GündemManşet

Rant kasada kaldı! Yaşar Kemal Kültür Merkezi SARBEL’e emanet!

Sarıyer Gazetesi WhatsApp haber hattı!

sariyer- evlendirme-dairesi-nikah-salonu-yasar-kemal-kultur- merkezi-sariyer

_ayrac

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, belediye bütçesini arttırmak ve belediyenin olanakları üzerinden birilerinin zengin edilmesini önlemek için örnek bir karara imza attı.

_ayrac

Belediyenin hizmete soktuğu kurumlardan doğan rantın doğrudan belediye bütçesinde kalmasını isteyen belediye yönetimi, Darüşşafaka’daki Sarıyer Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezinin tüm işletmesini belediye bünyesindeki SARBEL Şirketi’ne verdi.

_ayrac

Kültür Merkezi’yle ilgili 5 ayrı ihaleyi kazanan SARBEL, belediyeye tam 4 milyon 489 bin lira ödeyecek. Bu sayede belediye, Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nin başka şirketlere peş keş çekilmesini önlemiş, ciddi bir gelir de elde etmiş oldu.

_ayrac

sukru genc

BEKİR BATU- ÖZEL HABER- SARIYER GAZETESİ

_ayracSarıyer Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl faaliyete geçirilen Sarıyer Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi’ndeki 5 ayrı ihaleyi belediyenin şirketi SARBEL kazandı. Sarıyer Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren SARBEL isimli şirket, ihaleler kapsamında bütçeye toplam 4 milyon 489 bin lira ödemeyi taahhüt etti. SARBEL, kültür merkezinde bulunan nikah salonundaki fotoğraf ve video çekim işini, otopark işletmeciliğini, kiralama işlerini, müzik-ses sistemi temin işini ve yemek işlerini kazandı. Bu sayede milyonlarca liralık rant kimseye peşkeş çekilmemiş, belediye ciddi bir gelir elde etmiş oldu.

4 MİLYON 489 BİN LİRA KASAYA GİRECEK

Sarıyer Belediyesi bünyesinde kurulan ve merkezi Büyükdere’de bulunan SARBEL Org. Tem. Spor. Hiz. İnşaat. Gıda San. Ve Tic. AŞ, Darüşşafaka’daki Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nden toplam 5 ayrı ihale kazandı. Yapılan tüm ihaleler 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu’nun 45. Maddesi kapsamında açık ihale olarak düzenlendi, isteyen her şirket yada firma rahatlıkla ihaleye girebildi.

30 Temmuz’da kesinleşen ihale sonucuna göre Yaşar Kemal Kültür Merkezi’ndeki nikahlarda video ve fotoğraf çekme işini 3 yıl süreyle kazanan SARBEL, bu iş için belediyeye yıllık tam 103 bin lira ödeyecek.

Kültür Merkezi’ndeki balo salonları süsleme ve demirbaş temini işini de 10 yıllığına kazanan şirket, belediyeye bu iş için yıllık 122 bin lira artı KDV ödeyecek. Kültür Merkezi’ndeki otoparkın 10 yıllık işletme hakkını kazanan şirket, bu iş için ise yıllık 100 bin lira ödeyecek. Balo salonu kokteyl organizasyonu ve catering hizmeti işini 10 yıllığına alan şirket yıllık 98 bin lira ödemeye yapacak. Müzik ve ses sistemi temini işi için de yine yıllık 98 bin lira ödeyecek. SARBEL’in Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nden kazandığı 5 ayrı ihalenin toplam bedeli ise tam 4 milyon 489 bin lira oldu.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ UZUN SÜRE YAPIMI ENGELLEMİŞTİ

Sarıyer Belediyesi tarafından yaptırılan Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nin yapımı sırasında AK Partili Büyükşehir Belediyesi ile CHP’li Sarıyer Belediyesi arasında gazete manşetlerine taşınan ve Türkiye gündemine oturan büyük bir siyasi gerginlik süreci yaşanmıştı. Sarıyer Belediyesi’nin bu binayı yapmasına izin vermeyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bir gece yarısı yaptığı zabıta operasyonuyla inşaat halindeki şantiyeyi basmış ve şantiyedeki tüm inşaat malzemelerine el koymuştu. İki belediyenin zabıtalarının karşı karşıya geldiği inşaat alanında konuşan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç; “60 zabıtayla değil, 600 zabıtayla da gelip inşaatımızı bassanız bu binanın yapımına kimse engel olamayacak. Sarıyer halkının böyle bir binayı kazanmasına kimse mani olamayacak” diyerek AKP’li Büyükşehir Belediyesi’ne rest çekmişti.

YANDAŞLAR “HAYALİ TEMEL” VE “KALAS NÖBETİ” BAŞLIKLARI ATMIŞLARDI

AKP’ye yakın bazı yandaş gazete ve televizyonlar, bu binanın yapımı konusunda direnen CHP’li Sarıyer Belediyesi aleyhinde özel yayınlar yapmış ve yazılar yayınlamışlardı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in oğlu Osman Gökçek’in sahibi olduğu Beyaz TV başta olmak üzere birçok kanal, “Kılıçdaroğlu’na hayali temel attırdılar, Sarıyer’de kalas nöbeti” başlıklarıyla haberler yapmışlardı. Sarıyer’de o günlerde AKP İlçe Başkanlığı’ndan yönetilen bazı yerel gazeteler de birçok asparagas haberler yayınlayarak Şükrü Genç’in bir kez daha belediye başkan adayı yapılmasını önlemeye çalışmışlar, bu inşaat üzerinden büyük bir siyasi karalama kampanyası yürütmüşlerdi. Yapımı sürecinde AKP ve CHP’li belediye arasında gerginliğe neden olan bina, Şükrü Genç’in bu konuda geri adım atmaması üzerine güçlükle inşaa edilebilmişti.

Geçen yıl Sarıyer Belediyesi Nikah Sarayı ve Kültür Merkezi olarak hizmete giren bina, ünlü şairin ölümünden sonra Sarıyer Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi olarak isim değiştirdi. Sarıyer Belediye Meclis toplantılarının da yapıldığı bina halen; Evlendirme Dairesi, toplantı salonları, kültür merkezi gibi pek çok değişik konsepte kullanılabiliyor.

BEKİR BATU- ÖZEL HABER- SARIYER GAZETESİ

_ayrac

YASAL UYARI: ÖZEL HABERİMİZİ SARIYER’DEKİ İNTERNET SİTELERİ AYNI GÜN İÇİNDE YAYINLAYAMAZ. KAYNAK KULLANARAK YAYINLASALAR DAHİ HER TÜRLÜ TAZMİNAT VE CEZAİ İŞLEMİ KABUL ETMİŞ SAYILACAKLARDIR.

_ayrac

mehmet-deniz-11

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler