GündemManşet

TOPBAŞ’TAN SARIYER’E 4 YENİ MÜJDE!

kadir topbas1 (15)

_ayrac

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 2016 yılında İstanbul’a 5 yeni karayolu tüneli yapılacağını açıkladı. Topbaş’ın müjdesini verdiği 5 tünelden tam 4’ü Sarıyer sınırları içinde kalıyor.

_ayrac

ANALİZ/ SARIYER GAZETESİ

İstanbul’daki tüm sokak hayvanlarının Sarıyer Kısırkaya’daki İBB’ye ait Hayvan Rehabilitasyon Merkezi’nde toplatılması yönünde meclis kararı aldırmasından dolayı büyük tepki çeken Topbaş, bu kez Sarıyer’e müjde verdi. İstanbul’un 2016 bütçesi konusunda açıklamalar yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, bu yıl 5 yeni karayolu tüneline başlanacağını belirtti. Topbaş’ın müjdesini verdiği tünellerden 4 tanesi Sarıyer’de yapılacak.

SARIYER’E 4 YENİ TÜNEL

İstanbul trafiğini rahatlatmak istediklerini belirten Topbaş, karayollarının rahatlaması adına 5 yeni tünel projesine daha start vereceklerini müjdeledi. Topbaş’ın açıkladığı tüneller şöyle;

1. DOLMABAHÇE-LEVAZIM
2. LEVAZIM-BALTALİMANI
3. BALTALİMANI-AYAZAĞA
4. AYAZAĞA-ÇAYIRBAŞI
5. SARIYER-ZEKERİYAKÖY

TOPBAŞ: 16,3 MİLYAR LİRA YATIRIM YAPACAĞIZ

kadir-topbas-sariyer-tunel1

İstanbul’un, Türkiye’nin ve dünyanın taşıyıcı gücü olduğunu vurgulayan Kadir Topbaş, “Meclis üyelerimizin ve bürokratlarımızın desteğiyle bütçe yönetimimizdeki başarımız oldukça yüksek. Bütçemiz yüzde 99’larda gerçekleşiyor. Bir ülke özelliği taşıyan bu şehir, ekonomik olarak da dünyanın 127 ülkesinden büyük” dedi.
İBB’nin 2016 yılı bütçesinin 16 milyar 100 milyon lira, İSKİ ve İETT ile birlikte 24 milyar lira, şirket ciroları dahil konsolide bütçenin ise 36 milyar 800 milyon lira olacağını açıklayan Topbaş, “Görevde olduğum 11 yılda İstanbul’a 69,4 milyar lira yatırım yaptık. 2016’da da toplam 16 milyar 300 milyon lira yatırım yapacağız. Gelecek yılsonunda yatırımlar toplamımız 97,6 milyar liraya ulaşacak” dedi.

Topbaş, “Her geçen yıl bütçemizi biraz daha geliştirerek geleceğe emin adımlarla yürüyoruz. Geçmişte bir takım sıkıntılar yaşayan belediyeden, dönemimizde devlet gibi büyük yatırımlar, hatta metrolar yapan bir belediye haline geldik. Bütçemizle de Türkiye ve dünyaya örnek oluyoruz” dedi.

2 METRO HATTININ YAPIMINA BAŞLANIYOR

Topbaş, “İstanbul’da gelecek yıl sonunda günlük 7 milyon kişi raylı sistemleri kullanır hale gelecek. İstanbul, 2019 yılı sonunda da 11 milyon kişinin günlük raylı sistemleri kullandığı bir şehir olacak. Sizlere güzel bir haber vermek istiyorum” diyerek; Bakırköy, Bahçelievler, Bağcılar, Küçükçekmece ve Başakşehir’den geçen 13 kilometrelik Ataköy-İkitelli Metrosu ile Ümraniye, Kadıköy ve Ataşehir’den geçen yine 13 kilometrelik Bostancı-Dudullu Metrosu’nun ihale ve sözleşme süreçlerini tamamladıklarını ve önümüzdeki haftadan itibaren yapım aşamasına geçeceklerini söyledi.

10 METRO HATTINA EŞ ZAMANLI START…

2019 yılı sonunda İstanbul’un 483 kilometre raylı sisteme kavuşacağını vurgulayan Topbaş, 2016 yılında raylı sistemlerde tarihi bir hamle yaparak 10 metro hattının yapımını başlatmayı hedeflediklerini açıkladı. 2016’da 3. Havalimanı için 2 ayrı metro hattında ve 3 Katlı Tüp Geçiş projesinde somut adımlar atılmış olacağına da dikkat çeken Topbaş, göreve geldiklerinde 45 kilometre olan raylı sistem hattını 145 kilometreye çıkardıklarını hatırlattı.

Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü; “Belediye olarak 49 kilometre metro inşaatımız devam ediyor. Ulaştırma Bakanlığı’nın yapımına başladığı 72 kilometrelik metro hatlarıyla birlikte İstanbul’da toplam 121 kilometre raylı sistem inşaatı hızla sürüyor. İhalesi yeni tamamlanan 27 kilometrelik hat ile ihale hazırlıklarını sürdürdüğümüz 102 kilometrelik hattı ve Ulaştırma Bakanlığı’nın ihale hazırlıklarını sürdürdüğü 88 kilometrelik hatlar da 190 kilometreyi buluyor. Bütün bu hatların toplam uzunluğu 483 kilometre. Bütün bu hatlar tamamlandığında İstanbul daha çok yeraltından seyahat edilen modern bir şehir haline gelecek. Şu anda bile 10 bin civarında insan metrolar ve atıksu tünelleri için yer altında çalışıyor.”

Bu 10 hat arasında bulunan Eminönü- Alibeyköy Tramvayı’na 2016’da başlayacaklarını, hattın yanında bisiklet yolunun da yer alacağını dile getiren Topbaş, “Böylece bu güzergahta otobüslerden arınmış çok farklı bir doku ortaya çıkacak” ifadelerini kullandı.

2016 YILINDA YAPIMINA BAŞLANACAK HATLAR

 1. GÖZTEPE-ATAŞEHİR-ÜMRANİYE
 2. ÇEKMEKÖY-SULTANBEYLİ
 3. ÇEKMEKÖY-TAŞDELEN-YENİDOĞAN
 4. KAYNARCA-TUZLA
 5. PENDİK-KAYNARCA
 6. BAĞCILAR-HALKALI
 7. BAŞAKŞEHİR-KAYAŞEHİR
 8. MAHMUTBEY-BAHÇEŞEHİR
 9. YENİKAPI-SEFAKÖY
 10. EMİNÖNÜ-ALİBEYKÖY (Tramvay)

2016 İLERİ BİYOLOJİK ARITMADA HASAT YILI…

İleri biyolojik arıtma tesisleri için 2016’nın tam bir hasılat yılı olacağını dile getiren Topbaş; Büyükçekmece, Selimpaşa-Silivri ve Çanta ileri biyolojik arıtma tesislerinin gelecek sene devreye gireceğini söyledi. Tuzla, Baltalimanı ve Yenikapı ileri biyolojik arıtma tesisleri için de ihaleye çıkılacağını bildiren Topbaş, “Kentin denizlerinin, derelerinin temizlenmesi yaşam kalitesinin artması adına çok önemli çalışmalar. Balıkçılarımız, bu temizlik nedeniyle denizlerimizdeki balık akınlarının geçmişe göre çok daha iyi olduğunu söylüyor. Baltalimanı’ndan açtığımız tünel sayesinde Haliç’te şu anda sahilden balık tutulduğunu görebilirsiniz” ifadelerini kullandı.

Dere ıslahlarında da ciddi mesafe kat ettiklerini aktaran Topbaş, 2004’e kadar 251 kilometre dere ıslahı yapıldığını, 11,5 yılda 189 kilometre dere ıslahı gerçekleştirdiklerini ve 90 kilometrelik dere ıslah çalışmasının da devam ettiğini anlattı.

Kurbağalıdere’nin ıslah çalışmalarında sona yaklaşıldığını müjdeleyen Topbaş, yeraltında metro yapar gibi TBM makineleriyle tünel inşa etiklerini, ıslah çalışmasında bugüne kadar 185 milyon lira harcadıklarını ve çalışmanın toplam 364 milyon liraya mal olacağını kaydetti.

KENTSEL DÖNÜŞÜM PLANI GELİYOR

Kentsel dönüşüm konusunda İBB’nin İTÜ ile birlikte Stratejik Plan hazırladığını açıklayan Kadir Topbaş, “Uygulamaya dönük master planı yapıyoruz. Sıradan kendiliğinden oluşan bir kentsel dönüşüm değil, planlı, bilimsel ve ayakları yere basan bir kentsel dönüşüm için adımları atacağız” dedi.

İstanbul’un gece görünümünü çok daha güzel hale getirmek için Aydınlatma Master Planı’nı hazırlayacaklarını da belirten Topbaş, anıtsal yapılar ve tarihi eserler başta olmak üzere, şehri farklı noktalardan çok daha güzel yansıyan bir kent haline getirmek için böyle bir çalışmaya ihtiyaç duyulduğunu dile getirdi.

1000 YENİ OTOBÜS YOĞUNLUĞU AZALTACAK

2016’da İstanbul’a 1000 yeni otobüs daha alarak yolcu yoğunluğunu azaltacaklarını ve yeni hatlar açacaklarını müjdeleyen Kadir Topbaş, İstanbullular ve turistler için park ve meydanlarda var olan ücretsiz interneti de yaygınlaştıracaklarını kaydetti. “Otobüslerimizin tamamında ücretsiz internet olacak” diyen Topbaş, belediye olarak engelli vatandaşların kullandıkları araçları dahi tamir ettiklerini söyledi.

2 yorumlar

 1. Yapsa ne olucak bu sariyer yine gider oyunu başka partiye atar ideoloji diye atar ama hizmete oy atmaz bence sariyer hiçbirini haketmiyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir