ManşetSiyaset

Ve heyecan dorukta! CHP İstanbul İl Başkanı bugün belli olacak!

GOKAN-ZEYBEK-SARIYER

BEKİR BATU/ SARIYER GAZETESİ

CHP’de Murat Karayalçın’dan boşalan İstanbul İl Başkanlığı’na kimin oturacağı bugün belli olacak. Bostancı Gösteri Merkezi’nde dün başlayan İl Kongresi’nde bugün seçimler yapılacak. 640 delegenin oy kullanacağı seçimlerde 10 aday vardı ancak 2 kişi dışında kimse adaylık için gerekli 64 imzayı toplayamadı. Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek ile Parti Meclis Üyesi Cemal Canpolat… Rekabet bu iki kişi arasında geçecek. Siyasi kulislere göre Anadolu yakasındaki bazı belediye başkanları Canpolat’ı Avrupa yakasındaki başkanlar da Zeybek’i destekliyor. Günlerdir delegelerin oyunu alabilmek için kıran kırana yapılan yarış dün ve bugün adeta zirveye çıktı. Adaylar ve destekçileri oy kullanılıncaya kadar delegeleri etkilemeye çalışıyor. Bu arada siyasi kulislerde Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun Gökan Zeybek’e sıcak baktığı partiye yakın pek gazete tarafından gündeme taşınmıştı.

CHP’nin günlerdir merakla beklenen İstanbul İl Başkanı bugün akşam saatlerine doğru belli olacak. Siyasi kulislerde Canpolat’ın ciddi oy alsa da yarışta Zeybek’in gerisinde kalacağı konuşuluyor.

GÖKAN ZEYBEK KİMDİR?

1964 Yılında Bayburt’ta doğdu. 1964-1985 İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesini bitirdi. 1985-1986 Kuleli Askeri Lisesi büyük onarım inşaatı şantiye şefliği. 1993-1995 CHP Kağıthane ilçe başkanlığı. 1994 – Yerel seçimlerde CHP Kağıthane Belediye başkan adayı.1997-1999 CHP İstanbul yerel yönetimler komisyonu sekreterliği. 1999 Genel ve Yerel seçimlerinde İstanbul Anakent Belediye Başkan adayı Adnan Polat’ın seçim kampanyasında propaganda sorumlusu..2001-2003 CHP İstanbul İl Spor komisyonu sekreteryası. 2003-2007 İstanbul İli kurultay delegesi. 2004-2008 CHP Istanbul il Eğitim Sekreteri. 2007-2008 CHP İstanbul Bilim Kurul ve Sempozyum Düzenleme Kurulu Üyeliği. Demokratik kitle örgütlerindeki çalışmalar.

1999-2003 Şirintepe Spor Klübü başkanlığı. 2001-2008 İstanbul Amatör Spor Klüpleri Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi. 2008- İstanbul Amatör Spor Klüpleri Federasyonu Başkan Yardımcısı. 2001-2003 TSHD(Toplumsal-Saydamlık Hareketi Derneği) Yönetim kurulu üyesi.

2003-2005 TSHD Danışma kurulu üyeliği. 2001-2003 Transparency Movement Assuciation Türkiye kolu yönetim kurulu üyeliği. 1988-2008 Mimarlar odası ve T.M.M.O.B Genel kurul delegeliği. 2002-2008 Bayburt Eğitim Kültür Vakfı Kurucu Meclis Üyeliği. Evli, 1 erkek 1 kız çocuğu babası…

CEMAL CANPOLAT KİMDİR?

Cemal Canpolat, 1962 yılında Malatya- Doğanşehir ilçesinde doğdu. İlk, Orta ve Lise eğitimini Malatya’da tamamladı. Lise eğitiminden sonra Turizm ve Otelcilik eğitimi alanında eğitim aldı. Dada sonra İstanbul’da Turizm işkolunda Sendika temsilciliği görevinde bulundu. İlerleyen yıllarda 3 dönem SHP Küçükçekmece İlçe Başkanlığı görevinde bulundu. CHP’nin yeniden siyasal yaşama dönmesi ile birlikte; İl Eğitim sekreterliği, İl Başkanı Yardımcılığı ve kısa bir süre İl Başkanlığı görevinde bulunmuştur. Aynı süreç içerisinde; Sinop, Artvin ve birçok Rumeli Derneği ve vakfında kurucu üyelik görevinde bulunmuştur. Bunun ile birlikte Alevi- Bektaşi dernek ve vakıflarında kurucu üyelik, yöneticilik ve başkanlık görevlerinde bulunmuştur. Şu anda aktif olarak Alevi Vakıfları Federasyonu Genel Başkanlık görevini yürütmektedir.

Cemal Canpolat beş kitap yazmıştır. Bu kitaplar; Osmanlı Belgelerinde Aleviler Hakkında İdam ve Sürgün Fermanları (İkinci genişletilmiş baskı), Yüzleşme, Osmanlının Manevi Temelini Oluşturan Gerçek, Şeyh Bedreddin İriş Dede Sultan. Altıncı kitabı ise Sarı Saltuk üzerine yapılan detaylı çalışmalar bitmek üzeredir.

Cemal Canpolat, 1987 yılından itibaren aktif olarak kurduğu şirket ile inşaat ve turizm alanında İstanbul ve Antalya da çalışmalar yapmıştır. Antalya Beldibi’nde inşaatı devam eden bir Otel inşaatı ve Antalya –Aksu da 20.000 metrekarelik Anadolu Selçuklu mimarisi ile çalışan bir kapalı çarşı inşa etmiştir. Ayrıca İstanbul da, Bendis İnşaat bünyesinde geliştirilen Olivo Atakent Projesi (Villa ve Ticari Ünite) inşaatı devam etmektedir. İstanbul- Silivri de yabancı ortaklı geliştirilen ekolojik kent kurulması projesi devam etmektedir. Mai Enerji bünyesinde,Türkiye de jeotermal ve güneş enerjisi proje geliştirme alanında faaliyet gösteren şirketlerde yönetim kurulu üyeliği devam etmektedir.Bunun ile birlikte İstanbul- Şamlar da sağlık alanı ilan edilen bölgede 12.000 metrekarelik alanda sağlık tesisi projesi geliştirme işi devam etmektedir. Almanya da gayrimenkul geliştirme ve turizm alanında faaliyet gösteren iki şirket ile çalışmalarını devam ettirmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir