EğitimManşet

Sarıyer Halk Eğitim Müdürü Özay Sert gazetemize konuştu “Amacımız tüm Sarıyer’e hizmet etmek”

ozay-sert-5

_ayracSarıyer Halk Eğitim Müdürü Özay Sert, Sarıyer Gazetesi’nin sorularını yanıtladı. Sarıyer’de şuan 590 kurs ve 13 bin 500 öğrenci bulunduğunu anlatan Sert; “Amacımız tüm Sarıyer’e hizmet vermek, insanlara ulaşarak onların eğitimlerine katkı sunmak” diye konuştu.

_ayrac

RÖPORTAJ: TAŞKIN YÜKSEL ŞAHİN

Sarıyer’de binlerce kişiye eğitim hizmeti sunan ve birbirinden başarılı projeleri hayata geçiren Sarıyer Halk Eğitim Merkezi, tüm ekibiyle birlikte yeni yeni kurslar açarak tüm vatandaşlara ulaşmaya çalışıyor. Sarıyer Halk Eğitim Müdürü Özay Sert, Sarıyer Gazetesi’ne konuştu, Taşkın Yüksel Şahin’in sorularını yanıtladı.

Biraz kendinizi tanıtır mısınız, ne kadar süredir bu görevdesiniz?

Aralık 2014’ten itibaren bu kurumda görev almaktayım. Bu kuruma geldikten sonra Sarıyer halkına ulaşmak, onlara en iyi hizmeti vermek en öncelikli görevim olmuştur ve olmaya devam etmektedir. Bu yolda en büyük desteği basından görmekteyim. Bu nedenle Sarıyer Gazetesi’ne çok teşekkür ederim.

Biz de çok teşekkür ederiz. Sarıyer Halk Eğitim Merkezi olarak faaliyetleriniz nelerdir?

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki herkese yönelik faaliyetlerimiz bulunmaktadır. Okuma yazma bilmeyenlere, iş bulmaya yönelik kurslar, özel eğitim gerektiren bireylere yönelik kurslar, anne ve babalara yönelik kurslar, emekliliğe uyum ve yaşlılara yönelik kurslar, bunun dışında aileyi geliştirmeye yönelik kurslarımız da mevcuttur. Özellikle bilişim teknolojileri ve yabancı dillere olan kurslara katılım yüksek seviyelerde. Bu da bizi çok mutlu ediyor.

ozay-sert-2

Bu kadar çok çeşitli kurs düzenlemek ve bunca insana ulaşmak zor olmuyor mu?

Az önce de belirttiğim gibi Sarıyer halkına ulaşmak en büyük hedefimdir, bu yolda devam ederek afişler ve reklamlar vererek öncelikle katılımın artırılmasını ve farkındalığın yaratılmasını sağladık. Bunun ile beraber mevcut kurslara devam eden öğrencilerimizi de farklı dallarda kurslar olduğunun bilgisini vererek onların da çevreleri ile görüşmelerini bilgi vermelerini istedik. Tekrar tekrar söylemek istiyorum, bütün Sarıyer halkına hizmet vermek istiyorum.

Anne ve babaya yönelik kurslar vermekte olduğunuzu söylediniz, içeriğini biraz açar mısınız?

Anne- babalara özel kurslar bizim için çok çok önemli. Annenin, babanın bilinçlenmesi onların yetiştireceği evlatların topluma kazanılması için son derece önemlidir. Biz de bu konuda elimizden gelenin fazlasını yapalım ki, geleceğimiz daha bilinçli olsun. Aile eğitimi konusunda özel eğitim almış hocalarımız ile bu kursları yürütmekteyiz. Ailenin direk evine giderek bire bir eğitim vermiş oluyoruz. Bu sayede ailenin de güvenini sarsmamış ve daha verimli bir eğitim ortamı sağlamış olmaktayız.

Geçmişte bu kadar çok yaygın kurslar verilmiyordu, şimdi neredeyse her alanda kurslar verildiğini görüyoruz. Bu sizce de çok önemli değil mi?

Çok güzel bir şey söylediniz, geçmişteki kurslara yönelik çok fazla konuşmak istemiyorum. Fakat geçmişte bir öğrenci aynı kursu birden çok defa alıp hep aynı döngü devam ediyordu. Benim amacım, birden çok kez aynı kursu almaktansa aynı öğrencinin gerekirse birden çok kez gelip birçok kurs alıp kendisini geliştirmesini arzu ederim. Şöyle söyleyeyim ben göreve başlamadan önce 417 mevcut kurs 12 bin öğrenci mevcuttu. Şuanda 590 kurs 13 bin 500 öğrenci sayımız mevcut. Burada şuna dikkat etmenizi istiyorum geçmişte bir öğrenci birden fazla aynı kursa devam etmekte iken şuanda her sene farklı öğrenciler ile devam etmektedir.
Çok ciddi bir başarı yakaladığınız verdiğiniz rakamlarla da ortada.

Kurslar kaç kişilik açılıyor?

12 kişiye ulaştığı takdirde istenilen bütün kursları açarım, fakat şunu da söylemek istiyorum. Okuma yazma ve özel eğitim gerektiren bireylere yönelik olan kurslarda herhangi bir kişi sınırı yoktur. Bir kişi bile olsa benden eğitim istese ben seve seve bütün imkanlarla öğretmen sağlayıp kursu açarım ve elimden geleni yaparım.

Kursları açarken her hangi bir ortak proje içinde destek alıyor musunuz?

Tabi ki özellikle Sarıyer Belediyesi başta olarak, ilçe spor müdürlükleri, büyükşehir belediyesi ve İstinye Devlet Hastanesi ile ortak çatı altında buluşup ortak projelere imza atmaktayız.

Son olarak Avrupa’da eğitim alacak hocalarınız olduğunu duydum bu konuda bilgi alabilir miyiz?

Bu projede 10 öğretmen eğitim almaktadır. Ve aldıkları eğitim ile birlikte buraya gelerek diğer öğretmen arkadaşlara da bilgi birikimlerini aktararak öğrencilerimize daha da verimli bir eğitim vermelerini sağlamayı amaçlamaktayız. Her zaman öğrencilerimizin daha bilgili olmalarını sağlayarak verimliliği artırmayı hedef almaktayız.

SARIYER HALK EĞİTİM MERKEZİ: 0212 242 16 63

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler