GündemManşet Altı

Yağmur Çocuklar, Büyükdere Çelik Gülersoy Parkı’nda kermes düzenledi!

Yagmur-cocuklar otimzli-cocuklar (2)

_ayrac

Yağmur Çocuklar Psikolojik Danışmanlık ve Özel Eğitim Merkezi öğrencileri kendi yaptıkları el emeği ürünlerini Büyükdere Çelik Gülersoy Parkı’nda yaptıkları kermeste görücüye çıkardılar. Çocukların hayli keyifli oldukları görülürken CHP’nin Engelli Meclis üyesi Hayrettin Dereli de engelli çocukların standını gezerek onlara destek verdi. Ayrıca Büyükdere Muhtarı Ali Yazıcı da standın kurulumundan bitimine kadar engelli çocukların yanında olarak destek verdi. Ceyda Toker, Yazıcı’ya kendilerine verdiği destekten dolayı teşekkür etti. 

_ayrac

MERT CİN / SARIYER GAZETESİ

Yağmur Çocuklar Psikolojik Danışmanlık ve Özel Eğitim Merkezi yetkilisi Ceyda Toker, kermesle ilgili olarak Sarıyer Gazetesi‘ne şunları söyledi; “3 Aralık Dünya Engelliler Günü adına biz de buradayız, bunun fark edilmesini istiyoruz. Yapılan tüm ürünler çocukların el emeğidir. Bizlerin yardımlarıyla bir araya toparlanmış ürünlerdir. Bunun yanı sıra çocukların burada yaptıkları ürünlerden kazanacakları para tamamen masraflarına, yeni ürün almalarına ve bununla beraberde keyifli etkinlikler yapmamızı sağlayacak. Çocuklar buradan sağlanan gelirle yemeğe çıkartılacaklar. Paranın bizim için tek amacı bu, eğlence haline dönüştürmek. Burada yapılan kermes hiç bir şekilde kar amacı güdülerek yapılan bir şey değil burada şuan küçük bir şekilde Büyükdere’de ve Sarıyer civarında insanların bizlerin var olduğunu fark etmelerini istiyoruz. Bizlerin de emek verilirse neler yapabileceğimizi görmelerini istiyoruz. Asıl maksadımız yapılan ürünlerin ortaya çıktığında neler olduğunu bu çocukların ne kadar keyif aldıklarını ve bizlere gülümsediklerinde o toplumda kendimizi hissettiğimiz de görmelerini istiyoruz acıyarak bakmak değil bize katkı sağlamalarını istiyoruz.

Yagmur-cocuklar otimzli-cocuklar (3)

Okul bünyesinde kaç çocuk var? 

Farklı engel gruplarından 200 öğrencimiz var fiziksel engelli, otizm down sendromlu, zihinsel engelli, dil konuşma engelli çocuklarımız var. Aynı zamanda sadece eğitim desteği verdiğimiz çocuklarımız var. Okula giden ama okuma yazmada öğrenme güçlüğü çeken çocuklarımıza destek eğitimi veriyoruz. Rehabilitasyonların genel yaklaşımı Milli Eğitim’e bağlı çalıştığımız için hafta iki saat artı olarak varsa grup şeklindedir ama biz biraz daha bunun dışına çıkmaya çalışıyoruz. Çocuklarımızla ne kadar zaman geçirsek o kadar iyi bu gruplar örnek olarak bizimle haftanın üç günü bir aradalar hiç bir şekilde aileler bize para ödemiyorlar bu gruplar için.

Yagmur-cocuklar otimzli-cocuklar (1)

Peki nasıl bir çalışma sisteminiz var? 

Bütün sorumluluğunu kurum yükleniyor bizler gönüllülük esasına dayalı çalışıyoruz. Ürünlerimiz toparlanması materyallerin toparlanması yine ürün satarak yada kurumun desteği ile olan şeyler ailelerden herhangi bir talep söz konusu değil. Dediğim gibi hiç bir ticari amaç gütmüyoruz burada sadece çocuklar için biraz daha fazla etkinlik yapabilmek amacımız.

Yagmur-cocuklar otimzli-cocuklar (4)

Çocuklar nasıl eğitim görüyorlar? 

Çocuklarımızın bir çoğu haftanın üç günü bizimle özellikler belli bir yaş grubuna tabii olanlar bunlar genelde 14 yaş üstü olanlar ve mental durumu daha farklı olan çocuklar çünkü bu çocuklar genelde çevrede görüyoruz. Sokaktalar, suistimal edilmeye çok açıklar yapabilecek hiç bir şeyi kalmamış olan okula devam etmeyen yada ailelerinde çok fazla ilgilenmeyip çok fazla ne yapacağını bilmeyen çocuklarımız onları sokaktan kurtarmak insanların itelemesinden kurtarmak. Biraz daha birey olduklarını farkına varmaları için bu farklı grupları yapıyoruz. Çokta başarılı olduğuna inanıyorum çünkü çocuklarımızın öz güveni destekleniyor. Biraz daha hayata bakış açıları farklılaşıyor ve ürün yaptıklarında aldıkları mutluluk çok başka oluyor. Bu ürünü asla bir çocuk tek başına yapmıyor, hepimiz ayrı bir parçasını yapıyoruz ve sonra bir bütün haline getiriyoruz. Yardımlaşma kaynaşma hepsi bu gruplarda sağlanan şeyler, çevreden de istediğimiz tek şey daha duyarlı olmaları beklentimiz çocukların farkına varmaları.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir