GündemManşet

Sarıyer’in Gazeteci Muhtarı Hüseyin Sarıuçak! Mahallemize ilkokul istiyoruz!

hüseyin (1)

_ayracSarıyer Muhtarlar Derneği Başkanı ve Darüşşafaka Mahallesi Muhtarı Hüseyin Sarıuçak, gazetemizin sorularını yanıtladı. Sıra dışı kişiliği ve esprileriyle herkesin yakından tanıdığı Sarıuçak aynı zamanda eski bir gazeteci. İşte Sarıyer Gazetesi’nin soruları ve Gazeteci Muhtar Sarıuçak’ın verdiği cevaplar;

_ayrac

ÖZEL RÖPORTAJ/MERT CİN/ SARIYER GAZETESİ

Sarıyer Gazetesi okuyucuları için kendinizi tanıtır mısınız ?

Adım Hüseyin Sarıuçak, Darüşşafaka mahalle muhtarıyım aynı zamanda Sarıyer Muhtarlar Derneği Başkanıyım ve Muhtarlar Federasyonu 2. Başkanı’yım. 4. dönemdir Darüşşafaka’da muhtarlık yapıyorum. Gazeteci kökenliyim uzun yıllar Tercüman Gazetesi’nde ve Günaydın Gazetesi’nde parlamento ve spor muhabiri olarak çalıştım. Mahallenin kuruluşuyla birlikte muhtarlığa başladım, halen de bu görevimi sürdürmekteyim.

Darüşşafaka Mahallesi hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

Darüşşafaka mahallesi diğer mahallelerden farklı olarak genelinde sitelerin oluşturduğu (50 site ) Daha çok elit kesimin ikamet ettiği dolayısıyla lüks binaların olduğu bir bölge birde derbentten Darüşşafaka muhtarlığına bağlı beş tane sokağımız var. Huzur evi, Acıbadem Maslak Hastanesi ve Darüşşafaka Spor Kompleksi de muhtarlığımıza bağlı. Yaklaşık 14 bin nüfusumuz var, genel nüfusumuz içerisinde çalışan oranıyla emekli oranları oldukça yüksek. Çünkü burada çok fazla site ve kooperatif evleri var. Ülkemizde mevcut tüm kamu kurum ve kuruluşların, derneklerinin kooperatifleri burada var. Örnek olarak Cerrah Paşa’daki doktorlarının, Çapa doktorlarının, İTÜ’lülerin, gazetecilerin, hukukçuların, mülkiyelilerin kısaca her meslek grubundan sitenin olduğunu bir yer burası.

Mahallenizin nüfus yapısını daha çok hangi bölgeler ve şehirlerden insanlar oluşturuyor?

Darüşşafaka kozmopolit bir yer ama Musevi cemaatinin yoğunlukta bulunduğu bir bölge. Ülkemizin her bölgesinden insan var ama Karadenizliler ağırlıkta demek daha doğru olur.

Mahallenizin en önemli sorunları nelerdir ?

Mahallemizin sorunlarına bakıldığı zaman metronun mahallemize yakın gibi gözükse de 1.5 kilometrelik bir mesafeden çıkış yapması oradan mahalleye ulaşım açısından sıkıntı. Bunun dışında mahallemizin doğal yapısı itibariyle yamaç ve dik durumda olması bazı sorunlara neden oluyor. Ayrıca otopark sorunu yaşanıyor. Ayrıca yeşil alan sorunu var, mahallemizde ortak alanlar var ancak kooperatifler ve siteler içinde olduğu için ortak kullanım imkanı fiilen bulunmuyor. Mahallemizin kendi bünyesinde ilkokulu yok, buna karşılık İstinye Anadolu Lisesi, Mustafa Kemal Öğretmen Lisesi ve Darüşşafaka Lisesi var, dolayısıyla bir ilköğretim okuluna ihtiyaç duyuyoruz.

Peki mahallenizin belediyeden beklentileri var mı ?

Belediyeyle müşterek çalışıyoruz, gerekli hizmetleri alıyoruz. Sarıyer Belediyesi’yle ilgili bir sıkıntımız yok, gayet planlı programlı bir şekilde ilişkilerimizi sürdürüyoruz. Her birimle de irtibatımız gayet iyi, benim zaten sosyal girişkenliğim sayesinde de belediyedeki herkese ulaşabiliyoruz. Park ve Bahçelerle ilgili ufak sorunlarımız var o sorunları da halledebilirsek güzel olacak. Bunun dışında bir organik pazar girişimimiz var o pazarı da kurabilirsek halka hizmetimiz daha da kolaylaşacak.

hüseyin (3)

Sarıyer ve mahalle halkına bir mesajını var mı ?

Siyaseti bırakalım Sarıyerimize sahip çıkalım, bir çok dernek var Sarıyer’de, her dernek kendi için bir şeyler yapma çabası içerisinde. Bu çabayı gösterirlerken Sarıyer’de yaşadıklarını unutuyorlar. Önce Sarıyer diyelim.

Muhtarlığın güzel ve zor yanları nelerdir ?

Muhtarlık sosyal bir görev yani özveri isteyen bir görev, vatandaşın devlet daireleriyle olan ilişkisini kurmak ve işlerini takip etmektir. Bir defa muhtar güler yüzlü olmalı, vatandaşını halkını sevmeli önce mesleğini sevecek ki karşısındakini sevebilsin. Verilen istenen talebi yerine getirmek vatandaşın hakkı, onun takibini yapmak muhtarın sorumluluğu. Ben bunu yapamam, yapamayacağım diyemezsin. Sosyal ilişkiler, belediyeyle olan ilişkiler, kaymakamlıkla olan ilişkiler, tüm bunların çok sağlıklı yürütülmesi gerekiyor.

Gelecek seçimlerde aday olmayı planlıyor musunuz ?

Tabi burada önemli olan sağlık, aslında muhtarlığı severek yapıyorum. Eğer sağlığım el verirse ve mahalle halkı da bana destek verirse elbette devam etmek isterim

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Tüm muhtar arkadaşlar çok iyi niyetli, çok güzel çalışmaları var, yeni seçilen arkadaşlara bakıyorum gerçekten bir şeyler yapmaya çalışıyorlar. Heyecanları çok yüksek, zaten muhtarlık heyecanı varsa devam eder. İşin heyecanını yaşıyorsa o heyecan içerisinde işini yapar, bunun dışında söylenecek bir şey yok. Güler yüzlü olsunlar işlerini iyi yapsınlar yeter.

Sarıyer Gazetesi’ne de bizlerin sesi olduğu için teşekkür ediyorum. Her sabah mesaiye gelir gelmez önce sizin sitenize (sariyergazetesi.com) girip gelişmeleri okuyoruz, ilçeyle ilgili tüm gelişmeleri sizden takip ediyoruz. Sarıyer’deki tüm meslektaşlarımız ve insanlar sizlerin haberlerini yakından takip ediyor. Ben de bir gazeteci olarak bu mesleği çok doğru, objektif ve saygın bir şekilde yapıyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir