GündemManşet

Sarıyer’e Havaray gelecek

İstanbul trafiğini rahatlatmak amacıyla yapılacak olan Havaray’ın güzergahları belirlendi. Sarıyer’i de kapsayan proje için ilk olarak, ihale tarihinin belli olduğu Tuzla’da düğmeye basılacak

İÇ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirmeyi planladığı ana metro  omurgasının altyapısını oluşturacak ve “havadan giden tramvay” olarak bilinen  “Havaray”ın güzergahları belirlendi. Çoğunlukla CHP’li belediyelerin yüzünü  güldürecek projeler şu şekilde:

Havaray hatlarından bazılarının projeleri çıkartılırken, bazılarında ise etüt  projelerine devam ediliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin toplam 8 Havaray  projesi bulunuyor. Bu projeler arasında; Beyoğlu-Şişli (5,8 kilometre),  Zincirlikuyu-Beşiktaş-Sarıyer (4,5 kilometre), 4. Levent -Gültepe-  Çeliktepe-Levent (5,5 kilometre), Ataşehir-Ümraniye (10,5 kilometre),  Sefaköy-Kuyumcukent -Havaalanı (7,2 kilometre), Maltepe-Başıbüyük  (3,6 kilometre), Kartal Sahil-D 100-Tuzla (5 kilometre) ve Sabiha   Gökçen Havalimanı-Formula (7,7 kilometre) yer alıyor.

HAVARAY PROJESİNİN YAPIM İHALESİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Havaray hatları için ihale ilanlarını yayınlamaya başladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama Müdürlüğü tarafından Tuzla Havaray Projesi hizmet alımı işi için ihale tarihi belli oldu. Tuzla Havaray Projesi 2 Şubat 2015’te ihale edilecek. Geniş kapsamlı bir ihaleye çıkan proje işinin süresi, şartnamede 240 gün olarak belirlendi.

HAVARAYIN GÜZERGAHI TUZLA MERKEZDEKİ ANA ARTERLERİ BİRBİRİNE BAĞLIYOR

D-100 Karayolu İçmeler mevkii,  metro ve Marmaray’ın kesiştiği nokta olacak Hatboyu Caddesi’nde Tuzla Belediyesi önünden başlayacak güzergah sırasıyla; Tersaneler, Rauf Orbay Caddesi, Kafkale Spor Kompleksi’nin ardından Vatan Caddesi’ne, oradan da Piyade Okulu Lojmanları’ndan Şehitler Caddesi’ne uzanarak sahile ulaşmış olacak. Havaray hattının Tuzla’ya kadar uzatılmasıyla Marmaray, metro, sahilde yapılması planlanan ve yılda 25 milyon ziyaretçi gelmesi öngörülen Viaport Marin ile entegre ulaşım sağlanmış olacak.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir