GündemManşet

Büyükşehir Belediyesi önünde ‘Barınaklarınız Kan Kokuyor’ eylemi!

belediye-onunde-barinaklariniz-kan-kokuyor-eylermi-28_x_o

_ayrac

Hayvan hakları savunucuları, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Sarıyer Kısırkaya’da inşa ettiği hayvan barınağı ile ilgili mahkemenin verdiği kararı uygulamadığı gerekçesiyle eylem yaptı.

_ayrac

Hayvan hakları savunucuları, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Sarıyer Kısırkaya’da inşa ettiği hayvan barınağı ile ilgili mahkemenin verdiği kararı uygulamadığı gerekçesiyle eylem yaptı. Bina içine girmeye çalışan eylemcilere güvenlik görevlileri ve çevik kuvvet izin vermedi. Tartışma ve itişmelerin yaşandığı protesto eylemi, basın açıklamasının ardından sona erdi. Eylemciler, ‘Barınaklarınız kan kokuyor’ sloganı attı.

AKBAŞ; “HAYVANLAR TOPLAMA KAMPINDA GİBİ”

Hayvan hakları savunucuları Büyükşehir Belediyesi önünde toplandı. Ellerindeki, ‘Kısırkaya beş yıldızlı ölüm, hayvan toplama kamplarına hayır’ yazılı pankartla belediyeye önüne yürümeye çalışan eylemcilere güvenlik görevlileri izin vermedi. Engeli aşarak belediye önüne kadar yürüyen gurubun karşısına çevik kuvvet ekipleri geçti. Belediye önündeki tartışma ve itişmelerin ardından slogan atarak ayrılan eylemciler açıklama yaptı. Basın açıklamasını okuyan Neşe Akbaş, “72 hektarlık bir arazi üzerine ‘Kısırkaya Geçici Sahipsiz Hayvan Bakımevi ve Bahçeli Yaşam Alanı’ adı altında, toplama kamplarından farksız bir hayvan tecrit merkezi inşa edildi. Bu tesiste, binlerce hayvan, binlerce senedir yaşadıkları sokaklardan toplanarak bir merkezde alıkonacak, doğalarına aykırı bir şekilde birlikte yaşamaya mecbur bırakılacaklar.” dedi.

HAYVANLARIN YAŞAM HAKLARI İHLAL EDİLİYOR

Tesisin ‘hayvanlar için beş yıldızlı bir otel konforuna sahip’ şeklinde reklamının yapıldığını söyleyen Akbaş, şöyle devam etti: “Fiili olarak binlerce hayvanın hapsedilmesine sebep olacak. Bu sözde iyi koşulları diline dolayan Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin en üst düzey yöneticilerinin ve bu kurumların, hayvanların yaşam haklarının ihlali konusunda sicili son derece kabarıktır.”

Konunun idari yargıya taşındığını belirten Akbaş, “İstanbul 6. İdare Mahkemesi’ne açmış olduğumuz davada, söz konusu inşaatın iptaline ilişkin karar verildi. İstanbul 6. İdare Mahkemesi’nin vermiş olduğu iptal kararına rağmen, Kısırkaya tecrit merkezi, yasadışı bir şekilde çalışmaya devam ediyor.” ifadelerini kulandı.

ÇOBAN; “HAYVANLAR KÜLTÜREL ZENGİNLİKTİR”

HP Belediye Meclis Üyesi ve Gurup Sözcüsü Tonguç Çoban da eyleme katıldı. Çoban, “Bütün dünyada demokratik devletler, çağdaş devletler sadece insanlara sağladığı insan haklarıyla değil artık doğaya ve tüm canlılara sağladığı, bu arada hayvanlara da sağladığı haklarla demokratik ve çağdaş devlet olarak anılmaktadır. İstanbul’un hayvanları İstanbul’da yaşayan tüm canlılar İstanbul’un kültürel geçmişinin ve zenginliğinin birer parçasıdır. Geçmişten bu yana bu böyledir.” diye konuştu.

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler