Manşet

Orman Müdürlüğü Sarıyer’de Yeni Yol İçin Yüzlerce Ağaç Kesti

17 Aralık operasyonu sonrasında AKP’den istifa eden İzmir Milletvekili İlhan İşbilen’in de kurucuları arasında olduğu Mehtap Eğitim Vakfı’na devredilen Sarıyer Garipçe yolu üzerindeki 50 milyon dolar değerindeki 40 dönümlük ormanlık arazi tel örgülerle çevrildi ve yangın yolu bu arazi içinde kaldı. 

Orman Müdürlüğü, yeni yangın yolu açmak için yüzlerce ağaç kesti. Öte yandan, Vakıf arazisi içinde yol açma, sera çadırı yapılması gibi çalışmalar nedeniyle Sarıyer Orman Şefliği yetkilileri hakkında soruşturma açılması talep edildi. İstanbul Valiliği, 11 yetkili hakkında “devlet ormanında açma faydalanma bulunmadığı ve olayla ilgili olarak idare zararı oluşmadığı” gerekçesiyle soruşturmaya izin vermedi. Valilik sözkonusu kararında Mehtap Eğitim Vakfı’na ait 899 ada 54 nolu parselde içerinde bulunan arazide yapılan çalışmayla ilgili şöyle dedi:

ORASI DEVLET ORMANI DEĞİL

“10.05.2013 – 30.06.2013 tarihleri arasında yapılan tel ihatasından sonra bu yolların yer yer kapandığı, dolayısıyla keyfiyetin bu yolların özel mülk üzerinde bulunmasından ve bu parselden geçmesinden doğduğu, maliklerince kendi mülklerinde sera çadırı yapıldığı ve tel ihatanın içinden toprak yollar açılmak suretiyle şebeke oluşturulup, bu yolların stabilize malzeme dökülmek suretiyle ihya olunduğu, keza arazinin tel ihata çevrilmesinde Devlet ormanında açma, faydalanma bulunmadığı ve dolaysıyla olayla ilgili olarak idare zararı oluşmadığı, tüm bu nedenlerle, iddia olunan suçun maddi ve manevi unsurlarının oluşmadığı anlaşıldığından, Sarıyer Orman İşletme Şefi Sultan Sarılı, ve Orman Muhafaza Memurları Hilmi Arıkan, Sami Dönmez, Cemal Şahin, Rahmi Uygur, Recep Şükür, Mustafa Küçük, Bayram Bilgiç, Nurettin Bilgiç, Hamdi Arslantürk, Birol Başoğlu hakkında 4483 sayılı Memurlar ve diğer Kamu Görevlilerinin yargılanması hakkında kanunun 6. maddesi gereğince “soruşturma izni verilmemesine oybirliğiyle karar verildi.”

YETERLİ BİLGİ VE BELGE YOK

İstanbul Bölge İdare Mahkemesi de 11 Orman Şefliği yetkilisi hakkında yaptığı ön incelemede yeterli bilgi ve belge olmadığından Valiliğin soruşturma izni vermemesi yönündeki kararını onadı.

Sözkonusu arazi Mehtap Eğitim Vakfı’na devredilmiş ve tel örgülerle çevrilmişti.

 VAKIF YOLU TEL ÖRGÜYLE KAPATTI YENİ YOL İÇİN AĞAÇ KESİLDİ

Valilik ve mahkeme soruşturmaya izin vermezken, orman arazisinde yer alan yangın yolu Vakfa devredilen arazi içinde kaldı. Orman Bölge Müdürlüğü, ormanda yeni yangın yolu açmak için yüzlerce ağaç kesti. Bu durumu fark eden ve sözkonusu arazide çektiği fotoğraflarla belgeleyen Cafer Sungur, kesilen ağaçlarla ilgili Kaymakamlığa başvurdu ve suç duyurusunda bulundu.

3. KÖPRÜ MANZARALI

Sarıyer’de yapılan 3. Köprüyü gören Boğaz’a nazır arazi tel örgülerle çevirilmişti. İstanbul Boğazı’nın en güzel manzaralarından birisine sahip arazinin piyasa değerinin yaklaşık 50 milyon civarında olduğu söyleniyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir