Kültür-SanatManşet Altı

Kazım Koyuncu unutulmadı

Sarıyer Gazetesi WhatsApp haber hattı!

Kazım Koyuncu, nam-ı diğer Şair Ceketli Çocuk, aramızdan ayrılışının 10. Yıl dönümünde Sarıyer Belediyesi’nin Ramazan Ayı etkinlikleri çerçevesinde İstinye eski tersane alanında anıldı.Grup Meluses ve Aydoğan Topal’ın seslendirdiği Koyuncu türküleriyle kâh hüzünlenen kâh horona kalkan vatandaşlar, bir Ramazan akşamını daha barış, huzur ve hoşgörü alanında bir arada geçirdi.

kazım1

Başkan Genç: Denize ulaşmaya çalışan suların sesiydi Kâzım Koyuncu

Muhteşem performanslarıyla alanı dolduran vatandaşlara Koyuncu’nun eşsiz eserlerini seslendiren Grup Meluses’e teşekkür çiçeği sunan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, yaptığı konuşmada Kazım Koyuncu’nun bir çok ünlü ozan gibi tarihe mâl olduğunu ve halkın kalbinde yaşamaya devam edeceğini söyledi.

Başkan Genç; “Denize ulaşmaya çalışan suların sesiydi Kazım Koyuncu” sözleriyle başladığı konuşmasını şöyle sürdürdü; “Gerek Grup Meluses gerekse Aydoğan Topal gibi sanatçıların dilinde yaşayacak Kazım Koyuncu. Bu toplum Pir Sultan Abdal’dan Dadaloğlu’na, Aşık Mahzuni Şerif’den Ali Ekber Çiçek’e kadar bir çok büyük ozanı bağrından çıkardı. Onlar da sizler için, halk için, halkın haklı mücadelesi için var oldular. İşte, Kazım Koyuncu’da o büyük ozanların son temsilcilerinden biriydi”. Başkan Genç konuşmasının sonunda, her akşam olduğu gibi tersane alanına gelerek birlik beraberliğin önemini gün yüzüne çıkaran, bir arada dua eden, sonsuzluğa uğurlanan Kâzım Koyuncu gibi usta sanatçıları birlikte yâd eden Sarıyerlilere teşekkür etti.

Aydoğan Topal’ın çiçeğini İsmail Erdem takdim etti

Kâzım Koyuncu’yu anma gecesine tulum ve kemençe ezgileriyle ve söylediği birbirinden güzel türküleriyle renk katan Aydoğan Topal’a teşekkür çiçeğini Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Erdem verdi. Erdem, Topal ve saz ekibine katılımlarından ötürü teşekkür etti.

kazım2 kazım3

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler