Manşet

Şükrü Genç’ten Cumhuriyet Gazetesi’ne ziyaret

Paris’te saldırıya uğrayan mizah dergisi Charlie Hebdo  ile birlikte derginin son sayısını yayınlama kararı alan Cumhuriyet Gazetesi’ne yapılan polis baskını ve soruşturmasına siyasi çevrelerden tepkiler yağıyor. Pek çok siyasetçinin destek mesajı verdiği Cumhuriyet Gazetesi’ni Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç de ziyaret etti. Gazete yöneticileri ve çalışanlarıyla görüşen Genç, basın özgürlüğünün önemine dikkat çekti.Başkan Genç, gazetenin etrafının polis tarafından korunmasından dolayı üzüntülü olduğunu söyledi.

HABERİÇ

DEMOKRASİ VARSA BASIN ÖZGÜRDÜR

Şükrü Genç sözlerini şöyle sürdürdü: “Dünyanın en güzel ülkelerinden birinde ve özellikle de dünyanın merkezinde demokrasinin çok daha etkin olması, demokratik hakların, özgürlüğün çok daha etkin olması gerektiği yerde, dünyaya mal olmuş bir gazetenin  bu şekilde panzerlerle çevrilmiş olması ve de insanların belli bir kontrol altına geçmesi acı bir durum. İşin en kötü tarafı bunda birilerinin geçme tehlikesi yokta, birilerinin gazeteyi basması gibi bir tehlike var ki en büyük sıkıntı bu. Buna çok acil önlem alınması gerekliliğinin ötesinde bunun bizlere bir bedel ödeniyorsa bu bedelin yarın için ciddi değerlendirilmesi gerekiyor.

TARIK AKAN ve RUTKAY AZİZ DE CUMHURİYET GAZETESİNDEYDİ

Sanatçılar Tarık Akan ve Rutkay Aziz, Cumhuriyet Gazetesi’nin Şişli’deki merkezine gelerek Gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Utku Çakıröz’le görüştü.Rutkay Aziz, “Cumhuriyet Gazetemiz Türkiye Cumhuriyetimizle özdeş bir gazetedir. Her koşulda korunması gereken bir gazetedir. Hem gazetemizi hem de onun emekçilerini saygıyla selamlıyorum” dedi. Tarık Akan da, “Gazetemiz her şeyimiz. 90 yıldır laik, cumhuriyetçi, Atatürkçü çok önemli bir gazete. Tüm çalışanların her zaman yanında olduğumuzu göstermek için geldik” dedi.

THY’nin gazeteye yönelik uygulamasına tepki gösteren Akan, “Bugün duydum, havayollarında gazeteyi yasaklamışlar, hiçbir şey ifade etmez. Mümkün olduğu kadar tiraj daha fazla çıkaracaktır” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir