GündemManşet

Sayıları 500’ü bulan çakma Sarıyer Börekçileri’ne kim dur diyecek?

sariyer-borekcisi1 (5)

***

Sarıyer’in dünyaya açılan markası Sarıyer Börekçisi, mantar gibi türeyen çakma şubeler nedeniyle özelliğini kaybetti. Neredeyse her köşe başında açılan ve ünü Türkiye’nin dışına çıkan Sarıyer Börekçisi’ne ne zaman standart getirileceği ve çakma zincire ne zaman dur denileceği merak konusu oldu.

***

BEKİR BATU/ SARIYER GAZETESİ / ÖZEL DOSYA

Sarıyer Börekçisi… Türkiye’nin neresine gitseniz neredeyse her köşe başında karşısına çıkan bir marka… Ancak ne var ki sayıları 500’ü bulan Sarıyer Börekçisi’nin neredeyse tamamı çakma, gerçek Sarıyer Börekçisi ise yaklaşık 15 şubesiyle hizmet veriyor. Kimi “Meşhur”, kimi “tarihi”, kimi “ünlü” sıfatlarını tabelaların başına koymuş ancak hepsinin ortak ismi Sarıyer Börekçisi… Peki çakma Sarıyer Börekçisi merakı nereden geliyor? Sarıyer Gazetesi olarak, Tarihi Sarıyer Börekçisi dosyasını bu konudaki bilgi kirliliklerini gidermek için açıyoruz.

SARIYER BÖREKÇİSİ 125 YILLIK BİR MARKA

Osmanlı Devleti’nin kıtlık dönemlerine denk gelen 1890’lı yıllarda kurulan Sarıyer Börekçisi Türkiye’nin en eski aile şirketlerinin başında geliyordu. Üstüne pudra şekeri dökülerek ortaya çıkan Sarıyer Böreği’nin yaratıcıları yüz yılı aşkın bir süredir aile şirketi özelliğini korumayı başardı. Ancak tarihi börekçinin aile şirketi olma özelliği dördüncü kuşakta son buldu. Ailenin son temsilcisi Hüseyin Ondur, şirket borç batağına sürüklenince Sarıyer Börekçisi’ni Cihangir Uzun’a sattı. Ancak Sarıyer Börekçisi isminin daha sonra başka kişilere satıldığı anlaşıldı. Olay yargıya taşındı, isim Uzun tarafından geri alındı.

ÖMER KARAMAN STANDART GETİRMEYE ÇALIŞTI

Sarıyer’in böreğinin belli bir standarda oturtulması için en ciddi girişim Ömer Karaman’ın kaymakamlığı döneminde oldu. Sarıyer’den sonra Kocaeli Darıca’ya atanan Kaymakam Ömer Karaman, hazırladığı 3B Projesi ( Börekçilik, Balcılık, Balıkçılık) kapsamında Sarıyer Böreği’ne özel önem verdi. Sarıyer’in kendisine has böreğinin orijinal bir şekilde hazırlanması ve gelecek kuşaklara aktarılması için özel kurslar ve eğitimler düzenlendi. Börek konusundaki çalışmalar medyada da geniş yankı buldu. Bu sayede Sarıyer Böreği kısmen de olsa belli bir standarta oturtulmaya çalışıldı. Ancak Kaymakam Karaman’ın Kocaeli’ye atanmasından sonra bu projede eski heyecanını kaybetti.

SARIYER BÖREKÇİSİ ADIYLA DÖNER BİLE SATILIYOR

Kendisine has lezzetiyle büyük beğeni toplayan Sarıyer Börekçisi, çakma şubeler nedeniyle adeta isim kirliliği yaşıyor. Öyle ki bazı çakma Sarıyer Börekçileri’nde neredeyse börek dışında her şey satılıyor, bazı döner satıyor bazıları ise büfe olarak kullanıyor.

İşte Sarıyer Gazetesi olarak adı ilçemizle özdeşleşmiş Sarıyer Börekçisi isminin korunması, bu lezzetin gelecek nesillere aktarılması ve bu konuda ilgili makamlar nezdinde girişimler yapılması için yetkilileri göreve çağırıyoruz.

sariyer-borekcisi1 (3) sariyer-borekcisi1 (2) sariyer-borekcisi1 (1) sariyer-borekcisi1 (1) sariyer-borekcisi1 (4) sariyer-borekcisi1 (9) sariyer-borekcisi1 (10) sariyer-borekcisi1 (11) sariyer-borekcisi1 (16) sariyer-borekcisi1 (15) sariyer-borekcisi1 (14) sariyer-borekcisi1 (13) sariyer-borekcisi1 (12) sariyer-borekcisi1 (17) sariyer-borekcisi1 (18) sariyer-borekcisi1 (19) sariyer-borekcisi1 (20)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir