GündemManşet

SARIYERLİ KADINLAR ŞİDDETE KARŞI YÜRÜDÜ

kad
.
_ayrac
.

Sarıyer’de yaşayan kadınlar, hem dünyada hem de ülkemizde çığ gibi büyüyen kadına yönelik şiddete dikkat çekmek için yürüdü. 

_ayrac

Sarıyer Belediyesi Kadın Koordinasyon Merkezi’nin, Birleşmiş Milletler tarafından ilan edilen 25 Kasım Dünya Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü nedeniyle Sarıyer Merkez’de yürüyüş düzenledi. Atatürk Anıtı önünde toplanan kadınlar şiddet mağduru olan hemcinslerinin maskelerini takarak, kadına şiddete dur dediler. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’te alana gelerek Sarıyerli kadınlara destek verdi. (SAKEM)  Kadın Koordinasyon Merkezi Koordinatörü Dilek Karafazlı’nın yaptığı basın açıklamasından sonra söz alan belediye meclis üyesi Sevim Yalınkılıç; ‘’Kadına yönelik şiddetin durmasını istiyoruz ve bunun için burada bir aradayız. Şiddet maalesef öğrenilen bir şey. Kanallarda şiddet içeren dizilerde insanlar için rol model olan karakterlerin ve söylemlerin sona ermesini istiyoruz’’ dedi.

Açıklamalardan sonra şiddete karşı tek ses olan kadınlar Sarıyer Belediyesi Nejat Uygur Sahnesi’ne kadar sloganlar eşliğinde yürüdüler.

Başkan Genç; ‘’Kadınlar haklarını ve hukuklarını çok iyi biliyor,  bu haklara erkeklerin saygı göstermesi ve desteklemesi gerekiyor’’

Yürüyüş sonunda Nejat Uygur Sahnesi’nde düzenlenen ‘’Şiddetle Nasıl Başa Çıkılabilir?’’ adlı seminerde konuşan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç; kadınların haklarını çok iyi bildiğini ifade ederek şu şekilde konuştu; ‘’Hakkınızı ve hukukunuzu sizler çok iyi biliyorsunuz. Bu haklara erkeklerin saygı göstermesi ve sizleri desteklemesi gerekiyor. Yaşamın içinde kadını konuşmamız gerekiyor. Kadına yaşamda ulaşabilmek ve bunun yollarını konuşmamız gerekiyor.  Eğer Kurtuluş Savaşı’nda Nene Hatun’lar, Şerife bacılar ve bir çok analarımız, kadının gücünü göstermeseydi belki kadın hakları ön plana çıkmayacaktı. Benim için şu önemli;  yaptığımız semt evlerinde  kadınların bana geri dönüşü çok olumlu oluyor. Kadınlar için oradaki kurslar bir nevi   terapi yeri oluyor. Bence bu toplantı sonrasında güzel sonuçlar çıkacak. Sarıyerli kadınlar kendilerini değil, yaşamın içinde kadınların yaşadıkları problemleri  tartışacaklar’’

Kadına yönelik şiddete karşı toplumda farkındalık yaratmak amacıyla gerçekleştirilen etkinliğe, Sarıyer’de faaliyet gösteren sivil toplum örgütleri, partilerin kadın temsilcileri, Sarıyer Belediyesi’nin kadın çalışanları ve kadın muhtarları katıldı.

kadinakadinayonelikkadinayonelkilsiddetkadinayoneliksiddetnejat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir