GündemManşet

Polonya’nın Zabrze kenti Sarıyer ile kardeş şehir oluyor!

zaberz (3)_ayrac

Polonya’nın Zabrze Belediye Başkanı Malgorzata Manka Szulık ve Polonya Başkonsolosu’nu ağırlayan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Zabrze ve Sarıyer’in kardeş şehir olacaklarının müjdesini verdi. 

_ayrac

Zaberz (2)

ÖZEL HABER/ HABER MERKEZİ/ SARIYER GAZETESİ

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Polonya’nın Zabrze kentiyle Sarıyer’in kardeş şehir olacağının müjdesini verdi. Zabrze Belediye Başkanı Malgorzata Manka Szulık ve Polonya Başkonsolosu’nu başkanlık binasında ağırlayan Genç, iki kent arasındaki ilişkilerin daha da gelişmesi için çalışmalara önem verdiklerini söyledi.

İŞTE SARIYER’İN YENİ KARDEŞİ ZABRZE  

Polonya’nın güneyinde yer alan Zabrze, yukarı Silezya sanayi bölgesinde bulunuyor. Önemli bir sanayi ve kültür merkezidir. Ülkenin en eski madencilik yerleşmelerinden biri olan Zabrze’deki ilk maden ocağı 1790’da açılmıştır. Günümüzde kentin ekonomisi kömür, kok kömürü, metal eşya, kimyasal madde ve elektrik enerjisi üretimine dayalıdır. Kentte bir tıp akademisi, bir müze ve büyük bir stadyum vardır.

1742-1921 arasında Prusya’nın yönetiminde kalan kent daha sonra Almanlara geçti. II. Dünya Savaşı’nda büyük hasar gördü ve 1945’te Polonya’ya geri verildi.

Górnik Zabrze şehrin futbol takımıdır.

zaberz  zaberz (5)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir