GündemManşet Altı

İstanbul Boğazı’nda gırgır avcılığının yasaklanması için kampanya başlatıldı

gırgır

HABER MERKEZİ / SARIYER GAZETESİ

İstanbul Boğazında gırgır ile balık avcılığının yasaklanması için internet üzerinden imza kampanyası başlatıldı. Slow Food, Fikir Sahibi Damaklar ekibinin oluşturduğu imza kampanyası Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğünü muhatap alırken imza kampanyasına sosyal medya kullanıcılarının büyük destek verdiği görüldü.

Kampanyanın açıklama kısmında ise şu ifadelere yer verildi;

İstanbul Boğazı bir biyolojik koridordur. Lüfer bu biyolojik koridoru kullanarak Karadeniz’e ulaşır ve orada ürer. İstanbullu gırgır reisleri her sonbahar Karadeniz’den geri göçe geçen lüferleri avlamak için bir huni ağzı gibi daralan Boğaz girişine en genişinden ağlarını atar, sonarların, radarların yardımıyla balığa kaçacak yer bırakmamacasına avlanırlar.

Lüfer, yok olmanın kıyısında balıklarımızdandır.

Geçtiğimiz dönemde bu sucul hayatın devamı için getirilen kimi yasaklar hepimiz için umut verici birer adım oldu. Bununla birlikte, Türkiye’nin balığının %90’ını tutan gırgır reislerimizin bu yasaklara uymadıkları bugün tezgahlarımızda endişesizce satılan boy altı lüfer balıklardan bellidir.

İstanbul Su Ürünleri Hali’nde denetimin yetersiz olduğu, Sahil Güvenlik Kurumu tarafından denizlerin kontrolunun tam yapılamadığı da gene aynı tezgahlardan belli olmaktadır.

Kimsenin korkusu olmadığı gibi, denetim yükümlülüğü bir kurumdan diğerine sürekli atılmakta, her kurumun ilgilisi tarafından yasadan imkanlara her türlü mazeret ilan edilmekte, ancak gene ve yine boy altı yani yavru boy lüferler tezgahlarda yer bulabilmektedir.

İstanbullular olarak beş yıldır tüm iyi niyetimizle herkesi yasaya uymaya, yasayı uygulatmaya davet ediyoruz. Sonuçta gene gırgır reisleri arzu ettikleri gibi avlanabilmekte, yasak avları için ceza almadıkları gibi yeni tebliğde lüferin avlanma boyunu 17 cm’e indirebilmenin hazırlığını yapmaktadırlar.

Bu değerli deniz, bu fevkalade kırılgan sucul hayat inatla, ısrarla avlanacağım diyen, yasak tanımayan, yasağı delmek için her yolu deneyenlerin insafına bırakılamaz!

Denizlerimiz müşterekimizdir. Sucul hayat bize çocuklarımızın emanetidir.

Trollere yasak olan İstanbul Boğazı gırgırlara da yasaklanmalıdır!

imza

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler