GündemManşet

Tarihi Kentler Birliği’nin Antalya’daki sempozyumuna katılan Başkan Şükrü Genç çok sayıda belediye başkanıyla bir araya geldi…

sukru-genc-antalya10 (7)

HABER MERKEZİ/ SARIYER GAZETESİ

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, 18 Kasım Çarşamba günü Tarihi Kentler Birliği’nin (TKB) 5 gün sürecek toplantılarına katılmak için Antalya’ya gitti. 18 Kasım’da başlayan ve bugün tamamlanacak olan TKB’nin toplantılarına aralarında çok sayıda Büyükşehir Belediye Başkanı’nın da olduğu çok sayıda ilçe belediye başkanı katılıyor. Başkanlığını Samsun Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz‘ın yaptığı TKB’nin toplantısına Antalya Belediye Başkanı Menderes Türel, Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin, İstanbul ve yurt genelinden pek çok belediye başkanı katılıyor.

SARIYER’İ BELEDİYE BAŞKANLARINA ANLATTI

sukru-genc-antalya1 (3)

5 gün süren seminerler, toplantılar ve ödül törenleri kapsamında çok sayıda belediye başkanıyla bir araya gelme fırsatı bulan Belediye Başkanı Şükrü Genç, meslektaşlarına sık sık Sarıyer’i ve ilçede yaptıkları çalışmaları anlattı. Belediye Başkanlarını Sarıyer’e de davet eden Genç, bol bol meslektaşlarıyla karşılıklı görüş alışverişinde bulundu.

ÖDÜL TÖRENLERİ DÜZENLENDİ

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı ve Tarihi Kentler Birliği (TKB) Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Tarihi Kentler Birliği’nin 14 yıldır düzenlediği Özendirme Yarışması’nın ödül törenine katıldı.

Bu yıl ki ödül töreni her yıl Antalya’da büyük bir ilgiyle izlenen YAPEX Restorasyon Fuarı’nda yapıldı. Metin Sözen Koruma Büyük Ödülü, bu yıl Konya Büyükşehir Belediyesi’nin oldu.

YAPEX Restorasyon Fuarı, son beş yıldır ÇEKÜL Vakfı ve Akdeniz Tanıtım’ın işbirliğinde, Tarihi Kentler Birliği’nin (TKB) desteğiyle düzenleniyor. Fuar, restorasyon ve yapı sektörüyle tarihi belediyeleri, akademisyenleri ve uzmanları bir araya getiriyor. Fuarın en önemli etkinliklerinden biri olan ve TKB tarafından 14 yıldır düzenlenen “Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması”nın ödül töreni, çok sayıda davetlinin katılımıyla yapıldı. Metin Sözen Büyük Ödülü, II. Kılıçarslan Köşkü Arkeolojik Kazı Alanı ve Kentsel Tasarım projesi ile Konya Büyükşehir Belediyesi’nin oldu. Jüri Özel Ödülü’nü Kayseri Büyükşehir Belediyesi Selçuklu Uygarlığı Müzesi projesi ile alırken; TKB’nin 15. yılı anısına verilen 15. Yıl Özel Ödülü’nü ise Hışvahan restorasyonuyla Gaziantep Büyükşehir Belediyesi aldı.

Yarışmaya 32 belediye, toplam 51 proje ile başvurdu. Törende büyük ödül ve özel ödüllerin yanı sıra 5 proje, 5 uygulama ve 6 süreklilik ödülü ile 13 başarı belgesi sahiplerine verildi.

sukru-genc-antalya1 (5)

Tarihi Kentler Birliği ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, yarışmayı özendirmek amacıyla hazırladıklarını belirterek 14 yılda binin üzerinde başvurunun olduğunu söyledi. Toplamda 209 koruma projesine ödül verdiklerini de belirten Yılmaz, birliğin verdiği hibe desteğiyle de 190 projenin hayata geçirildiğini söyledi. Stantların bu yıl daha bir özenli ve güzel olduğunu da belirten Yılmaz şöyle konuştu:
“TKB 412 üyesi olan birliktir. 15 yıldır Türkiye’ye hizmet ediyor. Koruma anlayışıyla hareket ediyor. Bunların arkasında büyük bilgi birikimi var. Bu sene temamız kırsal mimari ve kırsal yaşamla oluştu. Bunları anlatan stantlar bu sene daha güzel geldi bana. 15’nci yıla bu yakışırdı. Belediyelerimiz daha fazla önem vermişler bu yıla. Yarışmaya 52 proje sunuldu. 32 belediyemizin hepsi ödül almıştır. Güzel bir yarışma olmuştur. Koruma anlayışının yansımalarını içeren bir yarışma oldu.”

ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

Metin Sözen Koruma Büyük Ödülü: Konya Büyükşehir Belediyesi, II. Kılıçarslan Köşkü Arkeolojik Kazı Alanı ve Kentsel Tasarım Projesi ödülünü Konya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tahir Akyürek adına İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Nurullah Osmanlı aldı.

Jüri Özel Ödülü: Selçuklu Uygarlığı Müzesi Projesi ile Kayseri Büyükşehir Belediyesi
15. Yıl Özel Ödülü: Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Hışvahan Restorasyonu ile Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin aldı.

PROJE ÖDÜLLERİ

Müze, kültür evi ve Güvercinada çevre düzenlemesi projesi ile Kuşadası Belediyesi, Gemir Bezirhane ve Jandarma Okulu Restorasyon Projeleri ile Melikgazi Belediyesi, Baltalı kapı, Hacı İlyas meydanı ve çevreleri restorasyon ve sokak sağlıklaştırma projeleri ile Milas Belediyesi, Gölyazı Değirmeni Restorasyon Projesi ile Nilüfer Belediyesi, Bedesten, Kutluhan ve Yalınayak Hamamı Projeleri ile Tire Belediyesi ödül aldılar.

Koruma alanında bütüncül bir programı ve kapsamlı senaryoları uzun süre, istikrarlı bir biçimde uygulamaya devam eden belediyelere de süreklilik ödülü verildi. Jüri tarafından ayrıca Adana Büyükşehir Belediyesi, Bilecik Belediyesi, Buldan Belediyesi, Eflani Belediyesi, İncesu Belediyesi, Kadıköy Belediyesi, Kartal Belediyesi, Nevşehir Belediyesi, Selçuklu Belediyesi, Sivrihisar Belediyesi, Talas Belediyesi, Ünye Belediyesi, Zeytinburnu Belediyesi 13 belediyeye tarih ve kültür mirasının korunması konusunda değerli katkılarından ve başarılı faaliyetlerinden dolayı başarı belgesi verildi.

sukru-genc-antalya1 (1) sukru-genc-antalya1 (2)  sukru-genc-antalya1 (4)  sukru-genc-antalya1 (6)  sukru-genc-antalya1 (8) sukru-genc-antalya1 (9)  sukru-genc-antalya1 (11) sukru-genc-antalya1 (12)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir