GündemManşet

Sarıyer’de tam 11 bin 153 oy bağımsız adaylara gitti!

secmen1-2

***

Sarıyer’de 9 bağımsız milletvekili adayına giden oy toplamı tam 11 bin 153. AKP ve CHP arasındaki oy farkı 6.681 olurken, MHP ile HDP arasında ise fark 5 bin 774 olarak netleşti. DYP’nin sıfır çektiği seçimde, Milli İttifak’a 3 bin 517, Merkez Partisi’ne 60, Vatan Partisi’ne ise 1.124 oy verildi. İşte ilginç sonuçlar;

***

SARIYER GAZETESİ GENEL YAYIN YÖNETMENİ BEKİR BATU YAZDI

Genel seçimler Sarıyer’de de ilginç sonuçları ortaya çıkardı. Sonuçları itibariyle Türkiye genelinde ses getiren seçimlerde Sarıyer seçmeni de önemli mesajlar verdi. İşte Sarıyer seçmeninin sandıkta verdiği “o” mesajlar;

“YETER Kİ AKP GİTSİN” DİYENLER HDP’YE VERDİ

Sarıyer’de oylarını yüzde 400 oranında arttıran HDP’nin özellikle CHP tabanından ve “Yeter ki AKP gitsin” diyen seçmenden ciddi bir destek görmesi gözlerden kaçmadı. Sarıyer’de bugüne kadar hep AK Parti’ye oy veren çok sayıda Karadeniz kökenli seçmen bile tercihini HDP’den yana yaptı. Büyükdere ve İstinye’deki pek çok Karadeniz kökenli ailenin topluca HDP’ye oy verdiği görüldü. HDP, son yerel seçimlerde yaklaşık 4 bin 500 aldığı Sarıyer’de; bu kez 17 bin 709 oy alarak zirve yaptı. Emanetçilerin uçurduğu HDP, 2. Bölge’den tıpkı MHP gibi tam 3 milletvekili çıkardı.

MHP’nin bu seçimde Sarıyer’deki oy oranı yüzde 11.9 olurken, aldığı oy sayısı ise 23.483 oldu. HDP’nin ise oy oranı 8.97 olurken aldığı oy sayısı da 17 bin 709. Bu sonuçlara göre MHP ile HDP arasındaki oy farkı sadece 5 bin 774 oldu.

Bu arada geçen belediye yerel seçimlerinde yaklaşık 11 bin oyda kalan MHP, bu seçimde ise 23 bin 483 oy alarak oylarını yüzde 200’den fazla arttırmış oldu. Başka bir deyişle MHP, her genel seçimde olduğu gibi bu seçimde de Sarıyer’deki mevcut oy oranına ulaşmış oldu.

AKP VE CHP ARASINDAKİ FARK 6.681 OY

Sarıyer’de HDP ve bağımsız adaylara giden emanet oylara rağmen yine de birinci parti çıkan CHP, yüzde 38,42 oy oranıyla tam 75 bin 836 seçmenin oyunu almayı başardı. AKP ise yüzde 35.03 oy oranıyla 69 bin 155 oyda kaldı. CHP ve AKP arasındaki oy farkı 6.681 oldu.

BİR DÖNEMİN “DYP”Sİ SIFIR ÇEKTİ

Saadet ve BBP’nin oluşturduğu Milli İttifak ise Sarıyer’de yüzde 1.78 oy oranıyla tam 3 bin 517 seçmenden oy alabildi. İşçi Partisi olan adını kısa süre önce değiştiren Doğu Perinçek’in Vatan Partisi ise yüzde 0.57 oy oranıyla seçmenden 1.124 oy alabildi. Öte yandan DSP sadece 283 oy alırken, bir döneme damgasını vuran DYP ise tek bir oy bile alamadı, sıfır çekti. Demokrat Parti 109 oyda kalırken, Merkez Parti ise 60 oy alabildi.

7 HAZİRAN İLE YEREL SONUÇLAR KIYASLANAMAZ

Hemen belirtelim Sarıyer Belediye Başkanlığı seçimlerinin sonuçları ile 7 Haziran seçimlerinin sonuçlarını kıyaslamak yanlış değerlendirmelere neden olabilir. Zira bugün ki Türkiye konjektöründe çok farklı bir tablo ortaya çıkıyor. Sarıyer seçmeninin Türkiye genelindeki seçim atmosferinin etkisinde kaldığı ve ülke genelindeki seçmen psikolojisinin boğaza da yansıdığı görüldü. Hatırlanacağı üzere CHP’li Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç son seçimleri 107 bin oyla kazanmış, en yakın rakibi AKP’ye ise tam 25 bin fark atmıştı.

hdp-sariyer2-1

Daha fazla göster

Bir yorum

  1. Sarıyer’imizin göz bebeği olan Şükrü GENÇ SARIYER den tekrar aday olursa makas daha acılır Yerelde fark 40.000 oyu geçer lakin Şükrü GENÇ in İSTANBUL BÜYÜK ŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI OLMASI DIR. nedeni AKP İSTANBUL DA % 35 leri görmesi zor İST. CHP BÜYÜKŞEHİR ADAYIMIZ ŞÜKRÜ GENÇ e BAŞARILAR DİLİYORUM onun bunun adayı değil HALKIN ADAYI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler