GündemManşet Altı

OTİZM MÜCADELE TAKIMI: “ANLESS”

_ayrac

Özel eğitim uzmanı ve psikolog Özgü Ertul, ülkemizde otizmle mücadelede birbirinden çok farklı sistemlerin uygulandığını, bunun da sorunu tam olarak çözmekten uzak olduğunu söyledi. Dünyada ise otizmde başarılı uygulanan sistemlerin bütüncül yaklaşımlarla hazırlanan ANLESS programları olduğunu ileri sürdü.

_ayrac

unnamed

Dünyada otizm eğitiminde uygulanan bütüncül sisteme göre hazırlanan ANLESS programında doğal yaşam ile akademik eğitim birlikte sunuluyor. Yoğun bir şekilde uygulanan ANLESS otizm eğitim programında ciddi başarılar kaydediliyor. Özel eğitim uzmanı ve psikolog Özgü Ertul, ülkemizdeki uygulamalar hakkında ise şunları söyledi; “Ne var ki ülkemizdeki uygulamalar, gelişmiş ülkelerin tam tersi. Birbirinden farklı ve sorunu tam olarak çözmekten uzak , aynı anda çok sayıda program uygulanıyor. Bütün bu farklı sistemlerin uygulanmasının sonucunda beklenilen başarı sağlanamayabiliyor. Çünkü hiçbir çocuk ve hiçbir insan aynı anda birbirinden çok farklı ve çok sayıda programı uygulayamaz. Örneğin: Bir otizmli bireye hem ilaç, hem spor, hem sanat, hem duyu bütünleme, hem yunus terapi- at terapi vs. diyetler ve birbiriyle bağlantısız çok çeşitli akademik eğitim metotları uygulanabiliyor. Bir çocuğun aynı anda hepsini başarıyla kabullenmesi kolay değil. Aynı zamanda aynı anda çok farklı eğitim, terapi ve tıbbi tedavi ile diyetler hem çocuğun hırpalanmasına hem de ailelerin ciddi anlamda ekonomik yıpranmalarına neden olabiliyor” diyor.

OTİZM BİR BÜTÜNDÜR

Zencefil Özel Eğitim Merkezi’nde uygulanan ANLESS yoğun otizm eğitim programıyla soruna bütüncül yaklaştıklarını hatırlatan Ertul, sistem hakkında şu bilgileri verdi: “Günümüz dünyasında temel yaşam becerilerini artırmaya yönelik otizm eğitiminde gelinen nokta; bütüncül sistemlerdir. Bütüncül akademik eğitimin yanı sıra otizmli bireylerin doğal hayat sürmeleri , doğayla iç içe olmaları, sosyalleşerek iletişim becerilerinin artması, duygularını ifade edebilmelerine yönelik sanat, spor çalışmalarını da programa entegre ediyoruz. Bu entegre edilmiş bütüncül eğitim sistemini ANLESS yoğun otizm eğitim programının içinde topladık. Bu sayede otizmli bireylerin aynı anda birbirinden çok farklı uygulamaların içinde kaybolmaları önlenmiş oluyor” dedi.

unnamed (4)

ANLESS NEDİR?

ANLESS çok yönlü otizm eğitim programının ne olduğunu ise Özgü Ertül şu şekilde anlattı: “Otizmli bireylerin öğrenme özellikleri, temel alarak oluşturulmuş aileye ve çocuğa sunulan doğal bir yaşam sistemidir. ANLESS ile çocuğun ve ailenin yaşam kalitesinin yükseltilmesi hedeflenmektedir. ANLESS içinde özel eğitim kurumu, aile, öğretmen ve doktorları da kapsayan bir takım çalışmasının sonucunda oluşturulan bütüncül bir yaşam sistemidir. Yurtdışındaki uygulamalar, Türkçeye ve Türkiye şartlarına otizmde doğal hayat, spor, sanat , sosyalleşme, dil konuşma ve ABA temelli akademik eğitim olarak adapte edilmiştir”.

unnamed (2)

OTİZM NEDİR?

Otizm doğuştan gelen ya da yaşamın ilk üç yılında ortaya çıkan karmaşık gelişimsel bir bozukluktur. Ne yazık ki günümüzde dünyada otizmli çocuk sayısında ciddi oranda artış bulunmaktadır. Bugün her 100 çocuktan üçünde otizme rastlanabilmektedir. Erkek çocuklarda, kız çocuklarına göre bu oran 3-4 kat daha fazladır.
Otizme, kimyasal zehirlenmeler dışında tam olarak neyin sebep olduğu hala bilinmemekle birlikte; otizmin, beyin yapısının ya da işleyişini etkileyen bazı sinir sistemi sorunlarından kaynakladığı sanılmaktadır. Ancak kalıtımla ilgili olduğu düşünülmekle birlikte, çevresel faktörlerin de (kimyasal maddeler, katkı maddeli gıdalar, çevre kirliliği) tetikleyici olduğu belirtilmektedir. Ayrıca,aşırı televizyon izleme ve bilgisayar kullanımının çocuklarda otizm oluşmasında etkili olduğu saptanmıştır. Otizm, fiziksel ve zihinsel bir sorun değildir. Sosyal iletişim bozukluğu olarak kendini hissettirir. Dilin soyut yapısını çözümlemekte güçlük yaşamakta olup, yetersiz bir konuşma yapısına sahip olabilmektedirler.

unnamed (1)

ANLESS programı: Zencefil Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde uygulanmakta…
Tel: 0212 277 77 13

GSM: 0532 161 37 94

Adres: Sezai Bey Cad. No.71 Emirgan-Sarıyer/İSTANBUL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir