Köşe YazılarıManşetSiyaset

ASLIHAN DEMİR YAZDI; “AŞK MANİFESTOSU”

aslihan-demir2-1

Bir ekim sabahına gözlerini açarsın. Kimisi gözlerini ekim sabahlarına yumarken…  Toz bulutu gibi uçar gider kederlerin oysa kimisi kederin sünnet olduğunu bilip mutsuzluğundan mutlu olur. Ey ülkem sen nasılsın peki? Ya kardeşlerin. Onların karnı doymaya başladı mı? Çocuklar kahkahalar saçıyor mu etrafa?  Ya kadınlar helalleri için güzel kıyafetler giymeye başladılar mı? Parfüm kokuları geliyor mu burnuna komşularının sokaklarından? Barut kokusu mu dedin? Çocukların kahkahaları yerine bomba sesleri duyuluyormuş öyle mi? Peki sen hala neden hiçbir şey olmamış gibi yaşamaya devam ediyorsun? Edeceksin! Çünkü sana ölüm makamı fazla. Toprak bile kabul etmeyecek seni! Denize atsak deniz kusar cesedini!

Yerle yeksan olan sevgi ülkesinde topraksız da kalırmış insan. Gün gelir koskoca topraklarda bir avuç sevgiye muhtaç da olurmuş insan. Çocukların hikayeler dinlediği geceleri özlerim bir de çocukların hikayeler anlattığı günleri özledim. Ah ne de güzeldir Bosna’nın hikayesi. Peygamberi görmek için ayakları yollarda kan revan içinde kalan güzel Bosnalıların ayağındaki kan olmak isterdim !Züleyha ile Yusuf’un hikayesi vardır bir de… kuyudan doğdu ilk defa güneş. İffet timsali güzel yüzlü Yusuf. Allah’a aşık bir Yusuf, Yusuf’a aşık bir Züleyha. Kara bir sevdadır bu. Peki, 16 yaşındaki Filistinli kızın hikayesini bilir misiniz?

İşte aynaya baktığımda en çok o kızdan utanırım ben. O da kara sevdadan öldürüldü. Oysa ben Siyonist askere atılan bir taş olmak isterdim Filistin’de. Bir hüseyni sevdaya tutuldum. Kerbela’da vuruldum. Dilim damağım kurudu da dönmedim yolumdan. Ali’nin yiğidi; Fatıma’nın canı. Hüseyin’in bir kolu Irak’ta, başı Şam’da. Ondandır kan kusar Şam. Acısı dinmez ağlar Hüseyin’ine de susmaz.  Haykırdım sessizce ben Kerbela’da bir su damlası olmak isterdim; Peygamber’in gözbebeğinin dudağından akan… Haykırdı Hüseyin son kez ‘Allah’ım Müslümanları İslam’la tanıştır’ diye.

Bir Cuma günüydü bir Cuma vakti. Son kez kılamamıştı Cuma namazını. Hüseyin’in bizden son bir isteği vardı ama… Sadece bir dua! Her Allahu ekber sesinde yeniden aşık olurum ben maşuğa. Direniştir çünkü Allahu ekber! özgürlüğün sesidir. Yalnızca Allah’a köle olan direnişçilerin sloganıdır Allahu ekber! Ötelerden yalnız başına bir direnişçi geçer adı Ebu Zer. Yalnız yaşayıp yalnız ölmüştür. Tek başına hakkı haykırmıştır. İsyan etmiştir gönlü fakir insanların zenginliğine. Şehadet parmağı havaya Allahuekber! Direnişin bize emanet ey Ebu zer.

Aslıhandemir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir