GündemManşet

Büyükdere Ermeni Kilisesi’nde “Büyük Oruç” coşkusu!

Ermeni-kilisesi (7)

_ayrac 

İlgili Makaleler

Büyükdere Surp Hıripsimyants Ermeni Kilisesi‘nde bir araya gelen Ermeni vatandaşlar yaklaşık 40 gün boyunca devam edecek Büyük Oruç’un bu yılki ilk ayinini gerçekleştirdi. Paskalya öncesinde gerçekleştirilen Büyük Oruç’un ayinine diğer ilçelerden gelen papazlar ve cemaat de katıldı.

***

Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Erdem‘in de eşlik ettiği yemekte konuşan Peder Şirvan Mürzyan, kendilerine sahip çıktığı için Belediye Başkanı Şükrü Genç’e de gıyabında teşekkür etti.

_ayrac

MERT CİN / ÖZEL HABER/ SARIYER GAZETESİ

Ortodoks cemaatinin, Paskalya’dan yaklaşık 40 gün önce başlayan Büyük Oruç’unun Sarıyer’deki ilk ayini Büyükdere Surp Hıripsimyants Ermeni Kilisesi‘nde bugün gerçekleştirildi. Sadece Sarıyer’den değil aynı zamanda İstanbul’un pek çok semtinden gelen Ermeni vatandaşlar, Büyükdere’deki ayinde buluştu. Ayinin ev sahipliğini yapan Büyükdere Surp Hıripsimyants Ermeni Vakfı Başkanı Murat Süme, kiliseye gelen cemaat ve misafirlerle tek tek ilgilendi.

BAŞKAN YARDIMCISI İSMAİL ERDEM DE KATILDI

Ermeni-kilisesi (1)

Kilisedeki ayin sonrası verilen yemeğe Sarıyer Belediyesi’ni temsilen Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Erdem, Büyükdere Muhtarı Ali Yazıcı ile Genel Yayın Yönetmenimiz Bekir Batu da katıldı.

Yemekte konuşma yapan Peder Şirvan Mürzyan, yemeğe katılan herkese teşekkür etti, belediyenin kendilerine sahip çıkmasından dolayı Belediye Başkanı Şükrü Genç’e de gıyabında teşekkürlerini iletti. Büyük Oruç hakkında Sarıyer Gazetesi’ne bilgiler veren Büyükdere Surp Hıripsimyants Ermeni Vakfı Başkanı Murat Süme ile Peder Şirvan Mürzyan, Büyük Oruç’un kendileri için çok önemli olduğunu ve bu anlamlı günlerde insanların bol bol dua ettiklerini vurguladı.

BÜYÜK ORUÇ NEDİR?

Ortodoks mezhebine bağlı olan Ermeniler, Büyük Oruç’un arefesinde, Pun Paregentan adı altında karnaval kutlar. Günbatımıyla Medz Bahk’a (Büyük Oruç) girilir. Bu tövbe dönemidir, amacı dua ve oruçla yürekleri sınayıp inananları Diriliş Yortusu’na hazırlamaktır. Pun Paregentan’da yenir içilir eğlenilir. Herkes çeşitli kılıklara girip komşularına arkadaşlarına şakalar yapar, Büyük Oruç yaklaşık 40 gün sürer. Bu sürede hayvansal gıda alınmaz, günde tek öğün akşam duasından sonra sadece sebze ve tahıl yenir. Düğün yapılmaz, eğlence düzenlenmez. Hemen her kilisenin özel günü vardır, buralarda ayinler yapılır, halk kiliseleri ziyaret eder. Büyük Oruç’ta dargınlar barıştırılır, yoksullara erzak yardımı yapılır.

Ermeni-kilisesi (8)

Ermeni-kilisesi (2)

Ermeni-kilisesi (4)

Ermeni-kilisesi (3)

Ermeni-kilisesi (5)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
>