Manşet

SAGEM’den engelli ailelerine eğitim semineri

Sarıyer Gençlik Eğitim Merkezi (SAGEM), bugün Engelli Çocuk ve Ailelerine Destek Merkezi (EGADEM) projesi adı altında uzman ve ebeveynleri bir araya getirerek bir seminer düzenledi.

Ayşe SALTIKALP

iiiiiiiiiiiiiiiiiiii

Projenin asıl sahiplerinden biri olan Koç Üniversitesi öğretim üyesi Ayşe Ferda, EGADEM’in İSTKA (İstanbul Kalkındırma Ajansı) tarafından 700 proje arasından seçilip desteklendiğini, yapılan seminerlerde ise anne ve sağlıklı kardeşlere kişiler arası iletişim hakkında çeşitli eğitimler verildiğini dile getirdi.

IMG_1594

Merkez Müdürü Güler Başaran ise bugün yapılan seminer hakkında şu sözleri dile getirdi: “Bugün projenin kapsamına uygun olarak velilere bir eğitim etkinliği yapıldı. Konumuz aile içi iletişim ve iletişim modelleri. Aileler interaktif olarak katılıyor, bu gibi eğitimlerin devamı gelecek. Anneler, babalar, kardeşler ve engelli bireylerin ihtiyaç hissettikleri her an klinik psikoloğumuz onlarla görüşmeler yapabiliyor. Ayrıca Sarıyer Halk Eğitim Merkezi’yle bir protokol eşliğinde belli kurslar açılarak öğretmen görevlendirmesi yapıldı. Yoga, müzik, el sanatları gibi çalışmalarımızda artık başladı. Çocukların bu şekilde mutlu olması bizi de mutlu ediyor.”

 

IMG_1615

Psikolog Gizem Bodur tarafından verilen seminerin ilk bölümü iletişimin tanımı ve türleriyle başladı. İkinci bölümde ise ailedeki disiplin yöntemlerinden bahsedilerek, aile haricindeki ebeveyn tutumlarının nasıl olması gerektiği hakkında bilgi verildi. Kapanış ise yine annelerin karşılaştığı sorunlardan yola çıkılarak, psikolog Bodur tarafından bunlara bir takım çözümler sunularak yapıldı.

IMG_1631

Arzu Kodan: İkiz oğullarım için buraya iki aydır geliyorum. İkizlerden biri olan Bora’nın ilk kez tırnaklarını kestim. Yıllardır engellemeye çalışmama rağmen tırnak yeme alışkanlığı vardı fakat buraya getirdiğimden beri bu alışkanlığını bıraktı.

IMG_1603

Hamide Altın: Down sendromlu 24 yaşında bir oğlum var. Buraya yeni başladık, kurumlarımızdan okullarımızdan verilen servislerden memnunuz. İstediğimiz yere artık gönül rahatlığıyla gidebiliyor ve günlük işlerimizi aksatmadan halledebiliyoruz.

IMG_1602

Saadet Demir: Açıldığından beri düzenli olarak geliyoruz. Çok memnunum kurumdan. Ben hiç dışarı çıkmazdım, alışverişe yahut bir hasta ziyaretine bile. Zorluk çekiyordum oğlum Doğan’la çıktığımda. Ama buraya geldiğimden beri çok memnunum artık her yere istediğim gibi gidebiliyorum, bu kurumun devam etmesini istiyoruz.

IMG_1606

Sevda Gülışık: Bende kızımda bu kurumdan memnunuz. Artık kızım servis geciktiğinde bile tedirgin oluyor nerde kaldılar diye. Evde de öğretilenleri yapıyoruz. Kızımın çevre edinememesinden korkuyordum ama korktuğum gibi olmadı buradaki uzmanlar sayesinde.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir