GündemManşet Altı

Sarıyer’de yaban hayatı çalışmalarının odağı olacak kuş gözlem evi açıldı

kusgozlemevi (4)
_ayrac

Sarıyer’de Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğayı Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından, Feneryolu Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’nda yaptırılan kuş gözlem kulesinin açılışı gerçekleştirildi.

Yaklaşık 30 metre yüksekliğindeki ahşap kuleye çıkanlar, göçmen kuşları buradan dürbünle izleyip, görüntülerini çekebilecekler. Gözlem kulesinin hizmete girmesi nedeniyle bugün bir açılış töreni düzenlendi. Rumelifeneri yolu üzerinde Koç Üniversitesi kampusu yakınındaki kuş gözlem kulesinin açılışına İstanbul Vali Yardımcısı, Sarıyer Kaymakamı Gürsoy Osman Bilgin, Orman Bölge Müdürü,  AK Parti Sarıyer İlçe Başkanı Salih Bayraktar, İlçe Müftüsü Arif Civelek ve AK Parti Sarıyer İlçe Yöneticisi Cemil Özbalta da katıldı.

kusgozlemevi (2)

İstanbul Boğazı’nı kuşbakısı gören gözlem kulesinin açılışında konuşan Sarıyer Kaymakamı Gürsoy Osman Bilgin, ilçenin yabani kuşların göç yolu üzerinde olduğunu belirtip, her yıl binlerce kuşun bu güzergahtan gelip gittiğini söyledi. Bilgin, yaban hayatına ilgi duyan kişilerin bu gözlem kulesini kullanarak kuşlarla ilgili bilgi sahibi olacağını, görüntü çekip, bilimsel araştırmalarını yürütebileceğini belirtti.

Kuş gözlem kulesinin açılışına katılanlar verilen kokteyl sırasında dürbünlerle çevreyi izledi. Bu arada kafesler içinde hetirilen sülünler de açılışı yapan protokol mensupları tarafından doğaya salındı.

Öte yandan yabani kuşların kış gelince Norveç gibi kuzey ülkelerinden havalanıp Afrika’daki sıcak ülkelere kadar kanat çırparak binlerce yok katettikleri, yaz gelince de aynı yolu dönmek için kullandıkları belirtildi.

kusgozlemevi (3)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir