Kültür-SanatManşet Altı

Sağlıklı kentler için imzalar atıldı

sukru-genc-sagliklikent1 (2)

İstanbul’un Cumhuriyet Halk Partili 14 Belediye Başkanı ve TMMOB (Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği) arasında “Sağlıklı Kentleşme, Nitelikli Yapılaşma, Kültürel, Tarihi ve Doğal Çevre Değerlerinin Korunarak Geliştirilmesi İçin Ortak Mesleki Denetim ve Teknik İşbirliği” adı altında düzenlenen protokol imza töreni, Hilton İstanbul Bosphorus’da geniş bir katılımla gerçekleşti.

Sağlıklı kentleşme ve nitelikli yapılaşma faaliyeti için gerekli olan mimarlık, şehir planlama ve mühendislik hizmetlerinin ilgili mevzuata, bilimsel esaslara ve mesleki kurallara uygun olarak yerine getirilmesini kapsayan protokole Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’te imza koydu.

CHP Belediyeler Birliği ve meslek odaları ortak çalışmalar yapacak

sukru-genc-sagliklikent1 (9)

İstanbul’da bulunan 14 CHP’li belediye ve TMMOB’a bağlı 24 meslek odası kapsayan protokol, sağlıklı kentleşme ve nitelikli yapılaşma faaliyeti için gerekli olan mimarlık, şehir planlama ve mühendislik hizmetlerinde ilgili meslek odaları ile yerel yönetim arasında teknik işbirliğini sağlamayı hedefliyor. CHP Belediyeler Birliği ve meslek odalarının ortak çalışmasıyla hazırlanan protokolle başta depreme karşı yapı güvenliği olmak üzere İstanbul’u ilgilendiren her konuda meslek odaları ile belediyeler arasında işbirliği yapılacak. Kentleşmeye yönelik bilimsel, teknik ve kamu yararını gözetecek biçimde ele alınan protokol sayesinde yerel yönetimlerin karar süreçlerinde meslek odalarının katılımı sağlanacak.

Karayalçın: İmzalayacağımız protokol ile İstanbul’un yönetim paydaşları arasında örgütlü diyalog sürecini başlatıyoruz

sukru-genc-sagliklikent1 (7)

Yaşanabilir bir kent ve yaşanabilir bir İstanbul için tarihi bir adım olan protokol imza törenine, CHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın ve TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı ile birlikte İstanbul’da bulunan 14 CHP’li belediye başkanı ve TMMOB’a bağlı 24 meslek odası başkanı katıldı.

CHP’li Belediyeler Birliği Dönem Başkanı Ali Kılıç’ın açılış konuşmasının ardından kürsüye gelen CHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın; “Biraz sonra imzalayacağımız protokol ile başlatacağımız işbirliğinin uzun yıllardır ilgili çevrelerde tartışılan ve benimsenen “Şehir Hakkı” kavramının uygulamaya taşınması açısından bizim yönetimde olduğumuz dönemde geliştirmeye çalıştığımız “Kente karşı suç” kavramının uygulamaya taşınması açısından, somutlaştırılması açısından da önem taşıdığını düşünüyorum” diye konuştu. Karayalçın ayrıca, bu işbirliği protokolü ile İstanbul’un toprakları, doğal güzellikleri ve tarihi değerleri için İstanbul kentinde çok güçlü bir savunma bloğu inşa etmiş olacaklarına dikkat çekti. “İmzalayacağımız protokol ile İstanbul’un yönetim paydaşları arasında örgütlü diyalog sürecini başlatıyoruz.” diye konuşan CHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın, 2002 tarihinden bu yana İstanbul’da sergilenmekte olan Kentsel Dönüşüm uygulamasının İstanbul için bir idam fermanı niteliğini taşıdığını düşündüğünü sözlerine ekledi. Konuşmasının sonunda belediye başkanlarına, MMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Süleyman Solmaz ve diğer oda başkanlarına da şükranlarını sunan Karayalçın ve katılımcılar, imza töreninin ardından toplu halde hatıra fotoğrafı çektirdiler.

sukru-genc-sagliklikent1 (1)sukru-genc-sagliklikent1 (4) sukru-genc-sagliklikent1 (5) sukru-genc-sagliklikent1 (6)sukru-genc-sagliklikent1 (8)sukru-genc-sagliklikent1 (10) sukru-genc-sagliklikent1 (11)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu