GündemManşet

İMAM’DAN ŞOK İTİRAF: “KURİŞ, ESKİ BÖLGE İMAMIDIR”

 ibrahim-ethem-kuris2-1 _ayracFETÖ’nün eski asker imamı H.P. polisteki ifadesinde önemli itiraflarda bulundu. Bölge imamlarının isimlerini söyleyen P., Sarıyer’in eski Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Ethem Kuriş’in de geçmişte bölge imamlığı yaptığını iddia etti. Sarıyer’den Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na getirilen Kuriş, bir süre Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı görevlerinde de bulunmuştu.

_ayrac

HABER MERKEZİ/ SARIYER GAZETESİ

FETÖ/PDY’nin eski ‘asker imamı’ H. P., örgütün 1986’dan itibaren TSK’ya sızma taktikleri ve imamları hakkında itiraflarda bulundu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Cumhuriyet Savcısı Can Tuncay’ın yürüttüğü soruşturmada firari eski savcı Fikret Seçen’in de aralarında bulunduğu asker imamları hakkında çıkarılan yakalama kararında FETÖ/PDY’nin eski ‘asker imamı’ H.P.’nin itiraflarının etkili olduğu öğrenildi. Habertürk’ün haberine göre 1990’lı yıllardan bu yana, İstanbul ve Ankara başta olmak üzere askeri üstlerin ve kolorduların bulunduğu bütün illerde askerlerle irtibatı sağlamak üzere Cemaat mensupları görevlendirildiğini belirten H.P. itiraflarında özetle şunları anlattı:

RÜTBELERİNİ TAKTI

Fethullah Gülen ABD’ye gittiği tarihe kadar 3-5 subaydan sorumlu ‘murakıp’ denilen kişiler, Altunizade FEM Dershanesi’ne özel arabayla gelir, gizli arka kapıyı kendilerinde bulunan kumandasıyla açıp içeri girer, kimseye görünmeden asansörle direkt 5. kata çıkardı. Gruplar birbirini görmeden Gülen’in özel odasına geçerdi. Askeri öğrenciler mezuniyet töreni sonrası Gülen’in özel odasına gelirdi. Gülen’e hediyeler sunar, Gülen de onlara pahalı bir saat veya kalem gibi hediyeleri verir, rütbelerini kendi eliyle takar ve dua ederdi. 1998’e kadar bu seremoni bütün Harp Okulu mezunlarına ve rütbe değişimi yapan askerlere uygulandı.

İFADEDE İMAMLARIN İSİMLERİNİ VERDİ

FETÖ’nün eski ‘asker imamı’ H. P. itiraflarında örgütte’asker imamları’ olarak görev yaptığını öne sürdüğü isimlere ilişkin bir liste verdi. H. P.’nin, 1986’ya kadar uzanan süreçte örgüt yaşantılarının herhangi bir döneminde imamlık yaptığını iddia ettiği isimler şunlar:

BÖLGE İMAMLARI: Özel Yetkili Başsavcı Fikret Seçen, Sarıyer ve eski Ankara Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Kuriş, Yargıtay ve eski Kocaeli Cumhuriyet Savcısı Rasim İsa Bilgen, Ergenekon Hâkimi Dr. Sedat Sami Haşıloğlu, eski Adalet Müfettişi, Ankara ve Isparta Cumhuriyet Savcısı Ahmet Cemal Gürgen.

SEMT İMAMLARI: Eski Yargıtay üyesi Hâkim Nazmi Dere, 17 Aralık operasyonu savcısı Mehmet Yüzgeç, Balyoz soruşturması savcısı Hüseyin Ayar, eski Bakırköy Hâkimi Ertuğrul Ayar (FETÖ’den tutuklandı), Şike davası hâkimi Hikmet Şen, Dink davası savcısı Hikmet Usta (FETÖ üyeliğinden firari olarak aranıyor).
EV İMAMLARI: Poyrazköy davasının savcısı Mehmet Ali Uysal,eski Ankara ve Büyük çekmece Hâkimi İsmail Akkol, eski Yalova Hâkimi Ramazan Akyol (FETÖ üyeliğinden tutuklandı), eski Gaziosmanpaşa ve Edirne savcısı İskender Görgülü, eski Yargıtay ve Ankara Batı Adliyesi savcısı İsmail Hakkı Şentürk, Savcı Ramazan Saban.

OSLO SORUŞTURMASI NEDENİYLE ANTALYA’YA ATANDI

Öte yandan Sarıyer Cumhuriyet Başsavcılığı görevinden sonra Ankara Başsavcılığına atan İbrahim Ethem Kuriş, kısa süre sonra sürpriz bir kararla Antalya’ya atanmıştı. Kuriş’in tenzili rütbe ile Antalya Başsavcılığı’na atanmasının perde arkasında, Erdoğan ve MİT Müsteşarı Fidan hakkında Ankara’da yürütülen gizli bir ‘Oslo soruşturmasının olduğu iddia edildi. 2010’da Ankara Başsavcılığı’na getirilen İbrahim Ethem Kuriş’in sürpriz bir şekilde Antalya Başsavcılığı’na atanması dikkat çekmişti. Bu tenzili rütbe olarak yorumlanmış, ancak atamanın gerekçesi anlaşılamamıştı. Hatta Başsavcı Kuriş, HSYK’ye 10 kişilik bir liste vererek, bu savcıların yerlerinin değiştirilmesini istemişti. Kurul ise beklenmedik şekilde listeyi değil, Kuriş’in yerini değiştirmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir