Köşe YazılarıManşet

Deneyimli siyasetçi Metin Akman muhalefeti uyardı; “Aklı selim ağır basmalı ve hükümet bir an önce kurulmalıdır”

metin-akman1-1

Sevgili Sarıyerliler;

Türkiye’de demokrasinin teminatı siyasi partilerimizden hiçbirisi seçimlerden tek başına hükümeti kuracak çoğunluğu elde edemedi.
Sandıktan birinci parti olarak çıkan önceki dönemin galibi AKP en başarısız parti oldu
En başarılı parti ise ilk defa seçime parti olarak giren HDP oldu. CHP olduğu yerde saydı nedenleri araştırmayla ortaya çıkacaktır. MHP kazançlı çıkan siyasi partilerden, oyunu artırarak kazanmış oldu. Tabii ki en önemli netice halkın isteği doğrultusunda alınan neticedir. Bu neticeyi iyi okumak lazımdır. Halkımızın ne istediğini iyice anlamak için seçim hazırlıklarında yapılan propagandalarda seçim kanununu hiçe sayan var mıydı veya haksız davranışlarda bulunan var mıydı hatta anayasaya aykırı davranışlar var mıydı bunları tespit edip niye böyle bir netice çıktığını anlamak gerekiyor.
Halkımız bu dönemde belkide AKP’nin muhalefette kalmasını istemiştir. Diğer üç parti hükümet kuracak çoğunluğu elde ediyorlar.Bu üçlüden bir hükümet çıkması olasıdır ve halkın istediği de budur gibi görünüyor. Siyasi partilerimizin genel başkanları ve yetkili kurulları vardır en iyi,en faydalı kararı onlar vereceklerdir. Burada söz konusu Türkiye’nin geleceğidir gerisi teferruattır.
Cumhurbaşkanı, konuşmalarında koalisyon alternatiflerinden bahsediyor ama dört parti lideriyle de görüşmeyi planlıyorum demekle insiyatif bende demek istiyor ama öyle değil insiyatif anayasadadır anayasa ne diyorsa odur.
Eğer bütün alternatifler denenip de hükümet kurulamıyorsa son çare seçim kararıdır. Demokraside çareler tükenmez tükenmeyecektir.

Halkın istediği doğrultuda yürümek lazımdır. MHP,CHP ve HDP’nin seçim vaatlerinde bile birbirlerini tamamladıklarını gördük bu vaatlerin gerçekleşmesi için halkın istediği ittifakı yapmak mecburidir.
Aklı selim ağır basmalı ve hükümet kurulmalıdır.

Hepinize aydınlık,özgür,huzurlu ve mutlu insanların yaşadığı bir Türkiye’de yaşayabilmemiz dileğiyle hoşça kalın diyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir