GündemManşet

Sarıyer’i sarsacak gelişme! İstanbul Büyükşehir Belediyesi, tam 204 adet binanın yıkımı ve içindekilerin tahliyesi için ihale düzenledi!

ibb-yıkım1

_ayrac

1 Kasım seçimlerinden sonra Sarıyer’de jet hızıyla yıkımlara başlayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, dün tam 204 adet binanın yıkımı için sessiz sedasız ihale düzenledi. Zabıta Tedbir Müdürlüğü tarafından düzenlenen ihale, sabah saat 10.30’da Merter’de yapıldı. İhaleyi alacak şirket; sadece binaları yıkmakla kalmayacak aynı zamanda bu evlerde yaşayan vatandaşları ve eşyalarını da tahliye edecek.

_ayrac

BEKİR BATU/ ÖZEL HABER/ SARIYER GAZETESİ

Yine ilk kez ve sadece SARİYERGAZETESİ.COM açıklıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, dün (18.11.2015) Sarıyer’de on binlerce insanı telaşlandıracak ilginç bir ihale düzenledi. Yeni Mahalle Havantepe’de gerçekleştirilen yıkım yüzünden tepkilerin hedefine oturan Büyükşehir Belediyesi, dün de kafa karıştırıcı bir yıkım ihalesi gerçekleştirdi.

204 BİNA YIKILACAK, İNSANLAR VE EŞYALAR TAHLİYE EDİLECEK

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Zabıta Daire Başkanlığı bünyesindeki Zabıta Tedbir Müdürlüğü tarafından düzenlenen ihale, 2015/ 142309 kayıt numarasıyla dün sabah saat 10.30’da yapıldı. İhale, Güngören Merter’deki İstanbul Büyükşehir Belediyesi İhale İşleri Müdürlüğü’nün Mehmet Nezihi Özmen Mahallesi Kasım Sokak 62 numaradaki adresinde gerçekleştirildi.

“Açık ihale” usulüyle yapılan ihalenin konusu şöyle ifade edildi; “İstanbul Büyükşehir Belediye sınırları dahilinde bulunan 204 adet yapının nüfus ve eşyadan tahliyesi, yıkılması ve molozların kaldırılarak moloz nakli yapılması işi yapım işi… 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun 19’uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir.

YIKIMLARA SÖZLEŞMEDEN 1O GÜN SONRA BAŞLANACAK

Dün gerçekleştirilen ihale metninde işin süresinin 100 gün olduğu, işe başlama tarihinin de sözleşmenin imzalanmasından sonraki 10 içinde olduğu belirtildi. Söz konusu ihalede, toplumsal tepkiler oluşmasın düşüncesiyle yıkım yapılacak ilçe ismi açıkça bildirilmedi ancak sadece İstanbul Avrupa Yakası ibaresi kullanılması dikkat çekti. Oysa Sarıyer Gazetesi’nin edindiği çok özel bilgilere göre ihaleyle yıkımı yapılacak 204 adet binanın büyük kısmı Sarıyer sınırları içinde yer alıyor.

İHALEYİ ALAN ŞİRKET TAŞERON KULLANABİLECEK

İhale şartnamesine göre ihaleyi alan şirket alt yüklenici yani taşeron kullanabilir ancak işin tamamı alt yüklenicilere yaptırılamaz. Daha önceki iş bitirme belgelerinin de istendiği şartnamede, ihaleye sadece Türk kökenli şirketlerin girebileceği ifade edildi. Ayrıca ihaleye girecek şirketlerin tekliflerinin yüzde 3’ünden az olmayacak oranda teminat mektubu vermeleri istendi. Konsorsiyum şeklindeki tekliflerin kabul edilmediği ihalede, tekliflerin geçerlilik süresinin 90 gün olduğu vurgulandı.

SARIYER’DE HANGİ MAHALLELER’DE YIKIM YAPILACAK?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin dün gerçekleştirdiği ihalenin sonucu önümüzdeki günlerde kesinleşecek. İhaleyi kimin alacağı, gerekli değerlendirmenin yapılmasından sonra önümüzdeki günlerde netleşecek.

Ancak bu ihale akıllara şu soruları getirdi;

*Yıkım kararı verilen ve ihalesi dün yapılan 204 adet bina nerede?

*Sarıyer’de bu ihale kapsamında yıkılacak binalar hangi mahallelerde yer alıyor? Yoksa yıkımlar İBB arazilerinin en çok bulunduğu Derbent, Cumhuriyet ve Pınar Mahallesi’nden mi başlanacak?

*Bu binalarda yaşayan insanlar nereye tahliye edilecek?

*204 binanın yıkımı Sarıyer’de kaç kişiyi etkileyecek? Yıkılacak 204 adet bina derken bu sayı toplam kaç adet bağımsız eve-daireye tekabül ediyor?

*Böylesi büyük çaptaki bir yıkım “devlet zoruyla mı yapılacak” yoksa “hak sahipleriyle anlaşılarak mı” yapılacak? Eğer anlaşma yapıldıysa vatandaşa sunulan teklifler neler?

***

kazim-ersoz101

havantepe51

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir