GündemManşet

Sarıyer Belediyesi Zabıtası Murat Aktaş, Kısırkaya’da rip akıntısına kapılan 15 yaşındaki genç bir kızı boğulmaktan son anda kurtardı!

murat-aktas2_ayracSarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in yaz aylarında plajlardaki boğulmaları önlemek için görevlendirdiği ATV’li Motorize Zabıta ekibinden Murat Aktaş, Kısırkaya Plajı’nda rip akıntısına kapılan ve yaklaşık 100 metre açığa sürüklenen genç bir kızı boğulmaktan son anda kurtardı.

_ayrac

Kendi hayatını riske atarak denize atlayan kahraman zabıta, yaklaşık 15-20 dakika mücadeleden sonra genç kızı baygın halde kıyıya getirmeyi başardı. Yapılan ilk müdahaleden sonra genç kız hayata döndürüldü. Kızının kurtarılma mücadelesine tanık olan acılı anne ise uzun süre sevinç göz yaşlarına hakim olamadı.

_ayrac

BEKİR BATU/ ÖZEL HABER/ SARIYER GAZETESİ

Türkiye peş peşe gelen şehit haberleriyle sarsılırken, önceki gün (pazartesi) Kısırkaya’da tam anlamıyla bir can pazarı yaşandı. Pazartesi günü sabah saatlerinde annesi, kız kardeşi ve kuzeniyle birlikte Kısırkaya’da denize giren 15 yaşındaki genç bir kız boğulmaktan son anda kurtarıldı.

RİP AKINTISINA KAPILDI, 100 METRE SÜRÜKLENDİ

murat aktas1

Annesi ve kuzenlerinin kıyıda olduğu bir anda denize giren genç kız, bir anda ortaya çıkan RİP akıntısına kapılarak saniyeler içinde yaklaşık 100 metre açığa sürüklendi. Genç kızın denizde kaybolduğunu ve hızla açığa sürüklendiğine tanık olan annesi, kız kardeşi ve kuzenleri korku içinde çığlıklar atmaya başladı. Tam o sırada, denizde yaşanan can pazarına tanık olan Sarıyer Belediyesi’nde görevli zabıta memuru Murat Aktaş, hiç düşünmeden denize atladı.

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç tarafından Kısırkaya Halk Plajı’nda vatandaşları uyarmak ve boğulma olaylarına karşı müdahale etmek için görevlendirilen ATV ekibinde görevli Murat Aktaş, kendi hayatını hiç düşünmeden hemen denize atladı. Aldığı yüzme ve can kurtarma bilgisi sayesinde kısa sürede kıza ulaşan Aktaş, yaklaşık 15-20 dakika boyunca denizde onu kurtarmak için mücadele etti. Denizde yaşanan can pazarını kıyıdan izleyen ailesi ise o anlarda sinir krizleri geçirdi.

BAYGIN HALDE KIYIYA ÇIKARTILDI

Kahraman Zabıta Murat Aktaş uzun uğraşlardan sonra genç kızı baygın halde kıyıya çıkarmayı başardı. Çok fazla su yuttuğu görülen talihsiz kız, yapılan ilk müdahalenin ardından kusturularak hayata döndürüldü. Olay sırasında büyük korku ve panik yaşayan annesi, göz yaşları içinde kızının kurtarılmasına tanıklık etti. Kızlarının hayata döndürülmesinden sonra aile, zabıta ekiplerine gözyaşları içinde teşekkür etti. Kahraman zabıta Murat Aktaş’ın yaklaşık 5 yıldır belediyede görevli olduğu ve aslen Sivas Zara kökenli olduğu öğrenildi.

KISIRKAYA’DA SADECE GEÇEN SEZON TAM 46 KİŞİ BOĞULDU

Öte yandan Sarıyer Gazetesi’ne açıklama yapan belediye içindeki kaynaklar, Kısırkaya’da resmi verilere göre geçen sezon tam 46 kişinin denizde boğularak hayatını kaybettiği açıkladı. Kısırkaya’nın halk plajı olduğu için vatandaşların bilinçsizce denize girdiğini ifade eden yetkililer; “Burası İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğunda. Ancak Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç yaşanan ölüm olaylarından sonra 2 ATV’den oluşan 4 kişilik motorize bir ekibi bölgede, halkı uyarması ve olası durumlarda cankurtaran hizmeti vermesi için görevlendirdi. Burada görevli zabıtalar, denizdeki olaylara müdahale yetkisi olmaksızın, olası acil durumlarda sağlık ve tıbbı müdahale yapabiliyor” diye konuştu.

Sarıyer Gazetesi’ne açıklama yapan yetkililer, aynı bölgede bu sezon Veteriner İşleri Müdürlüğü’nde görevli Ergün Yakışır isimli bir belediye personelinin benzer bir boğulma olayına müdahale ederken yaşamını yitirdiğine dikkat çekerek, Sarıyerlileri buradaki tehlikeli bölgelerde denize girmemeleri konusunda uyardı.

RİP AKINTISI NEDİR, NASIL KURTULUR?

rip-akintisi1

Rip akıntısı, kıyıya ulaşan dalgaların geri dönüşleri sırasında oluşan güçlü ve tehlikeli akıntı. Kıyıya ulaşan dalgalara tepki olarak oluşur. Pek çok sahilde rip dalgası kıyıya dik olarak meydana gelir. Rip akıntısı ancak yüksekten bakıldığında dikkatli gözle anlaşılır. Bu bölgede suyun rengi etrafındaki suyun rengine oranla daha koyudur. Bu bölgede derinlik artar. Akıntının üst kısmı, denizin yüzeyine göre kırışıktır. Genellikle okyanus kıyılarındaki sahil bölgelerinde, belirli dip yapısı ve dalga koşullarında oluşan tehlikeli bir akıntıdır. İngilizcede “rip” akıntısı olarak bilinen bu güçlü akıntıların yönü kıyıdan açığa doğrudur. Sabit, aniden oluşan ve gizli olmak üzere değişik türleri bulunan rip akıntılarında sahile gelen dalga geri dönerken çok hızlı bir şekilde hareket eder. Rip akıntısından kurtulmak için kıyıya dik yüzmeden, sağa yada sola doğru yüzerek kıyıya yatay ulaşmak gerekir.

SOKAGADOKULDU

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler