa’daki imar planları hakkında salondakilere teknik bilgiler verdi.

AYAZAĞA PLANLARI AKP VE CHP OYLARIYLA MECLİSTEN GEÇTİ

Sarıyer Belediyesi Kentsel Tasarım Müdürlüğü tarafından Ayazağa Mahallesi için hazırlama aşaması tamamlanan ve Ayazağalıların katıldığı bir toplantıda halka anlatılan 1/1000 ölçekli imar planı, Sarıyer Belediyesi Meclisi tarafından oy birliğiyle kabul edildi.

Sarıyer Belediyesi’nin 1 Haziran tarihli meclis oturumunda gündeme gelen ve Ayazağalı yurttaşların büyük ilgi gösterdiği plan, Cumhuriyet Halk Partili ve Adalet ve Kalkınma Partili üyeler tarafından kabul edildi. 2014 Eylül ayı itibariyle Sarıyer Belediyesi’ne sunulan 1/5000 lik planda oluşabilecek sıkıntılar nedeniyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne 10 maddelik bir itiraz dilekçesi ile başvuran Sarıyer Belediyesi, itirazının yerinde bulunmasıyla bu kez 1/1000 lik bir plan hazırlayarak Ayazağalı vatandaşlara anlattı. Vatandaştan onayı alarak bu kez meclis gündemine getirilen plan oy birliğiyle kabul edildi.

İmar Müdürlüğü ve Emlak İstimlak Müdürlüğü’ne bağlı ekipler tarafından bina bina dolaşılarak, yapım cinsi, kat adedi ve kullanım amacı gibi birçok segmentte masaya yatırılan plan 1/1000’lik haliyle vatandaşların alkışları arasında meclisten geçti.

sariyer-belediye-meclisi1 (9)

 

sariyer-belediye-meclisi1 (2)

sariyer-belediye-meclisi1 (3)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir