GündemManşet

BAHÇEKÖY ÜRETME ÇİFTLİĞİNDE YETİŞEN GEYİKLER NASIL YAKALANIYOR?

geyik-2

SARIYER GAZETESİ/ HABER MERKEZİ

Belgrad ormanlarındaki Bahçeköy üretme çiftliklerinde yetiştirilen geyikler doğal ortamlarda yaşamlarını sürdürmesi için Karadeniz’e gönderiliyor. Son olarak Gümüşhane’ye 13, Giresun’a 2 tane gönderilmişti. Yetiştiriciler, geyikleri nasıl yakaladıklarını anlattılar. Detaylar haberimizin içinde.

YILDA 90 TON YEM YİYORLAR

Bahçeköy geyik üretim çiftliğinde 87 tane geyik bulunuyor. Geyikler yılda 90 ton yem yiyor. 9-10 ton civarında sebze ve meyve yiyorlar. Bu geyikler, doğal yaşamlarını sürdürmesi için kendilerine uygun illere gönderiliyor. Tabi doğal yapısından dolayı da geyikler için Karadeniz Bölgesi tercih ediliyor. Son olarak geyiklerden 13’ü Gümüşhane’ye, 2’si ise Giresun’a gönderildi. Üretme çiftliğinde yeni yetişen geyikler ise gidecekleri ormanlık alanları bekliyor.

geyik-3

GEYİKLERİ NASIL YAKALIYORLAR?

Belgrad Ormanı Bahçeköy üretme çiftliğinde çalışan yetiştiriciler, geyikleri nasıl yakaladıklarını şöyle anlattı. “Orman içinde bir yakalama istasyonu var. bu alan içerisinde yemlikler var. Yemlikler doldurulup geyikler beklenmeye başlanıyor. Geyikler yem için içeri girdikten sonra kapan kapatılıyor. İçeriye beşerli, üçerli, ikişerli gruplar halinde alınan geyikler daha sonra ayrı ayrı kabinlere konulup sahaya naklediliyor”

geyik-1

geyik-4

geyik-1

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler