Manşet AltıSpor

Süleyman Tetik Sarıyer’i yazdı:”Galaksi Sarıyer”

sarıyer-nostalji
Futbolun yıldızları vardır. Günümüzde gerek ülkemizde, gerekse yurt dışında yıldız ve yıldız adayı futbolculara rastlamak oldukça olağan ve yaygın bir durumdur.Bırakalım Latin Amerika’nın güneyinden, Portekiz kıyılarından ve de Afrika’nın yoksulluk sınırları içerisinden gelen futbol starlarını, ülkemizdeki futbol yıldızlarına bir göz atalım. Son on yılda dünya futboluna katkı yapan Türk isimler gün geçtikçe artıyor. Yıldıray Baştürk’ün 2001 yılında şampiyonlar ligi finalinde forma giymesi ile başlayan bu yıldız kayması halen devam ediyor. Arda Turan, Hakan Çalhanoğlu, Ömer Toprak, Hamit Altıntop, Hakan Şükür ve daha fazlası..

Tabii son on yıl diyip kısıtlamamak gerekir keza öncesi de var. Herkesin bilmediği, aslında bildiği ama bir çoğunun izlemek için yaşının yetmediği ya da imkanının olmadığı isimler. Kimler mi? Fenerbahçe efsanesi ve de gol makinesi Cemil Turan, geçtiğimiz sezon Fenerbahçe’yi çalıştıran İsmail Kartal, Beşiktaş’ın eski gol kralı Sinan Engin, oynamadık büyük takım bırakmayan ve hepsinde rakip savunmaların belası olan Saffet Sancaklı, yine eski Fenerbahçe efsaneleri Cem Pamiroğlu, Selçuk Yula, Rıdvan Dilmen; nam-ı diğer Şeytan Rıdvan ve niceleri.. Bu saydığım isimlerin iki ortak yönü var. Birincisi, onlar için kullandığımız yıldız tabirinin sebebi olan; Türk futboluna etmiş oldukları hizmetler. İkincisi ise, hepsinin kariyer defterinde Sarıyer SK’nın yer alması. Evet evet bu yıldızların hepsinin geçmişinde Sarıyerspor yatıyor. Kulağa garip geliyor öyle değil mi? Nitekim Sarıyer’in hangi ligde olduğunu bile bilmez ülkemizde çoğu futbolsever. Tıpkı ilk Türkiye ligi şampiyonu Harbiyespor, Türk liginin efsanesi Vefaspor, taraftarıyla resitaller yapan Zonguldak Kömürspor gibi..

sarıyer-fener

Yıllar önce Süper Lig’in gediklisi konumunda olan Sarıyer SK, biraz önce saydığım isimler başta olmak üzere, çatısında sayısız yıldız barındırmış ve başarılar yakalamış bir takım. Ancak günümüzde nerede olduğunun bile bilinmemesinin ana sebebi, takımın 18 sene önce Süper Lig’e veda etmiş olması..Tabi sonrasında arka arkaya gelen talihsizlikler ve yukarı çıkmaya çabalarken daha aşağı düşmesi, halen kalplerinde bir yara olarak varlığını sürdürüyor Beyaz Martılar’ın.

Her şey bir yana, Beyaz Martılar’ın mazisinde bir de Avrupa Zaferi’nin yattığını söylersem, bir ”Yok Artık!” çekersiniz sanırım. 1991-1992 sezonunda İhsan Yalçın başkanlığında Süper Lig’de mücadele eden Sarıyer SK, aynı yıl katıldığı Balkan Kupası’nda zafere ulaşan taraf oldu. Romanya’da 0-0 berabere biten ilk maçın ardından rövanşta İnönü Stadı’nda Rumen ekibi Otelül Galati’yi 1-0 ile deviren Beyaz Martılar, hem ülke hem de takım adına büyük bir zafere imzasını attı.sariyer_taraftar

Şimdilerde 2.Lig Kırmızı Grup’ta mücadele veren Mavi Beyazlılar, önce PTT 1.Lig’e ardından da Spor Toto Süper Lig’e çıkarak başarı kokan mazisini yeniden canlandırmak istiyor. Taraftar ise takımlarını en üst kademede desteklemeyi ve de büyük kulüpleri önünde diz çöktürmeyi özlemiş durumda. Yani kısacası, Yusuf Ziya Öniş Stadı 18 senedir büyük bir özlemle yanıp tutuşuyor ve bir an önce sevgiliye ulaşacağı zamanı bekliyor. Bir zamanlar Türkiye’nin enlerini kadrosunda barındıran ve takımda oynatmadık yıldız bırakmayan ve tutkusundan asla taviz vermeyen bu kulüp, kayıp galaksiyi yeniden bulup hayat vermek istiyor. Galaksiye yeni yıldızlar, yeni başarılar ve yeni kupalar eklemek istiyor. Yolun açık olsun Sarıyer

                                                                                                                                                                Süleyman Tetik/Twitter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir