GündemManşet

SARIYER BELEDİYE MECLİSİ “GÜLDÜR GÜLDÜR”Ü GEÇTİ!

Meclis12

BEKİR BATU/ MERT CİN/ SARIYER GAZETESİ_ayrac

Sarıyer Belediye Meclisi’nin bugünkü oturumunda yaşananlar “Yuh artık bu kadar da olmaz” dedirtti. Mecliste her zaman ki gibi yumruklaşmaya ramak kalındı, yine saçma sapan konulardan dakikalarca süren sataşmalar yaşandı. Belediye Meclisi’nde yaşananlar deyim yerindeyse Cem Yılmaz’ın esprilerini ve Güldür Güldür oyuncularının hünerlerini bile geride bıraktı. AKP’liler ve CHP’liler meclis toplantısı boyunca oturdukları yerden birbirlerine laf attı, zaman zaman tansiyon zirve yaptı, sinirler iyice gerildi.

_ayrac

İşte şaka değil tamamı gerçek o detaylar;

Hemen belirtelim Sarıyer Belediye Meclisi’nde ele alınan tüm gündem maddeleri ya oy çokluğu ya da oy birliğiyle geçti. 325 milyonluk 2016 yılı bütçesi de CHP’li meclis üyelerinin oylarıyla kabul edildi. Ancak asıl dikkat çeken ise AK Partililer ile CHP’li üyeler arasında yaşanan ilginç laf sokma ve sataşmalar oldu.

Sarıyer Belediyesi’nin Gelir Gider Bütçesi’nin konuşulduğu mecliste, Ak Parti’den Abdullah Akşahin, Hüseyin Coşgun, Hicran Çelikyay, Nurettin Çelik söz aldı. CHP’den ise sırayla Mustafa Oktay Aksu, Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Tok, Gökan Zeybek ve son olarak da Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç söz aldı.

Meclisin neredeyse ilk dakikasından itibaren başlayan sataşmalar ilerleyen dakikalarda yerini şiddetli gerilime ve söz düellosuna bıraktı. Sarıyer Belediye Meclisi’nde sataşmalara AK Parti’den Hicran Çelikyay, MHP İlçe Başkanı’yken AK Parti’ye geçen Verda Yiğit, Hüseyin Coşgun katılırken CHP kanadında ise Gökan Zeybek, Mustafa Tok ve Mustafa Oktay Aksu yer aldı.

Meclis11

Mecliste ilk söz alan isim AK Partili Meclis Üyesi Abdullah Akşahin, Pazartesi günü yaşanan olaylar nedeniyle söylenen tüm sözleri söyleyenlere iade ettiklerini dile getirdi. AK Partili Hüseyin Coşgun ise meclis kürsüsünden yaptığı konuşmada istifa edip görevinin başına 24 gün sonra dönen Belediye Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek’i hedef alarak; “Biz burada Gökan Bey’e neden 24 gün sonra geri döndün, istifa nedenin neydi, geliş nedenin ne? Bu konuda neden açıklama yapmıyorsunuz” diye sormayacağız” dedi.

CHP’li Meclis Üyesi Mustafa Oktay Aksu ise konuşmasında Sarıyer Belediyesi’nin yaptığı hizmetleri tek tek anlatmak isterken AKP sıralarından “yalan, bu hizmetler nerde” diye gelen sataşmaya “Meclisten meclise toplantıya katılacağınıza arada bir Sarıyerin sokaklarını gezin, yapılan hizmetleri yerinde görün” diye çıkıştı.

Bu arada kürsüde söz alan ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Sarıyer’de yaptığı hizmetleri okumak istediğini söyleyen AK Partili Meclis Üyesi Hicran Hamza Çelikyay “Tam 22 sayfa. Bunların çoğunu da okumadan geçiyorum” diyerek Büyükşehir’in hizmetlerini okumaya başladı. Çelikyay, listesini okuduğu sırada CHP sıralarından gelen söz dalaşı üzerine “Rahatsız mı oldunuz sayın arkadaşlar? Rahatsız mı oldunuz, niçin dinlemiyorsunuz?” demesi dikkat çekti.

İZLEYİCİLER ÇEKETLERİ ÇIKARIP YUMRUKLAŞACAKTI

Öte yandan AKP’li Hüseyin Coşgun oturduğu yerden Gökan Zeybek’e “24 günlük istifayı açıklayın” diye sataşmaya devam etti. AKP’liler ile CHP’liler arasında yaşanan koltuktan koltuğa sataşmalar meclisi izlemeye gelen CHP ve AKP’li misafirler arasında da gerginliğe neden oldu. Meclisi izlemeye gelen CHP’li bir kişiyle AK Partili bir kişi karşılıklı söz düellosuyla başlayan sürtüşmelerini, herkesin içinde ceketleri çıkartmaya kalkıp neredeyse kavgaya dönüştürüyordu. Salonda bulunan güvenlik görevliler ile vatandaşların araya girmesi üzerine salondaki izleyiciler arasındaki gerginlik son anda yatıştırıldı. Bu esnada belediye meclis üyeleri yaşanan gerginlik üzerine olaya müdahale etti.

GÖKAN ZEYBEK; “AKP’Lİ BELEDİYE DÖNEMİNDE 2008 YILINDA TEMSİL VE KARŞILAMA GİDERİ 8 MİLYONDU”

Meclis4

AK Partili Yusuf Tülün döneminde Sarıyer Belediyesi’nin 2008 yılı temsil giderlerinin (Özel Kalem Müdürlüğü harcamaları) 8 milyon civarında olduğunu söyleyen CHP Grup Başkanı Gökan Zeybek; “Biz bu parayla bu binanın (Yaşar Kemal Kültür Merkezi) 3’te 2’sini yaptık” diye konuştu. Büyükşehir Belediyesi’nin ihmalleri yüzünden Emirgan sahilini bile su bastığını vurgulayan Zeybek, konuşmasında şunları söyledi. “Değerli arkadaşlar çok tartışıldı, çok konuşuldu, söylemiştim tekrar ifade edeyim. Mustafa Başkan da izah etti. Bu binanın 3’te 2’lik kısmı İller Bankası kaynaklarıyla karşılandı ve biz o kredileri geri ödemeye hemen başladık. Bu bina ile ilgili toplam tutar 11 milyon 851 TL’dir. Bütçelerin teknik analizlerine baktığımızda belediyelerle ilgili şunu görürüz. Sarıyer Belediyesi 2009’da zatlarınızın iktidarda olduğu son dönemde de aidiyetiniz olan Adalet ve Kalkınma Partisi’nden devraldık. 2009 yılının gider bütçesini burada söylememde bir zarar yok. İlk üç yılında 35 milyonluk bir gider bütçemiz vardı. Toplam gider bütçemizin yüzde 49’u ilk üç ayda harcanmıştır ve biz 62 milyon liralık 2009 yılı bütçesinden geliyoruz. Belediyenin toplam borcu 140 milyon TL idi. İller Bankası ile ilgili son derece doğru değerlendirmeler yaptınız. İller Bankası’nın istediği şu. Bir belediyenin gelir gider dengesi ve borçlarının toplam gelirler içindeki payının mutlaka 1 kat sayısının altına düşmesini istiyor. Biz bu belediyeyi aldığımızda bu sayı 2.4 idi. Şimdi 6. yılı bitirdik 7. yılda bu 1’in altındadır ve birin altına düştüğü için de İller Bankası Sarıyer Belediyesi’ne yazı yazarak, biz burada borçlarımızın tümünden çok kısa bir sürede kurtulacağız anlamı gelmez. Belediyenin performansında birinci önceliğimiz gelirleri arttırmak gelir artırıcı çabalarımız var müdürlüklerimiz bu konuda her yıl artarak gelirlerin arttırılması konusunda katkı yapıyorlar burada bütün arkadaşlarıma 2 bin tane çalışanımıza belediyemiz adına başkanlarımız adına ve Cumhuriyet Halk Partisi adına şükranlarımı sunuyorum. Personel giderlerimizi aşağı çekerken ciddi tasarruf yaparken İstanbul’da çalışanlarına şu kahrolası taşeron anlayışı ile çalışmak zorunda kalan işçilerimize en yüksek ücreti ödeyen belediyeyiz bundan da gurur duyuyoruz, daha da yükselteceğiz.

“BUNU BİR TARAFA KOYUN” KAVGASI

Meclis2

Sarıyer Belediye Meclisi’nde en komik gerginlik ise Bütçe konusunda bilgilendirme yapan Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Tok’un bir sözü oldu. Başkan Yardımcısı Tok; yaptığı bir bilgilendirme sonrasında sözüne başka bir konuya girerek devam etmek isterken yanlışlıkla “Bunları bir tarafa koyun” deyince AKP sıralarından “ne tarafımıza koyacağız” diyerek karşılık geldi. AKP’li Hicran Çelikyayın “Bu tarafımıza koyacağız, doğru konuşun” demesi üzerine Tok; “Sizin içiniz fesatsa ben bişey diyemem, ben bir kenara koyun” demek istedim. Tok konuşmasının sonunda “Eğer farkında olmadan yanlış bir ifadem olduysa özür dilerim” diyerek AKP sıralarına baktığı sırada AKP’li Çelikyay “Evet, oldu” şeklinde karşılık verdi.

Bunun üzerine Tok, “Hangi sözümden” diye sorunca bu kez Çelikyay “Ben bunu asla söyleyemem” diyerek karşılık verdi. Çelikyay’ın bu cevabı salondaki tüm izleyiciler ve meclis üyelerinin bir süre gülüşmesine neden oldu.

61 KEZ MÜFETTİŞ GELDİ, DENETLENDİK

Öte yandan Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Tok, Sarıyer Belediyesi’nin gelir ve giderinin kendileri tarafından büyük bir titizlikle kontrol edildiğini ve belediyenin tam 61 kez denetlenmesine rağmen hiçbir hukuksuzluk ve usulsüzlük tespit edilemediğini vurguladı. Tok, “Bu bizler için son derece önemli ve gurur verici bir durum. Yapılan onca incelemede sadece çalışanlara fazladan yapılan bazı küçük ödemeler tespit edilmiş. Biz de yapılan uyarı üzerine hemen gerekli düzenlemeyi yaptık, çalışanlara yaptığımız ödemelerde gerekli düzeltmeyi yaptık” diye konuştu.

ŞÜKRÜ GENÇ; “SOKAKTAKİ İLGİ DOĞRU YOLDA OLDUĞUMUZU GÖSTERİYOR”

Meclis6

Öte yandan mecliste son sözü alan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç de yaklaşık yarım saat süren konuşmasında önemli mesajlar verdi. Oldukça sakin ve sataşmaya fırsat vermeyecek bir konuşma yapan Genç, Sarıyer Belediyesi olarak yaptıkları çalışmalar hakkında detaylı bilgiler verdi. Belediye Başkanı Şükrü Genç şunları söyledi; “Cumhuriyet Halk Partisi’nin iktidar olduğu Sarıyer Belediyesi’nde 2009’dan sonra bakıldığında 5 yıllık dönem ve ondan sonraki 1,5 yıllık dönem bitiyor. Bu dönemde haliyle nelerin yapıldığını söylemek bizim hakkımız. Başkanlığın da ötesinde mühendis bir kişi olarak büyük projeler yürüttük ve her projenin sonrasında çok övündüğümüz noktalar oldu. Sokakta dolaşırken kim olursa olsun bize göstermiş oldukları yakınlıktan biz doğru yolda olduğumuzu anlıyoruz.

Sarıyer Belediyesi’ni yönetmeye talip olurken iddialarımız ve ideallerimiz vardı. Özellikle siyasetin içinde bulunan insanlar belli iddialarla yola çıkarlar, hatta bunlara ilaveler yapılır zaman zaman. Bizim hayallerimiz var.

Ben bir gece kondu mahallesinde oturuyorum orada büyüdüm ve orada oturmaktan da çok gurur duyuyorum ve çok rahatım. Çok uzun yıllar yurt dışında çalıştım ve bizim Türk toplumunun gelenekler var. Komşuluk gelenekleri var, bir arada yaşama, komşusunun çocuğunu kendi çocuğundan daha fazla sevme ve sahiplenme gibi bir geleneğimiz var. Ben yıllarca yurt dışında çalıştım, üç tane çocuğumu o evde çok rahat bir şekilde hiç de gözüm arkada kalmadan en ufak bir tereddüt yaşamadan büyüttüm.

Sırası geldiğinde hastaneye götürüldüler, sırası geldiğinde bakıldılar, sırası geldiğinde sahip çıkıldılar. Böyle bir bölgede hala bu yaşamın devam etmesini komşuluk, ilişkilerinin ve toplumumuzun bir arada yaşama geleneğinin çok aktif bir şekilde devam ettiği bir dönüşüm iddiası içerinde olacağım tabi ki.

Benim ana varlığım diğer yaptığımız işlerin ötesinde bu bölgelerdeki ve bugüne kadar Sarıyer’de bakıldığında mevcut konutların yüzde 80ine kadar var olan konutların ruhsatsız olması gayri sıhhi yapılardan oluşması veya yapı ömrünü doldurmuş olmasından dolayı tabi ki dönüşümü öncelikli maddeler arasına alacağız. Ancak bu noktada Hicran Hanım’a bir şey hatırlatmak istiyorum. Bizim bölgenin yasalarını çok iyi bilmek gerekiyor. Başımızda bir 2960 var. Bakın biz 5 belediye daha sonra bu 6 belediye oldu. Biz bu sıkıntıyı nasıl aşabilirizin cevabını aradık. İstanbul Boğaz Belediyeleri Birliği olarak. Sarıyer Belediyesi, Üsküdar Belediyesi, Beykoz Belediyesi, Beşiktaş Belediyesi, Beyoğlu Belediyesi ve sonrasında Fatih Belediyesi de katıldı. Öyle bir keşmekeş içine dönmüş ki olay, bu konuda bir sürü uzman arkadaş bu işin içinde. Büyükşehir yetkilileri ve bakanlık yetkileri vardı. Toplantılarda tam sona geldiğimizi sanırken en başa dönmek zorunda olduğumuzu gördük. Oradaki uzmanların çözemediği birçok problemlerle karşılaştık ve sonuçta istenilen noktaya ulaşamadık. Mevzuat sorunları yasaların bir birine karışmışlığı, sınırın sadece 2960’in sınırlarını şuradan şuraya kolay tarif edilemediği sadece öngörümde olan değil, 2960’in etkilediği hemen onun arkası geri görünüm, hemen onun yanında etkilenme bölgelerini de göz önünde bulundurduğunuzda burada çivi çakmanın özellikle zor olduğunu gördük. Sarıyer’e yeni katılan bölgeleri bir kenarda bırakırsak çok ciddi yasalar var burada. Bu yasaların hepsini bir şekilde geçmek zorundasınız, işin özü şu; Bizler Planlama Müdürlüğümüzle, Gece Kondu Mesken Müdürlüğümüzle Sarıyer’de özellikle gece kondu bölgelerinde ben onlara tepe mahalleleri diyorum. Tepe mahallerinde bu dönüşümün yaşama geçirilebilmesi veya konutların sıhhatli ve de özellikle büyük mülkiyetin çözüldüğü bir duruma getirilebilmesi için çok ciddi çabalar sarf edildi ve planlamalar yapıldı. Sarıyerde plansız bölge yok. 2003’te Sarıyer’in planları çıktı, 2003te çıkan planların daha önce de söyledim, 19941999 arasında da gündeme geldi ama bunun uygulanabilirliği yoktur. Bu planların ve de uygulanması sırasında ortaya çıkacak teknik problemler çok fazla idi ve bundan dolayı da o dönemde bu planlar onay görmedi. Ancak 2003’te onaylandı….”

Meclis5Meclis10 Meclis9 Meclis8 Meclis7    Meclis3  Meclis

 

Daha fazla göster

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler