GündemManşet

BORSA İSTANBUL’DA SÜRPRİZ ATAMA

borsa-istanbul-yeni-isim

SARIYER GAZETESİ/ HABER MERKEZİ

Borsa İstanbul Genel Kurulu’nun bugünkü toplantısında sürpriz bir gelişme yaşandı. Yönetim Kurulu üyesi olan Albaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku görevinden ayrılırken yerine Devlet Denetleme Kurulu Başkanı Yunus Arıncı getirildi.

Borsa İstanbul Genel Kurulu bugün yapıldı. İstinye’deki merkez binada yapılan Genel Kurul’da hem hüzün hem sevinç bir arada yaşandı.

Geçtiğimiz günlerde Albaraka Türk Genel Müdürlüğü’ne atanan Melikşah Utku, işlerinin yoğunluğu nedeniyle Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Üyeliği’ni bıraktı. Yerine ise Devlet Denetleme Kurulu Başkanı  Yunus Arıncı getirildi.

yunus-arinci

YUNUS ARINCI KİMDİR?

20.03.1975 tarihinde Ordu İli Kumru İlçesinde 4 çocuklu bir ailenin ilk çocuğu olarak dünyaya geldi. İlk, orta ve lise eğitimini Kumru’da aldı. 1992 yılında Kumru İmam Hatip Lisesini tamamladı. Üniversite eğitimini 1992-1996 yılları arasında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünde bitirdi.

1997 yılında Başbakanlık Müfettiş Yardımcısı olarak göreve başladı, 2000 yılında Müfettiş 2007 yılında Başmüfettiş oldu. 2005 yılında 1 yıl geçici görevle TÜBİTAK’ta Daire Başkanı olarak görev aldı.

2007-2009 yılları arasında Indiana Üniversitesi’nde Yüksek Lisans yapan Yunus Arıncı, 14 Ekim 2009 tarihinde Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanlığı görevine atandı. 13 Temmuz 2015 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu Başkanlığı görevine atandı ve halen bu görevi yürütmektedir.

İyi derecede İngilizce bilen Yunus Arıncı, evli ve 3 çocuk sahibidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir