GündemManşet

Merhum Başkan Yardımcısı Yüksel Tutak’ın memleketi “suyun başkenti” Kaynarca ile Sarıyer kardeş belediye oluyor!

kaynarca1 (7)

_ayrac

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, 47 yaşında yaşamını yitiren Belediye Başkan Yardımcısı Yüksel Tutak’a bir kez daha vefa örneği gösterdi. Merhum Tutak’ın isminin Demirciköy’de bir caddeye verilmesini sağlayan Genç, bu kez de Sarıyer ile Tutak’ın memleketi Kırklareli Kaynarca’yı kardeş belediye yapıyor. Şirin bir belde olan “Kaynarca” suyun başkenti olarak tanınıyor.

_ayrac

yuksel tutak1 (2)

BEKİR BATU/ ÖZEL HABER/ SARIYER GAZETESİ

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, 20 Ekim 2014’te genç yaşta geçirdiği kalp kriziyle yaşamını yitiren Park ve Bahçelerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Yüksel Tutak’ın anısına onun memleketi Kırklareli Pınarhisar ilçesine bağlı Kaynarca ile Sarıyer Belediyesi’ni kardeş belediye yapıyor.

Belediye Başkanı Şükrü Genç’in talimatıyla başlatılan görüşmeler sonucunda her iki belediyenin kardeş belediye olmasının alt yapısı oluşturuldu. Genç’in talimatıyla başlatılan ve Sarıyer Belediye Meclis Başkan Vekili Hüseyin Coşkun ile Özel Kalem Müdürü Şehnaz Bulut’un yaptığı görüşmeler sonucunda her iki belediyenin kardeş belediye olabilmeleri için gerekli resmi işlemler yapıldı, çalışmalar büyük ölçüde tamamlandı.

BU HAFTA MECLİSTE ONAYLANACAK

Kaynarca Belediye Başkanı Serdar Türker (2)

İki belediyenin kardeş belediye olması için alınacak meclis kararı, önümüzdeki hafta Sarıyer Belediye Meclisi’nden çıkacak. Böylece “suyun başkenti” olarak tabir edilen Kırklareli’nin Pınarhisar ilçesine bağlı şirin beldesi Kaynarca ile Sarıyer Belediyesi resmen kardeş belediye olacak. İki belediyenin meclis kararlarını aldırmasından sonra Kaynarca Belediye Başkanı Serdar Türker ile Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç kardeşlik protokolü imzalayacak.

Bu sayede 15 Mart 1967 yılında doğan ve 20 Ekim 2014 yılında yaşamını yitiren, görevi sırasında Sarıyer’de unutulmaz hizmetlere imza atan Merhum Başkan Yardımcısı Yüksel Tutak’ın da anısı bu iki belediyenin kardeşlik protokolüyle ilelebet yaşatılmış olacak.

KAYNARCA SUYUN HÜKÜMDARIDIR!

kaynarca1 (1)kaynarca1 (3)

Suyuyla ünlü Kaynarca hakkında çok farklı rivayetler ve efsaneler vardır. Kaynarca’nın çok eski bir tarihi vardır. Evliya Çelebi’nin Seyahat Name’sinden anlaşıldığına göre M.Ö 515 yıllarından beri buralarda yerleşim var. Yunan tarihçilerinin anlattıklarına göre İran Hükümdarı DARİUS Sikitya Seferi’ne giderken 700 yüz bin kişilik ordusuyla İstanbul Boğazı’nı geçip bu günkü Pınarhisar ve Kaynarca kasabasının bulunduğu yerde Ergene Çayı’nın ayaklarından olan TARA suyunun ve bugünkü Kaynarca membaları adını alan suyun başında konaklamıştır. Bu su DARİUS’un çok hoşuna gitmiştir. Suyun başına bir sütun diktirerek “DARİUS NASIL BU DÜNYANIN HAKİMİ VE HÜKÜMDARI İSE KAYNARCA SULARI DA SUYUN HÜKÜMDARIDIR “ ibaresini yazdırmıştır.

kaynarca1 (2) kaynarca1 (4) kaynarca1 (5) yuksel tutak1 (3)

sariyer-gazetesi-1

YASAL UYARI: Özel haberlerimiz kaynak kullanılsa dahi aynı gün içinde SARIYER’deki hiçbir basın kuruluşu yada internet sitesi tarafından yayınlanamaz. Bu uyarıyı dikkate almayan internet siteleri yada basın kuruluşları, her türlü hukuki yaptırımı peşinen kabul etmiş sayılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir