GündemManşet Altı

Protestoya polis engeli

doğu türkistan

Sarıyer’de toplanan Hür Doğu Türkistan Platformu üyeleri, Çin’in Sincan Uygur özerk bölgesindeki baskıcı uygulamalarına dikkat çekmek için Çin Konsolosluğuna yürümek istedi. Polis barikatıyla karşılaşan grup, Çin bayrağını yakarak basın açıklaması yaptı.

Hür Doğu Türkistan Platformu, Doğu Türkistan Göçmenler Derneği, Doğu Türkistan Vakfı, Uluslararası Türkistanlılar Derneği, ve Alperen Ocakları üyeleri Sarıyer Meydan’da toplanarak Tarabya Kireçburnu Mahallesinde bulunan Çin Konsolosluğu’na yürüdü. ‘Müslüman uyuma kardeşine sahip çık, katil Çin hesap verecek kahrolsun Kızıl Çin, yaşasın bağımsız Doğu Türkistan’ dövizleri açan kalabalık grup tekbirler eşliğinde ‘hak hukuk adalet Türkistan’a hürriyet, ‘Türkiye uyuma kardeşine sahip çık’ sloganları attı. Çin Konsolosluğu yakınına gelen grup polis barikatıyla karşılaştı. Barikatın arkasında çok sayıda çevik kuvvet ekibi ve bir TOMA aracı bekletildi. Grup, burada bir müddet Çin aleyhine sloganlar attı.

Hür Doğu Türkistan Platformu adına Hidayet Oğuzhan, basın açıklaması yaptı. Haziran ayı boyunca 100 civarında Doğu Türkistanlının öldürüldüğünü kaydeden Oğuzhan, “Türkistan’daki operasyon ve çatışma olaylarında ölenlerin resmi kaynaklı haberlerde belirtilen sayı bile 60 kişidir. Ancak farklı olaylarda ölenlerin sayısı resmi kaynaklardan daha fala olduğu görülmektedir. Doğu Türkistan’da yaşanılan sıkıntıları ve iddialarımızı milyonların kullandığı sosyal medyadaki kimliği bilinmeyen insanlar tarafından paylaşılan temsili görüntüleri bahane ederek bilgi kirliliği yayarak insanlarımızın davaya olan inancını sarsmak ve tedirgin etmeye yönelik başlatılan propagandaları Çin Elçiliği tarafından yöneltildi. Bütün bu zulümlere rağmen halkımız akıbetinin ne olacağının bilincinde. Ve her türlü cezaya katlanarak çeşitli yollarla dili, dini ve milli kimlik, kültür ve medeniyeti korumaya yaşayıp yaşatmaya amansız gayretler sarf etmektedirler.” dedi.

Grup,daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir