GündemManşet Altı

Rumeli Feneri’ndeki tekne faciasının sorumlularına 362 yıl istendi

tekne1-1

Sarıyer’de 27 kişinin hayatını kaybettiği tekne faciasıyla ilgili davada mütalaa veren savcı, sanıkların 35 yıl 10 ay hapsini istedi. İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuklu sanıklar Kerem Senayi Çakan, Doğan Odacıoğlu ve Serkan Uyar getirildi.

Duruşmada Savcı Ümit Zafer Çolak, mütalaasını açıkladı. Sanıkların iradeleri ile ticari amaçlı olarak, 7-8 kişilik tekneye 43 kişi bindirdiklerini belirten savcı, bilinçli taksirin oluştuğunu kaydetti.

Olayda sağ kurtulanlardan Mohammed Sahiam, Mohammed Akeem’in ifadesinde, Abdullah Şerbet olarak bildikleri firari sanık Murtaza Haşimi ile anlaşma yaptıklarını, Haşimi’nin Kur’an’a el basarak dürüst ve iyi bir insan olduğunu söylediğini, hatta namaz kılmak için kendilerinden seccade de istediğini anlattığı belirtildi. Mağdurların ifadelerinde sanıkları da teşhis ettiği belirtildi.

GÖÇMENLER, GÖÇMEN KAÇAKÇILIĞININ MAĞDURU DEĞİL SUÇUN KONUSU

Mütalaada, “Yargıtay uygulamalarına göre, sosyal olarak suçtan zarar gören durumunda olan göçmenlerin, göçmen kaçakçılığı suçunun yasal mağduru durumunda bulunmayıp suçun konusu oldukları, suçun yasal mağdurunun ise uluslar arası toplum olduğu.” kaydedildi. Bu nedenle bir olayda göçmenlerin sayıca çok olması durumunda zincirleme suç hükümlerinin uygulanamayacağı ifade edildi.

Savcı, sanıklar Kerem Senayi Çakan, Doğan Odacıoğlu ve Serkan Uyar’a göçmen kaçakçılığı ve bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olmak suçlarından 6 yıldan 35 yıl 10 aya kadar hapis cezası verilmesini talep etti.

Mahkeme sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

Rumeli Feneri’nde 2 Kasım 2014’te meydana gelen olayda biri teknenin kaptanı 26’sı göçmen olmak üzere 27 kişi hayatını kaybetmişti.

İddianamede ise hayatını kaybeden 13 çocuk için şüpheliler hakkında ‘olası kastla ölüme sebebiyet vermek’ suçlamasıyla 13’er kez müebbet hapis cezası istendi. Ölen diğer 14 kişi için ise şüpheliler hakkında ‘olası kastla ölüme sebebiyet vermek’ suçlamasıyla 280 yıldan 350’şer yıla kadar hapis cezası talep edildi. Göçmen kaçakçılığı suçlamasıyla da 4,5 yıldan 12’şer yıla kadar hapis cezası istendi. Toplamda dört şüpheli için 13’er kez müebbet ve 362’şer yıla kadar hapis talep edildi.

belgrad-ormani-1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir