GündemManşet

Sarıyer Belediyesi’nde “Müfettiş Skandalı” CHP’li belediye çalışanlarına inceleme bahanesiyle mobbing mi uygulanıyor?

sariyer-belediyesi11

BAYAN PERSONELE BİLE HAKARET EDİLİYOR

30 Mart 2014 yerel seçimlerinde en yakın rakibi AKP’ye 25 bin oy fark atarak belediyeyi yeniden CHP’nin kazandığı Sarıyer’de, seçim öncesi iktidar baskısı zirveye çıktı. Bugüne kadar yaklaşık 100 müfettiş tarafından tepeden tırnağa incelenen ve hiçbir suç unsuruna rastlanamayan CHP’li Sarıyer Belediyesi’nde bu kez de yeni müfettişler görevlendirildi. 7 Haziran seçimlerine günler kala CHP’li belediyelerle ilgili raporlar hazırlayıp memurlukta yükselme beklentisi içinde olan müfettişlerin, Sarıyer’de belediye çalışanlarına mobbing uygulaması herkesi çileden çıkardı. Belediyeye gelen birçok müfettişin, belediyenin kadın personellerini bile keyfi olarak fırçaladıkları ve hakarete maruz kalan bayanlardan bazılarını ağlattıkları öğrenildi.

DAHA ÖNCEDEN İNCELENEN DOSYAYA 10. İNCELEME

Bugüne kadar İçişleri Bakanlığı mülkiye müfettişleri, İstanbul Büyükşehir Belediye müfettişleri ve İstanbul Valiliği’nden olmak üzere yaklaşık 100 müfettiş tarafından tüm dosyaları teker teker incelenen CHP’li Sarıyer Belediyesi, seçime günler kala yine müfettiş yağmuruna tutuldu. Rutin yapılan denetimlerin dışında görevlendirilen yeni müfettişlerin her bir incelemesi ve teftişi diğerleri gibi yaklaşık 1 ay sürecek. AK Parti yöneticileri tarafından talimatla gönderildiği öğrenilen müfettişlerin aralarında bugüne kadar 9 kez incelenen bir dosyanın da bulunduğu birçok dosyayı yine yeniden incelemeye aldığı görüldü. Özellikle İmar Müdürlüğü üzerinde yoğunlaşan müfettişler, AKP’li Yusuf Tülün döneminde yapılan uygulamalar nedeniyle bile belediye çalışanlarına hakarete varan tavrılar sergiledikleri öğrenildi.

MEMURLARA “KÜÇÜK DAĞLARI BEN YARATTIM” KÜSTAHLIĞI

Sarıyer Belediyesi’nde mesaiye başlayan müfettişlerin her bir incelemesi yaklaşık bir ay sürüyor. Belediyeye incelemeye gelen müfettişlerin rahat bir ortamda çalışabilmesi için özel oda tahsis edilirken, müfettişlerin istedikleri evrak ve dosyaların sağlanması için birçok memur da görevlendirilmiş durumda. Öyle ki birçok birimde memurlar, müdürler ve bazı başkan yardımcıları da müfettişlere evrak yetiştirmekten mevcut işlerini yapamaz duruma geldi. Bu durum belediyenin mevcut devam eden çalışmalarının zaman zaman aksamasına ve iş düzeninin sekteye uğramasına neden oluyor.

CHP’Lİ BELEDİYE ÇALIŞANLARINA MOBBİNG UYGULANIYOR

Sarıyer Belediyesi’nde görevlendirilen bazı müfettişlerin özellikle belediyede çalışırken sergiledikleri tutum herkesin tepkisini çekiyor. Belediye çalışanlarına karşı aşağılayıcı bir tutum sergiledikleri gözlenen müfettişlerin, belediyede çalışan ve kendilerine yardımcı olmak için görevlendirilen bayan personeli bile dakikalarca ayakta bekleterek kendilerini tutuklama hakimi gibi görmeleri ve tüm belediye çalışanlarına “cinayet zanlısıymış” gibi muamele yapmaları herkesi çileden çıkardı. Sarıyer Belediyesi’ndeki müfettiş rezaleti, akıllara “Acaba müfettiş olarak görevlendirilen bu kişilerin asıl amacı 7 Haziran seçimleri öncesinde özellikle CHP’li belediyelerin personeline psikolojik baskı yapmak, mobbing uygulamak ve bu belediyeleri hizmet göremeyecek şekilde kilitlemek mi? Bu müfettişlere CHP’li belediyelere baskı yapması ve raporlar tutması halince kendilerine meslekte yükselme mi vaadinde bulunuldu?” sorularını getirdi.

7 HAZİRAN’DAN SONRA HESAP VERECEKLER

Öte yandan CHP’li Sarıyer Belediyesi’nde seçimlere günler kala yağmur gibi müfettişler görevlendirilmesi ve bu müfettişlerin belediye içinde personele terör estirircesine muamelede bulunması Sarıyer kamuoyunun da gündemine oturdu. Gerek Sarıyerli vatandaşlar gerekse CHP içindeki önemli yetkili isimler; “25 bin oy farkıyla seçimleri kazanan ve hizmetleriyle herkesin örnek aldığı CHP’li Sarıyer Belediyesi asla sahipsiz değildir. Elbette yasalar ve hukuk çerçevesinde her kurum denetlenmeli ve hesap verebilmeli. Ancak inceleme ve denetleme bahanesiyle siyasi baskılar kurulmasına, keyfi ve hukuksuz adımlar atılmasına müsaade etmeyiz. Belediyeye inceleme bahanesiyle gelip, burada kendince korku imparatorluğu kurmak isteyen, amaçları görevlerini yapmaktan ziyade iktidara yalakalık peşinde olanlar, her kim tarafından görevlendirilmiş olursa olsunlar 7 Haziran sonrasında mutlaka hesap vereceklerini bilmeliler. Sarıyer Belediyesi üzerinde oluşturulmak istenen bu siyasi baskıya izin vermeyiz. Herkes keyfi hareket etmesinin ve küçük dağları ben yarattım dercesine davranmasının hesabını mutlaka yargı ve hukuk önünde verecek” diye konuştular.

Öte yandan Sarıyer’de yaşanan müfettiş skandalının partinin üst makamlarına iletildiği ve bu konuda partide görevli hukukçuların harekete geçtikleri öğrenildi.

Mobbing nedir?

Basit anlatımıyla, “bir veya birkaç kişinin bir diğer kişiye uyguladığı, düşmanca ve ahlaka, etiğe aykırı yöntemlerle sistematiksel olarak yaptıkları psikolojik bir baskıdır” diyebiliriz. Yeni yasalar ve düzenlemelerle iş yerlerinde mobbing uygulamak hukuken suç olarak kabul ediliyor.

SARIYER GAZETESİ/ HABER MERKEZİ

 

İlgili Makaleler

8 Yorum

  1. O müfettişlerin hepsini hakkariye süreceksın, orada görev yapsınlar. bürokrat yalaka olmaz sadece işin yapar çunku

  2. arkadaş sadece burda değilki chpli her belediyede aynı olay. adamlar kendi belediyelerine tek müfettiş bile göndermiyorlar ne kadar müfettiş varsa chpnın üzerine salıyorlar. artık ınsanımız uyansın sandıkta bunlara oy vermesin

  3. arkadaşlar neden gocunuyorsunuz tabi denetlenecek belediyeler. ak parti bu kez yüzde 48 ile gelecek merak etmeyin siz. hdp barajı aşamayacak yüzde 7-8de kalacak boşuna debelenmeyin

  4. BUNLAR BEŞİKTAŞ VE KADIKÖYLEDE ÇOK UĞRAŞTILARDI. AMA TERS TEPMİŞTİ. ULAN AKP ARTIK HESAP ZAMANIN GELDİ, HİÇ KORKMANIZA GEREK YOK HEPİNİZ YARGILANACAKSINIZ, KAÇIŞINIZ YOK

  5. Bunlardan herşey beklenir HDP gelecek merak etmeyin. AKP’nin burnunu sürtecez öyle oturdukları yerden şunu yapın bu belediyeye operasyon yapın demek tarihe karışacak. adam gıbı devlet yönetilecek artık

  6. Şükrü genç yalnız değildir, başkanımızı seviyoruz. kusura bakmayın onu kımseye yedirmeyız

  7. 7 Haziran geliyor hepsinin hesabı sorulur, akp hesap vercek kaçarı yok.yalakalarıda hesap verecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu