GündemManşet

Sarıyer Müftüsü Arif Cevlek; “Satış kararı bize ait değil. İhaleye çıkarılan araç 220 bin kilometredeydi, masraf çıkarıyordu”

sariyer-muftusu-arif-cevlek1

***

Sarıyer Müftülüğü, “ Müftülük makam aracını ihaleyle satışa çıkardı” şeklindeki haber sonrası bir açıklama yaptı. İhaleye çıkarılan aracın 2007 model ve 220 bin kilometrede olduğu, bu yüzden de sık sık arıza çıkardığı vurgulanırken, söz konusu satışın İl Koordinasyon Kurulu kararıyla alındığı ifade edildi.

***

Sarıyer Müftülüğü, kuruma tahsisli 2007 model Renault marka aracı ihaleyle satışa çıkarmış ve 1 Haziran tarihinde yapılacak ihalenin müftülük makam odasında gerçekleştirilmesi kararlaştırılmıştı. Söz konusu ihalenin Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’e hediye edilen ve siyasette polemik konusu olmaya devam eden Mercedes marka makam aracıyla aynı döneme denk gelmesi dikkat çekmişti. Sarıyer Gazetesi de yaşanan bu gelişmeyi “Sarıyer Müftülüğü makam aracını ihaleyle satışa çıkardı” başlığıyla okuyucularıyla paylaşmıştı.

SARIYER MÜFTÜLÜĞÜ; “SATIŞ KARARI BİZE AİT DEĞİL”

Sarıyer Gazetesi’nin haberinden sonra bu konuda bir açıklama yapan Sarıyer Müftüsü Arif Cevlek, bu konudaki spekülasyonlara son noktayı koydu. İhale kararını kendisinin almadığını ifade eden Müftü Cevlek, aracın sık sık arıza yapması yüzünden maliyet çıkardığına ve 220 bin kilometrede olduğuna dikkat çekti.

İşte Sarıyer Müftüsü Arif Cevlek’in bu konudaki açıklaması;

“Mülkiyeti Türkiye Diyanet Vakfı Genel Merkezi’ne ait Sarıyer Müftülüğü’ne tahsisli 2007 model 34 VUT 54 plakalı Renault marka aracın ihaleyle satma kararını resmi kurum olması hasebiyle şahsım almamıştır. Bahse konu araç 2007 model olup 220.000 km’dedir. Kilometresinin yüksek olması, sık sık arıza vermesinden dolayı TDV Genel Merkezi’nin talimatları gereğince ve 5737 sayılı Vakıflar Kanunu hükümlerine uygun olarak ve bağımsız ekspertiz kuruluşlarından rapor tesbiti yaptırılarak satış ihalesi düzenlenmiştir.

Bu nedenle 27.5.2015 tarihinde gazetenizde yayınlanan ihale bilgisi doğrudur. Fakat araç makam aracı değil hizmet aracıdır. Aracın satılması kararı İlçe Müftüsü kararı ile olmayıp, İl Koordinasyon kurulu kararı ile alınmıştır. Şahsımı ve kurumumu ilzam edici yayının kaldırılmasını rica ederim.”

sariyer-muftuluk1

MÜFTÜLÜKTEN YAPILAN İHALE DUYURUSU ŞÖYLEYDİ

diyanet-121

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir