EğitimManşet

ABD’Lİ UZMANLAR SARIYER’DE! “OTİZMİN KAPILARI AÇILDI”

otizm3 (2)

OTİZMLİ BİREYLERİN DÜNYASINA GİRİYORLAR!..

ABD’li uzman Gina Tummons, ANLESS çok yönlü otizm eğitim programı sayesinde; otizmli bireylerin dünyasına girebildiklerini ve sihirli dokunuşlarla mucizeler yaratabildiklerini söylüyor. Otizmin sebebi ve mücadele yollarıyla ilgili her geçen gün yeni bilgiler paylaşılıyor. ABD başta olmak üzere gelişmiş pek çok ülkede, otizmle mücadelede yaygın olarak kullanılan bütüncül eğitim yaklaşımlarından ANLESS çok yönlü otizm eğitim programı artık ülkemizde de uygulanabiliyor.

İlgili Makaleler

Zencefil Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde kullanılan bütüncül eğitim anlayışı ANLESS ‘i (Çok Yönlü Otizm Eğitim Programı) aralarında ABD’li uzmanların da bulunduğu ekip başarılı bir şekilde uyguluyor. Otizmli bireylerin, iç dünyasına giren uzmanlar, sihirli dokunuşlarla kapıları açabiliyorlar. Özel Eğitimci ve Psikolog Özgü Ertul’un genel koordinatörlüğünü yaptığı program ekibi ABD’li Fizyoterapist Gina Tummons, Spor Eğitmeni Özlem Şan, Sanat Terapisti İhsan Sonhan, özel eğitim uzmanı Nihan Yeşiltan, çocuk gelişim uzmanı Yıldız Bayrak gibi uzmanlardan oluşuyor.

BİLMEDEN YAPILAN YANLIŞLAR

otizm3 (1)

ANLESS(Çok Yönlü Otizm Eğitim Programı)’de yer alan ABD’li fizyoterapist Gina Tummons, otizmin geçmişe nazaran gerek nörolojik gerek psikiyatr olarak sebeplerinin bilindiği ve çözüm süreçlerinin de geçmişe nazaran daha rahat uygulanabildiğine dikkat çekiyor. Tıbbı kontrollerinin yanı sıra çok yönlü otizm eğitim programıyla önemli ilerlemeler sağlanabildiğini belirten Tummons, bu süreçte ailelere önemli görevler düştüğünün altını çiziyor. Tummons, “ Otizmlilerin kapalı kutu gibi görünen dünyaları, tıbbî olarak pek çok yönden araştırma konusu. Bugün artık otizmin sebeplerini ve belirtilerini bilebiliyoruz. Çözümünün de bütün dünyada özel eğitim olduğu da biliniyor.

ABD’de ANLESS programında olduğu gibi otizme, bütüncül bir eğitimle yaklaşılıyor. Bu yüzden ailelerin de bilinçlenmeleri ve bu süreçlerde aktif olmaları gerekiyor. Örneğin: Türkiye’de çok sık şahit olduğum yanlış davranış: Çocuklara, ödül olarak veya susması için otizmde tehlikeli olan çikolata, cips, şekerleme, asitli içecekler gibi gıdaların yoğun verilmesi. Davranış problemlerini tetikleyen konularda kararlı davranılmaması gibi. Burada gerek annelerin gerek ailede ki diğer yetişkinlerin daha disiplinli davranmaları gerekiyor. Otizmli bireylere, karmaşık gibi görünen ancak ailelerin hayat biçimine dönüştürebilecekleri bir sistem veriliyor. Bu sistemi yani ANLESS’i aileler, otizmli bireylerine hayatı boyunca uygulayabilecekleri çok yönlü ve doğal bir yaşamı biçimi olarak benimsemeli. Bazen çok basit gibi görünen çevresel faktörlerle ilgili sorunlar, çözüldüğünde ilerlemenin daha hızlı olduğuna şahit oluyoruz ” diyor.

YAŞAM ATÖLYELERİ KURULUYOR

otizm3 (3)

ABD’li uzman Gina Tummons’un da yer aldığı ANLESS ekibinin koordinatörlüğünü yapan Özgü Ertul’da, otizmin en etkili çözümünün bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de bütüncül eğitim sistemi olduğunun altını çiziyor. Ertul, “ANLESS çok yönlü otizm eğitim programı ancak eğitilmiş uzmanlarla uygulanabilir. Otizmli bireyler için özel yaşam atölyeleri kuruluyor ve atölyelerde uzmanlarımızın eşliğinde dünyalarına giriliyor. Ardından da bireylere uyguladığımız özel testler ve yaşam atölyelerinde verdiğimiz yoğun eğitim programıyla, yaşadığımız dış dünyaya çekmeyi başarabiliyoruz.

Otizm nörolojik bir iletişim bozukluğudur. Yaşamın ilk üç yılında ortaya çıkar. Genel olarak, sosyal iletişim yetersizliği ve tekrarlanan takıntılı etkinlikler olarak kendini gösterir. Otizm, eğitim ve tıbbi tedaviyle belli bir noktaya getirilebilir. Fakat sorun tamamen ortadan kalkmaz. ANLESS ile bireylerin, dış dünyaya yoğun eğitim programlarıyla çekilmesi ardından da sosyalleşerek iletişime açık hale gelmeleri sağlanabilir” diyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
>