GündemManşet

Sarıyer’den dünyaya 7. kez barış mesajı!

barisacagri

_ayrac

Sarıyer Belediyesi tarafından bu yıl 7.’si düzenlenen Sarıyer Uluslararası Barışa Çağrı Festivali kapsamında Maslak TİM Show Center’ı dolduran vatandaşlar, ülkemizde ve dünyada yaşanan üzücü olaylara dur diyerek, dünyaya barış mesajı verdiler.

_ayrac

 MERT CİN / HABER MERKEZİ/ SARIYER GAZETESİ

Sarıyer Belediyesi, geleneksel olarak gerçekleştirdiği Barışa Çağrı Festivali’nin yedincisi Yaşar Kemal Kültür Merkezi Bahçesi’nde misafir belediye başkanlarının katılımıyla gerçekleşen fidan dikme töreni ile başladı.

 Çorum’dan Oğuzlar, Aşdağul ve Mecitözü; Erzincan’dan Geçit, Mollaköy, Çağlayan ve Pınarhisar Kaynarca Belediye Başkanları’nın Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ile birlikte katıldığı ağaç dikimi töreni sonrası konuklar Maslak TIM Show Center’da düzenlenen geceye konuk oldular.

SARIYER BARIŞ İÇİN BULUŞTU

Sarıyer Belediyesi Halk Dansları Topluluğu’nun gösterileri ile süslenen gecede sahne alan Hatay Medeniyetler Korosu, Türkçe, Ermenice, Azerice, Arapça, Lazca türküler seslendirirken, semavi dinlere ait ilahiler semaya ulaştı. Her dinden, her kültürden binlerce barışsever Sarıyerli, dünyaya kardeşlik mesajı verdiği Barışa Çağrı Festivali’nin konuk sanatçıları Leman Sam, Cahit Berkay, Erdal Şalikoğlu, Zafer Gündoğdu ve Albayrak Kardeşler şarkılarını barış için söyledi. Gecede konuşma yapan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, “Barış’tan söz etmenin, Barış’a çağrı yapmanın, Barış için haykırmanın tam zamanı olduğuna inanıyorum” dedi.

lemansam

Sarıyer Belediye Tiyatrosu’nun kısa performansı ile başlayan Sarıyer Uluslararası Barışa Çağrı Festivali, dünyada barışı en çok isteyen çocukların sahneye çağırdığı Sarıyer Belediye Başkanı Genç’in konuşması ile başladı. Konuşmasında dünyaya hoşgörü mesajı veren Başkan Genç, “Camilerin, cemevlerinin, kiliselerin, sinagogların gasilhanelerine, musalla taşlarına cenazeler sığmazken, barıştan söz etmek belki garip ve anlamsız gelebilir. Yurdun dört bir yanından acılı anaların feryatları yükseliyor.  Tam da bu saydığımız nedenlerle, barıştan söz etmenin, barışa çağrı yapmanın, barış için haykırmanın tam da zamanı olduğuna inanıyorum. 

sukrubaskan

Burada, İstanbul’un gözbebeği Sarıyer ilçesinde, yani ülkenin her yanından, hemen hemen her dinden, her mezhepten, her alt kültürden, her etnik kökenden veya milliyetten gelen insanların barış içinde, dostça yaşadığı bir beldede, barışın en somut haliyle hayat bulduğu bir beldede bu çağrıyı yapmak, bu haykırışı seslendirmek, bu yıl her zamankinden çok daha büyük önem taşıyor” şeklinde konuştu.

sukrubaskankonusma

Konuşmasını Yazar Yaşar Kemal gibi önemli şair ve yazarların barış için söyledikleri sözlerle devam ettiren Başkan Genç, “Sarıyer Barışa Çağrı Festivali’nde, her yıl olduğu gibi, bu barış beldesinden yükselecek barış türkülerinin, denizlerde dalga, havada rüzgar, bulutlarda yağmur olup, sevgili ülkemizin dört bir yanına güvercin kanatlarına binip yol almasını, anaların, babaların, bacıların, kardeşlerin gözyaşlarına ilaç olmasını diliyoruz. Bugün buradan, Sarıyer’den, ülkenin ve dünyanın dört bir yanında , birbirlerine silah sıkanlara çağrımızdır; “Ey vicdan sahibi insanlar! Gelin dünyamız, barut kokusu değil, çiçek kokusu ile bezensin. Semalarımızda savaş uçakları değil, uçurtmalar uçsun. Çocuklarımız siperlerde , evlerde pencere altlarında sığınarak değil, bahçelerde koşarak büyüsün. Nefretin değil sevginin, küfrün değil türkünün, gözyaşının değil kahkahanın yankılandığı bir dünyayı yaratmak için el ele verelim” dedi.

cemgosterisi

CHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın ve birbirinden değerli konuklar, Sarıyer’den tüm dünyaya barış mesajı göndermek için alanı dolduran vatandaşlar ile birlikte gecenin sonunda memleketim şarkısını hep bir ağızdan söyleyerek tek yürek oldular. Program sonunda konuklara barışın simgesi zeytin dalları hediye edildi.

cahitberkalay

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir