Kültür-SanatManşet Altı

4. SARIYER EDEBİYAT GÜNLERİNDE GÖRKEMLİ FİNAL

Edebiyat günleri.jpg2

Sarıyer Belediyesi tarafından düzenlenen 4. Sarıyer Edebiyat Günleri, son gününde yine birbirinden değerli yazarları, sanatçıları, akademisyenleri ve gazetecileri okuyucuları ile buluşturdu. Hıfzı Topuz, Mine Kırıkkanat, Afşar Timuçin,Hüseyin Avni Dede, Lütfiye Pekcan ve Pelin Batu’nun kitaplarını okuyucuları için imzaladığı etkinliğin ilk söyleşisinde yok olan Köy Enstitüleri tarihi konuşuldu. Sarıyerlilerin 3 gün boyunca yoğun katılım gösterdiği Edebiyat Günleri’nde sahne alan Trio Dolce Müzik Grubu, vatandaşlara doyumsuz bir müzik zevki yaşattı.

Edebiyat ve Köy Enstitüleri

Kuruluş amaçlarının çok üstünde bir başarı göstermiş, köyler ve kırsal alanlardayaşayanların sorunlarını ortaya koyan ilerici kuşağın yetişmesini sağlayan köy enstitüleri,o günlerin canlı tanıkları tarafından anlatıldı. Edebiyat ve Köy Enstitüleri adlı panelde katılımcılarla bir araya gelen Yazar Adnan Binyazar, Osman Şahin ve Çağdaş Eğitim ve Köy Enstitüleri Vakfı Başkanı Erdal Atıcı köy enstitülü öğretmenlerin yoğun katılımıyla keyifli bir sohbet gerçekleştirdi. Panel sonrası köy enstitüsünden mezun olan öğretmenler Tahsin Yücel, Abdullah Sakarya, Zarife Sakarya, Aşır Ergun ve Niyazİ Bal’a plaket takdim edildi.

Susturulamayan Kalemler

Moderatörlüğünü Gazeteci Zafer Arapkirli’nin gerçekleştirdiği ‘’Susturulamayan Kalemler’’adlı panelde, hain pusularda katledilen Abdi İpekçi, Çetin Emeç, Uğur Mumcu, Onat Kutlar, Ahmet Taner Kışlalı ve Hrant Dink’i yakından tanıyan meslektaşları ve yakınları anlattı. Leyla Tavşanoğlu ile Nilüfer Kışlalı, geçmişte yaşadıkları acı hatıraları ve yakınlarının kaybından dolayı duydukları hisleri anlattı. Bugünün Türkiye’sini değerlendiren Kışlalı ve Tavşanoğlu, kendilerini feda eden aydınların henüz daha ülke insanları tarafından anlaşılamamasından duydukları üzüntüyü paylaştı.

Herkesin bir öyküsü vardır

Edebiyat Günleri kapsamında gerçekleştirilen Ödül Töreni’nde Sarıyer’de okuma ve yazmaya olan ilgiyi arttırmak amaçlı düzenlenen Öykü Yarışması’nda dereceye giren 1. Kategori Ortaokullarda mansiyon ödülünü Ilgaz Tarhan alırken, Berat Atasoy 3. Nimet Keneş 2. ve Damla Altan 1. oldu. Liselerde 2. Kategori mansiyon ödülünü Berat Okur alırken 3. Damla Şahin, 2. Sıla Tanrıverdi ve 1. Kerim Görkem Gökkaya oldu. Yetişkilerde 3. Kategori mansiyon ödülünü Arzu Başlantı alırken 3. lüğü Mehmet Edemen, 2. liği Murathan Çarboğa ve 1. liği de Mehmet Cemal Beşkardeş aldı. Mehmet Akif Üzmer de Jüri Özel Ödülüne layık görüldü.Dereceye giren amatör yazarlar, ödüllerini Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in elinden aldı.

Edebiyat Onur Ödülü İbrahim Balcı’nın oldu

Sarıyer’in tarihiyle özdeşleşmiş, Sarıyer denilince ilk akla gelen yazarların başında gelen Yazar İbrahim Balcı, Sarıyer 4. Edebiyat Günleri Onur Ödülü’ne layık görüldü. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in anonsuyla sahneye gelen Balcı, ödülünü Genç’in elinden aldı.
Edebiyat günleri.jpg4Edebiyat günleri.jpg1

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir