EğitimManşet

MEF Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin, SARIYER OLAY’a konuştu, MEF’in farkını ve eğitim kalitesini anlattı

mef-universitesi-rektoru-muhammed-sahin-sariyer-olaya-konustu1-3

“Büyük değil, güçlü üniversite olmak istiyoruz”

_ayrac

Maslak’ta 3 yıl önce kurulan MEF Üniversitesi, eğitimdeki kalitesiyle kısa sürede adından söz ettirmeye başladı. Rektör Prof. Dr. Muhammed Şahin, projelerini ve çalışmalarını SARIYER OLAY’a anlattı.

_ayrac

Eğitimde 44 yıllık bilgi ve birikime sahip olan MEF Eğitim Kurumları, başarısını yükseköğretim düzeyinde de devam ettiriyor. İbrahim Arıkan Eğitim ve Bilimsel Araştırmaları Destekleme Vakfı, Türkiye’nin ve İstanbul’un finans ticaret merkezi Maslak’ta MEF Üniversitesi’ni kurdu. 2014-2015 Akademik Yılı’nda ilk öğrencilerini alan üniversite üçüncü yaşına girerken Türkiye’de ve dünyada ilklere de imza attı.
“Girişimcilik, inovatif düşünce ve yaratıcılığı ön planda tutan” eğitim anlayışıyla fark yaratan MEF Üniversitesi’nin akademik yapılanması uluslararası düzeyde. MEF’in organizasyon şemasında 5 fakülte, 15 bölüm ve 1 MYO Bölümü bulunuyor. İki bin öğrenci kapasitesine ulaşan MEF’in bütün fakültelerinin öğretim görevlileri yurt dışı deneyimi olan profesyonel isimlerden oluşuyor. MEF Üniversitesi, Türkiye’de ve dünyada üniversite düzeyinde “Flipped Learning” eğitim-öğretim modelini ilk kez uygulayan üniversite olarak da farklı yerini koruyor.

EĞİTİMDE DEĞİŞİM VE YENİLİĞİN IŞIĞI MEF ÜNİVERSİTESİ’NDEN YÜKSELİYOR

mef-universitesi-rektoru-muhammed-sahin-sariyer-olaya-konustu1-5

MEF Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin, SARIYER OLAY Haber Müdürü Nevra Yerlikaya’ya özel açıklamalarda bulundu…

Öncelikle MEF Eğitim Kurumları’nın yükseköğretimdeki adı olan MEF Üniversitesi’nin vizyon ve misyonundan söz edelim…

MEF Üniversitesi bilimi disiplinlerarası kullanabilen, cesur, girişim ruhlu, daha iyi bir dünya inşa etmek için hazır gençler yetiştirme hedefiyle, farklı bir eğitim sistemi anlayışıyla kuruldu. Okulumuz, seçkin akademisyen kadrosuyla öğrencilerine her yönüyle fırsatlarla dolu bir eğitim yaşamı ve entelektüel bir ortam sunuyor. Geleceği şekillendirecek yenilikçi ve global liderler yetiştirmek başlıca hedefimiz. Misyonumuz ise hedeflerini ulaşılabilir kılmak için akademisyen, öğrenci ve idari personeline gerekli altyapıyı ve motive edici ortamı kurmak ve sürekliliğini sağlamaktır.

MEF’i diğer üniversitelerden farklı kılan nedir?

Okulumuzda en çok önemsediğimiz unsur, yenilikçi ve girişimci liderler yetiştirmek. Bu anlamda küresel değerlerle ulusal kimliklerini ilişkilendirebilen, sürekli değişim ve gelişim içinde olan, teknolojiye hakim öğrencilerden oluşan eğitim anlayışımız var. Üniversitemizden mezun olacak olan öğrencilerimiz ulusal ve uluslararası alanda çığır açacak birikimle hayata katılacaklar. Bizi diğer üniversitelerden farklı kılan yönlerimiz var. Bunlardan biri Hazırlık okulumuzun kadrosunun tamamının yabancı okutmanlardan oluşmasıdır. Bu anlamda Türkiye’de tekiz. Ders materyallerimizin tamamı dijital. Türkçesi tersyüz eğitim öğretim modeli Flipped Learning’i dünyada tüm programlarında ilk uygulayan üniversiteyiz.

“Flipped Learning’i ilk defa uygulayan üniversite”

MEF Üniversitesi Türkiye’de ve dünyada üniversite düzeyinde “Flipped Learning” eğitim-öğretim modelini ilk kez uygulayan üniversite. Bu modelden söz eder misiniz?

mef-universitesi-rektoru-muhammed-sahin-sariyer-olaya-konustu1-2

Son yıllarda eğitim dünyasında ses getiren “Flipped Learning” eğitim-öğretim modeli tüm programlarımızda uygulanmakta. Bu eğitim modeli eğitimdeki en büyük gelişmelerden biri. Türkiye’de bu modeli uygulayan ilk üniversiteyiz. Amerika’da bir lise 2011 yılında bu modeli uygulamış ve başarılı sonuçlar almıştır. Bu modelde öğretmen ders anlatan bir unsur olarak değil moderatör olarak bulunuyor. Dersler özet şeklinde videoya alınıyor ve bir hafta önceden öğrencilere veriliyor. Öğrenciler videoları izleyip bilgi sahibi oluyor. Derste öğrenciler kendi aralarında gruplar oluşturup konuları kendi aralarında tartışıyor. Akademisyen de grupları ziyaret ederek sorularını yanıtlıyor. Dersler öğrencilere video ile ev ödevi olarak veriliyor evde yapılan ev ödevleri de derse geliyor. Bunu dünyada yükseköğretim düzeyinde ilk olarak biz uyguluyoruz. Bu modeli tanıtmak için bir kitap hazırladık.

İngiliz yayınevi Emerald Publishing’in Ekim ayında yayınlayacağı kitapta bu modelin uygulanmasını ve eğitime sağladığı katkıları yazdık. Okulumuzun Eğitimde Mükemmeliyet Merkezi ile beraber, bütün dekan ve öğretim üyelerimizin katkılarıyla hazırladığımız böyle bir kitabı dünyada ilk defa biz yayınlıyoruz.

MEF Bankacılık ve Sigortacılık Yüksekokulu da diğer üniversitelerden farklı özellik taşıyor. Bundan söz eder misiniz?

Burada eğitim gören öğrencilerimiz eğitim-öğretim ücreti ödemiyor. Bütün eğitim-öğretim ücretini Yapı Kredi Bankası karşılıyor. Bu da Türkiye’de ilk defa MEF’te uygulanan bir durum. Öğrenciler mezun olduktan sonra bankanın işe girme koşullarına sahip olmaları halinde bankada çalışmaya başlıyor.

“MEF, eğitim öğretimi yeni nesle uygun hale getiriyor”

MEF Üniversitesi, kısa süre içinde eğitim sistemini yönlendiren eğitim kurumlarının başında yer aldı. Bunun sebepleri neler?

mef-universitesi-rektoru-muhammed-sahin-sariyer-olaya-konustu1-4

Biz MEF Üniversitesi olarak algısı farklı çalışan yeni nesillerin karşısına, bugüne kadarki öğrenme yöntemlerini değiştirmek, eğitim-öğretimi yeni nesle uygun hale getirmek, sınırları yok ederek niteliklerini artırmak için yola çıktık. Öğrencilerinin tam potansiyellerine ulaşmaları için en uygun ortamı sağlamak ve değişime tepki veren değil, değişimi gerçekleştiren bireyler yetiştirmek istiyoruz. Okulumuz, akademisyenleri, öğrencileri, çalışanları ve mezunlarıyla birlikte Türkiye’de ve dünyada yaşadığı yüzyılın gerekliliklerine yanıt verebilen bir üniversite olma vizyonunu taşıyor. Bu enerjiyi yaşıyoruz ve öğrencilerimize yansıtıyoruz. Bu da başarıyı getiriyor.

Okulunuzda yüksek lisans programları uygulanıyor mu?

Evet. Girişimcilik Yüksek Lisans Programı başlatıyoruz. Okulumuzda Büyük Veri Analizi Yüksek Lisans programımız uygulanmakta ve bu büyük ilgi gördü. Yakın zaman içinde, büyüdükçe yeni yüksek lisans programları açacağız.

“Büyük değil güçlü üniversite olmak istiyoruz”

Maslak kampüsü yeterli geliyor mu?

Kapasitemiz genişleyeceği için bu kampüs yetmeyecek. Kampüsü genişletme projemiz var. Biz çok büyük üniversite olmak hedefinde değil, orta büyüklükte olalım ama güçlü olalım hedefindeyiz. Öğrencilerimiz bilinçli gençlerden oluşuyor. MEF’te eğitim gören bütün öğrencilerimiz bizi araştırıp gelen öğrenciler. Seçkin öğrenci kitlemiz var. Öğrencilerimizin vizyonu da üniversitemizin yenilikçi ve değişimci eğitim anlayışına uygun. Öğrencilerimiz oldukça mutlu biz de onları mutlu görünce seviniyoruz. Bu anlamda onlara da teşekkür ederim.

Sarıyer’de çok sayıda prestijli yükseköğretim kurumu var. Siz de bunların arasına girdiniz ve başarılara imza attınız. Bu bölgede kalmayı düşünüyor musunuz?

mef

Sarıyer’i çok seviyoruz. Doğal güzelliklerinin yanı sıra eğitim seviyesi de yüksek bir ilçe. Belediye Başkanımız Sayın Şükrü Genç de birçok konuda destekçimiz oldu. Kendisine sizin aracılığınızla teşekkür ediyorum. Kendisi birçok alanda insanlara destek oluyor bunların başında eğitim geliyor. İstanbul Milli Eğitim Eski Müdürü Muammer Yıldız’ın da büyük desteklerini gördük.

Röportaj için teşekkür ederim. Son olarak yeni eğitim-öğretim yılı için öğrencilere vermek istediğiniz mesajlarınızı alabilir miyiz?

Ben de teşekkür ederim. Öğrencilere vereceğim en büyük mesajım şu olur; değişime ayak uyduran değil, değişimi bizzat gerçekleştiren olun. Siz değişimi izlemeyin değişim sizi izlesin. Yeni eğitim-öğretim yılında bütün gençlerimize başarılar dilerim.

mef-universitesi-rektoru-muhammed-sahin-sariyer-olaya-konustu1-6

Prof. Dr. MUHAMMED ŞAHİN KİMDİR?

MEF Üniversitesi’nin kurucu rektörü olan Muhammed Şahin, 1965 yılında Rize’nin Pazar ilçesinde doğdu. Şahin, Pazar Sivritepe Köy İlkokulu, Pazar Ortaokulu ve Pazar Lisesi’ndeki eğitimlerinden sonra, İstanbul Teknik Üniversitesi, İnşaat Fakültesi, Jeodezi ve Fotogrametri (Geomatik) Mühendisliği Bölümü’nü 1987 yılında birincilikle tamamladı.

1991 yılında İngiltere’de University College London’da Yüksek Lisans, 1994’de University of Newcastle’da doktora çalışmalarını tamamlayan Şahin’in akademik kariyeri 1988 yılında İTÜ Ölçme Tekniği Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi olarak başladı ve yine İTÜ’de yardımcı doçent ve doçent olarak devam eden Muhammed Şahin 2002’de İTÜ Ölçme Tekniği Anabilim Dalı’nda Profesör oldu. 1996-2004 yıllarında Rektör Danışmanlığı, Yabancı Diller Yüksek Okulu Müdürlüğü, Ölçme Tekniği Anabilim Dalı Başkanlığı ve İleri Teknolojiler Program Koordinatörlüğü gibi çok sayıda yönetim görevlerinde bulundu.

Çeşitli ulusal ve uluslararası mühendislik birliklerinde üyelikleri bulunan Şahin’in çok sayıda ulusal ve uluslararası makale ve uluslararası bildirisi bulunuyor. Şahin ayrıca Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Danışma Kurulu Üyesi, Rize ve Karadenizliler Vakfı Yönetim Kurulu Üyesidir. Ağustos 2008- Ağustos 2012 tarihleri arasında İTÜ Rektörü, İTÜ Vakfı ve İTÜ Geliştirme Vakfı Başkanı, İTÜ ARI Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı, İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları Kurucu Temsilcisi, İTÜ Mezunlar Konseyi Onursal Başkanı görevlerinde de bulundu. Şahin 2010 ve 2012 yıllarında Avrupa Teknik ve Araştırma Üniversiteleri Birliği (CESAER) Yönetim ve İcra Kurulu üyelikleri görevlerinde de bulundu. Muhammed Şahin evli ve iki çocuk babasıdır.

mef-universitesi-rektoru-muhammed-sahin-sariyer-olaya-konustu1-1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir