GündemManşet

BAYRAM ALİ KOÇOĞLU SARIYER OLAY’A KONUŞTU!

bayram-ali-kocoglu-sariyer1-1  _ayracSarıyer Spor Kulübü Basın Sözcüsü ve iş adamı Bayram Ali Koçoğlu, renkli kişiliği ile tanınan biri. Siyasi kimliğinin yanı sıra iş hayatında da etkin olan Koçoğlu, SARIYER OLAY Haber Müdürü Nevra Yerlikaya’nın sorunlarını yanıtladı…

_ayrac
Öncelikle vakit ayırdığınız için teşekkür ederim. Hem siyasi camiada hem spor camiasında hem de iş alanında çok tanınan ve sevilen bir isimsiniz. Sizi bir de kendi ağzınızdan dinleyelim..

Ben teşekkür ederim. Rize merkez, Yemişlik köyü doğumluyum. Ortaokul ve liseyi Rize’de okudum. 1976 yılında Ankara Telefon Baş Müdürlüğü ardından İstanbul Telefon Baş Müdürlüğü’nde memuriyet hayatım başladı. 12 yıl kadar memuriyet hayatım oldu. Daha sonra ticari hayatına atıldım. Ticari hayatımda ülkemize çok faydalı işler yaptım. Yurt içi ve yurt dışı ihracat yaptım. 90’lı yıllarda sayın Mesut Yılmaz Anavatan Partisi’ne Genel Başkan olunca benim de siyasi hayatım başladı. 1994 ve 1999 yılları arasında Sarıyer Anavatan Partisi İlçe Yönetim Kurulu Üyeliği, Sarıyer Belediye Meclis Üyeliği, Marmara Boğazları Belediyeler Birliği Üyeliği Kültür Sanat Kurum Başkanlığı yaptım. Sarıyer’e gerek memuriyet gerekse siyasi hayatımda elimden geldiği kadar hizmet verdim.

Bu süre içerisinde çeşitli sivil toplum kuruluşlarında üyelik ve yöneticilik yaptınız. Son aşamada Sarıyer Spor Kulübü’nde uzun yıllardır görev alıyorsunuz. Bu süreci anlatır mısınız?

Evet. Bu süre içerisinde çok çeşitli sivil toplum kuruluşları arasında gerek yönetici gerek üye gerekse onursal başkanlıklar yaptım. Bu çalışmalarla bölge kültürümüzü ve memleket kültürümüzü de İstanbul’da yaşatmaya gayret ettik. Çevreye önem vermek için çevrecilerle birlikte çalışma fırsatlarımız oldu. Özellikle belediyecilik doğumdan ölüme kadar hizmet edilen bir kuruluştur. Görev yaptığımız süreçte ekip arkadaşlarımızla birlikte elimizden geldiği kadar halkımızın sorunlarını çözmeye de gayret ettik.

Saffet Akkoyun davet etti

2000’li yıllarda sayın Sedat Özsoy’un başkanlığı döneminde Sarıyerspor Kulübü’nde yöneticilik yaptım. 2013 yılında sayın Saffet Akkoyun’un başkanlığı döneminde yeniden kulüp yönetimine katıldım ve o günden beri kulübün Basın Sözcüsü olarak devam ediyorum.

Kulüpten bahsedelim. Müthiş özverili ve emek harcayan bir kişiliksiniz. İkinci sefer dönüşünüz bunu gösteriyor. Kulüpte sizden önce ve sonra diye bir ayırım yapabilir miyiz ? Neler değişti ?

Sarıyerspor Kulübü, Türkiye’nin çok köklü kulüplerinden biri. İstanbul’un dördüncü büyük kulübü. Türkiye’de Balkan Kupası’nı kazanan 3 spor kulübünden biriyiz. Kulübümüz Türk spor camiasına çok önemli kişileri yetiştirmiştir. Rıdvanlar, Sercanlar, Enginler, Cem’ler ve niceleri buradan çıkmıştır. Kulübün marka değeri çok yukarıdadır. Bugünki başarısıyla marka değeri örtüşmemektedir. Çünkü Sarıyerspor Kulübü’nün olması gereken yer Süper Lig. Şu anda maalesef 2.Lig faaliyetinde devam ediyor.Bu yönetimle umarım bir üst lige çıkmayı başarırız.

“Şükrü Genç’e ve Saffet Akkoyun’a sonsuz teşekkür ederim”

Spor kulüpleri zor dönemler geçiriyor. Geçmişte çok iyi yönetilmeyen kulüpler var. Sakaryaspor,Kocaelispor,Altay,Ankaragücü,Orduspor gibi kulüpler hep kötü yönetim neticesiyle borç batağına itilerek amatöre kadar gittiler. Sarıyerspor Kulübü Başkanı Saffet Akkoyun ve Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’inde bu görev başladığı andan itibaren her konuya olduğu gibi Sarıyerspor Kulübü’ne de çok önemli destekleri oldu. Bu iki başkan duruma el atmamış,kulübe değer vermemiş olsalardı kulüp şu anda amatördeydi. Bu iki başkanın hakkını teslim etmek ve onlara çok teşekkür etmek istiyorum.

Peki kulübün Süper Lig’e çıkmasına boşluklar mı engel oldu? Bunun sebebi nedir sizce?

Hepsi birbirine bağlı. Ekonomik,sosyal,camianın inanması yani bütün bunları bir araya getireceksiniz, işler sadece parayla olmuyor. Para,birliktelik,heyecan,iyi bir teknik kadro ve spor ekibiyle ancak başarı yakalarsınız.Ancak Sarıyerspor Kulübü her yıl şampiyon olmak için yola çıkmak zorundadır.Camia bunu bu şekilde bekliyor.Bu yıl da aynı duygularla şampiyonluğu hedefleyerek sezona başlayacağız. 1 Eylül’de Kastamonu maçı var. Kadrodan büyük başarı bekliyoruz.

Kadınlara ve çocuklara müjde

Bu yıl bayanlar ve 12 yaş altı çocuklar için maçlar ücretsiz olacak.Bu yıl böyle bir kampanyayla sezonu açacağız. Amaç seyirci kalitesini aileyle bütünleştirerek daha üst seviyeye çıkartmak ve gelecek nesillere Sarıyerspor’u sevdirmek,çocuklarımızı spora dahil etmek. Amacımız bu yöndedir. Umarım veliler de buna kulak asarlar. Biz, özellikle hanımları maça davet ediyoruz.

Geçtiğimiz sezon Almanya Bölgesel Ligi takımlarından Rot-Weiss Oberhausen’da forma giyen 1992 doğumlu genç oyuncu Bertul Kocabaş Sarıyer ile 1 yıllık sözleşme imzaladı. Bundan sonra yeni transflerler olacak mı?

Bertul, kulübümüz için değerdir. Kendisiyle güzel bir sezon geçireceğimize inanıyorum.Bu sene şampiyon bir takımın hocasıyla maça başlıyoruz. Geçen yıl Manisaspor’u şampiyon yapan Tamer Taşkın’la. İyi bir teknik kadro ile yola çıktık. Geçmişte Sarıyer’e hizmet etmiş gerek kulüp başkanı, gerek yöneticisi, sporcusu, teknik heyeti,malzemecisine kadar emeği geçenlere bir kere teşekkür ediyorum. Önemli değişiklikler yapıp takımı gençleştirdik. Transfer edeceğiniz oyuncunun sizin ihtiyacınızı karşılıyor olması gerekir. Ola ki aksaklıklar görülür 2.devre arasında da durumu değerlendirip yolumuza devam edeceğiz. Bu sene böyle devam edeceğiz. Şu an görüşme aşamasında olduğumuz bir futbolcu yok.

Kulüpte yaş ortalaması nedir?

Yaş ortalamasını 26’nın altına çektik. 28 yaştan yukarı bir iki topçu var. Daha çok gençlere önem verdik.Ekip olacak bir kadro yarattık.Hocamızında görüşü doğrultusunda yaptık.Hazırlık maçlarımız var. 31 Ağustos tarihine kadar transfer süresi devam ediyor. Yetersiz görülen mevkilere transfer yapabiliriz. Önemli olan ihtiyacın olmasıdır.

Sarıyer’in çok sevdiği bir futbolcu olan Cemre Atmaca Fethiyespor’a transfer oldu. Bununla ilgili neler söylersiniz ?

Cemre’nin Sarıyerspor’a çok büyük katkıları oldu. Çok istifade ettik ondan. Sarıyer taraftarı da onu bağrına basmıştır. Bize bugüne kadar yapmış olduğu hizmetlerden ötürü teşekkür ediyorum. Sarıyerspor’un kapıları ona her zaman açıktır. Temennim odur ki bu sezon Fethiyespor’da da çok başarılı olsun. Cemre’den bunu bekliyoruz.

Sarıyer alt yapısından yetişen 1995 doğumlu genç kaleci Kadem Burak Yaşar, Süper Lig ekiplerinden Kasımpaşaspor ile anlaştı. Bu konuda ne diyeceksiniz?

Bizim kulübümüz çok önemli camialara futbolcular yolladı. Lakin son 15 yıl sportif başarısızlığın yanı sıra, Türk futboluna da değerler katamadık. Bunun eksikliğini yaşıyoruz. Bu altyapıdan yetişmiş oyuncumuzun, Süper Lig’de oynamasına katkımız olmuştur. Gelecek nesillere örnek bir oyuncu olacağını düşünüyorum. Bunların çoğaltılmasını bekliyoruz.

Kireçburnuspor Kulübü Kadın Futbol Takımı, 1. ligde mücadele ediyor. Sarıyerspor Kulübü’nün böyle bir girişimi var mı?

Sarıyerspor, çok marka bir kulüp. Enerjimizi futbol grubunu layık olduğu yere çıkarmak için harcıyoruz. Elbette amatör branşlarda da çok önemli başarılar var. Bunları çok fazla ön plana çıkarmadık. Boksta geçen sene çok önemli başarılarımız oldu. Bununla ilgili de tabii ki yeni planlamalarımız var.

“Sarıyerspor Kulübü 3 bin sporcu yetiştirdi”

Sarıyer’de sporu değerlendirir misiniz ? Şu anda kaç spor kulübü bulunuyor ve çalışmaları ne boyutta?

Sarıyer’de 30 amatör kulüp, 1 de profesyonel kulüp olarak Sarıyer Spor Kulübü var. Sarıyerspor Kulübümüzün alt yapısında çeşitli yaş gruplarından akademi liginde birçok sporcumuz yetişmektedir. Amatör spor kulüplerimizin alt yapılarında da çok başarılı oyuncularımız var. Amatör spor kulüplerimizde her yaş grubundan çok sayıda sporcu yetişmektedir. Buradan amatör kulüp yöneticilerimize teşekkürlerimi sunuyorum. Bu hizmeti çok zor şartlar altında yaptıklarını biliyorum. Sarıyer Belediye Başkanı sayın Şükrü Genç’in organize ettiği amatör spor kulüp başkanı ve yöneticileri ile yapmış olduğumuz toplantıda amatör spor kulüplerinin sorunlarını konuştuk. Sorunların çözülmesi yönünde bundan sonra daha sık toplanılması kararı aldık.

“Sporcunun zeki, çevik ve ahlaklı olanını severiz”

Hem amatör spor kulüplerinin altyapılarını daha da güçlendirmek ve profesyonel takımla daha koordineli hale getirmek hem de gençlerimizi spora kanalize etmek ve onları kötü alışkanlıklardan alıkoymak istiyoruz. Birinci amaç spor yapmaktır. Topluma daha bilinçli ve sağlıklı gençler yetiştirmek görevimizdir. Atatürk’ün çok önemli bir vecizesi var: “Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklı olanını severim” Bu söz gençlerimize önemli bir rehber olmalıdır.

bayram-ali-kocoglu-sariyer1-2

Sporu nasıl tanımlarsınız?

S:sistem P:Prensip O:Otorite R:Randıman. İşte spor kelimesinin içinde bu özellikler barınmaktadır. Spor bir insanı düzenler, çalışma hayatında katkı sağlar. Spor yapan sağlıklı yaşama kavuşur. Buradan sizin aracılığınızla herkesi spora ve dolayısıyla sağlıklı yaşama davet ediyorum.

“Darbeyi halk ve emniyet güçleri önledi”

Ülke gündemine gelirsek..15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişimini nasıl değerlendiriyorsunuz?

O tarihte önemli ve talihsiz bir gece yaşadık. Bu darbe girişimi halk ve emniyet güçleri tarafından önlendi. Çok önemli kayıplar verdik. Şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Devletimizin de bu düşüncelerden arınmış yaşam düzeninin içine girmesini bekliyorum. Bu girişimi ucuz atlattık. Ülkemiz, sosyal, ekonomik, siyasi boyutları çok önemli yaralar almıştır. Sarıyer’de de şehitlerimiz olmuştur. Ölenlere rahmet kalanlara sabır diliyorum. Ülke adına onlara darbenin önüne yüreklerini ve bedenlerini koydukları için minnettarız.

“15 Temmuz, bütün olaylardan daha acı oldu”

Türkiye çok çeşitli darbeler geçirdi. Hepsi ülkemiz için acı gerçekler ama 15 Temmuz hepsinden daha acı olmuştur. Asker halkına kurşun sıkıp tank doğrultmuştur. Geçmişte bu böyle olmamıştı. İşin ana teması halkı birbirine kışkırtmak, iç savaş çıkartmaktır. Halkımıza minnet duygumuz var. Herkes kol kola girerek 15 Temmuz darbe girişimini önlemiştir. Bu girişim bizim dünyaya millet olduğumuzu da göstermiştir. Tam anlamıyla bu olayla “Şerden hayır çıkardık.”

“Siyasi parti başkanlarını gururla izledim”

15 Temmuz itibariyle başta cumhurbaşkanımız ve siyasi parti genel başkanlarımızın birbirlerine göstermiş oldukları saygı, paylaşım, uzlaşma ve dayanışma mesajlarını gururla izledim. Bu tavırların halka yansımasının çok olumlu olmasını kayda değer buluyorum ve bunu çok önemsiyorum. Muhalefet her demokraside olmalı, muhalefetsiz demokrasi olmaz ama gerek muhalefette gerek iktidarda bu birlik anlayışının daha da artmasını temenni ediyorum. Bizler de bundan sonra birbirimizle uğraşmak yerine enerjimizi ülkenin kalkınmasına harcamalıyız. Ayrışma yerine birleşme yaşamalıyız.

“Terör nereden gelirse gelsin ona lanet olsun”

Son günlerde Antep ve Tunceli’de terör olayları yaşandı. Bunları da şiddetle lanetliyorum. Terörün dini, ırkı, mezhebi ve milleti olmaz. Terörü tüm dünya insanları olarak lanetlemek zorundayız. Nereden gelirse gelsin teröre lanet olsun. Ve tüm dünyayı Türkiye’ye karşı daha fazla duyarlı olmaya davet ediyorum. Biz batı ülkelerinde yaşanan terör olaylarında onlara destek olduk, onlardan da bizim onlara göstermiş olduğumuz duyarlılığı bekliyorum. Bunu bütün ülkem adına istiyorum.

“Sarıyer’de yaşanan mülkiyet sorunu çözülmeli”

Sarıyer’e gelirsek..İstanbul’un incisi, son dönemde gelişme çıtasını yükselten bir ilçe. Hem yönetici hem de iş adamı olarak ilçeyi nerede görüyorsunuz?

Sarıyer çok şirin bir ilçe. Dünyanın gözünün olduğu boğazın incisi, Türkiye’nin gözbebeği bir ilçe.Sarıyerli olduğumuz için kendimizi çok şanslı addediyoruz.Sarıyer bir o kadar da zor bir bölge. Sarıyer’de çok önemli mülkiyet sorunu var. Tamamı sit alanı olan bir ilçe. Burada çok kıymetli mülkler bulunuyor. Böyle olduğu için ilçeye yeşil alanlar kazandırılamıyor. Sarıyer’e hizmet yapmak yerel yöneticiler için de çok zordur. Mülkiyet sorununun adil bir şekilde çözüme kavuşturulması lazım.

Bu anlamda sizce izlenilmesi gereken yol ne olmalıdır?

Mülkiyet sorununu çözmek Sarıyer Belediyesi’nin tek başına yapabileceği bir iş değildir. Bu iş ilçe belediyesi, Büyükşehir Belediyesi ve hükümetle işbirliği neticesinde çözülecek bir iştir. Eğer Sarıyer’de Sarıyer Belediyesi’nin mülkiyeti olsaydı Sarıyer’in kendi bünyesinde bunun çözümü kolay olurdu. Ama bu bir kolektif çalışma işidir. Hükümet ve belediyeler işbirliğiyle halkla bütünleşerek, halkın isteklerini göz önünde bulundurarak bu sorunlar çözüme kavuşturulmalıdır.

“Mülkiyet sorunu birçok şeye engel”

Sarıyer’e hizmet etmek ve geleceğini planlamak mülkiyet sorunu çözülmediği için çok zor. Mülkiyet sorunu çözüldükten sonra imar planları da uygulanabilir hale gelir. Böylece Sarıyer daha güzel oturulabilir bir yer olur. Sarıyer’de hiç kimse mağdur olmadan bu mülkiyet sorununun çözümünden yanayım. Biz Sarıyer’de birlikte yaşamaktan memnunuz. Bir taraftan da bu çarpık yapılaşmanın kentlere dönüşmesini arzu ediyoruz.

Sarıyer’le ilgili olarak yapılması gereken şeyler neler? Bugün Sarıyer, olması gereken yerde midir?

Sarıyer’le ilgili hayallerimiz var. Sarıyer’in bir turizm merkezi haline getirilmesi gerek. Bunun için bakir alanlarımız var. Bunların başında Kilyos ve civarı geliyor. Şimdi o bölgelerde hükümetimizin yaptığı çalışmalar var. Bunların en önemlisi elbette 3. Köprü ve 3. hava limanıdır. İlçedeki bakir alanların turizme kazandırılarak buraların turizm kenti olmasına katkı sağlamak gerekmektedir. Belediyelerin ve hükümetin bunu göz ardı etmemesi gerekiyor. Sarıyer denince akla balık ve börek gelir. ABD’de bile Sarıyer, böreği ile tanınır. Bunu biraz daha geliştirmemizin gereği olduğunu düşünüyorum. Mesela börek festivalleri düzenlenebilir. Bunlar Sarıyer’e dışarıdan gelecek olan turist sayısının artmasına sebep olacak.
Siyasi kimliğinizin yanı sıra spor camiasında da birikim ve tecrübelisiniz. Bunların dışında iş adamısınız. İnşaat sektöründe büyük projelere imza atıyorsunuz. Bu başarılara nasıl ulaştınız?

Ailemle beraber inşaat sektöründeyiz. Beylikdüzü, Bahçelievler, Küçükçekmece ve Esenyurt gibi bölgelerde önemli projelerimiz var. Küçükçekmece’de Love Garden isimli kafe restaurantım da var. Bütün bunlara çok çalışarak ulaştım ve çalışmaya devam ediyorum. Sosyal hayatım da buna paralel sürüyor. 3 oğlum var ve hepsi evli. 4 torunum var. Başarılı bir iş adamı ve yönetici olmak için birtakım şeylerden fedakarlık yapmak gerekiyor.

sariyer-olay-bomba-haberler2

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu