GündemManşet

CHP SARIYER İLÇE BAŞKANI’NDAN ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI

mehmet-deniz12

SARIYER GAZETESİ/ HABER MERKEZİ

CHP Sarıyer İlçe Başkanı Mehmet Deniz, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla yayınladığı mesajda eğitimdeki sorunlara dikkat çekti. Deniz, “Siyasetin gölgesinden uzak bir eğitim sistemi olması gerekirken, bugün tam tersi yaşanmakta, başta üniversitelerde olmak üzere eğitim kurumlarında her türlü muhalif ses susturulmaktadır” dedi.

24 Kasım Öğretmenler Günü, kapsamında siyaset dünyasının isimleri açıklamalarda bulunuyor. CHP Sarıyer İlçe Başkanı Mehmet Deniz de yaptığı açıklamada şunları söyledi:

EN ACIMASIZ OLAN İNSANDIR

“Gelecek gençlerin, gençler ise öğretmenlerin eseridir.” derken Mustafa Kemal Atatürk ülkemizin geleceğini gençlere emanet etmiş, anahtarı da öğretmenlere vermiştir. Eğer erdemli ahlaklı, dürüst, çalışkan, bilimden yana bir toplum varsa o öğretmenlerin eseridir.

Dünyada canlılar içinde insanoğlu akla sahipliği nedeni ile en değerlisidir. Ancak eğitimin yetersiz olduğu bazı durumlarda, en vahşi, en dengesiz, en acımasız olanda insandır. Bu tür vahşetlerden kurtulmak için insanın yaşamı boyunca eğitimlerini sürdürmesi gerekmektedir. Bugün coğrafyamızda yaşanan vahşetlerin, katliamların en büyük nedeni çağdışı eğitim ve yetersiz eğitimden kaynaklanmaktadır.

KİŞİLİK EROZYONU YARATILDI

Öğretmenlerimizin ve eğitim camiasının büyük sorunları var;

Siyasetin gölgesinden uzak bir eğitim sistemi olması gerekirken, bugün tam tersi yaşanmakta, başta üniversitelerde olmak üzere eğitim kurumlarında her türlü muhalif ses susturulmaktadır. Boğaziçi Üniversitesi, seçilen rektörün atamasının yapılmaması eğitimin siyasallaştırıldığının tipik bir örneğidir. Eğitimcilerimiz işini kaybetme korkusu ile korku kültürü yayılmış, akademisyenlerimizin bir bölümünde kişilik erozyonu yaratılmıştır. Araştırma geliştirme çalışmalarında kamu yararı öncelikli olması gerekirken, sermayenin yararını gözeten bir yapı oluşturulmuştur. Atanamayan 450 bin civarında öğretmenlerimiz var bu öğretmenlerimiz başka işlerde iş bulamazlar başka işlerde de çalışamazlar. Özel okullarda kadro yoktur. Dershanelerde sigortasız düşük maaşla çalışan öğretmenlerimiz var. Ücretli öğretmenler, asgari ücretle çalıştırılıyor. Buda öğretmenlerimizin sağlıklı bir eğitim vermesini engelliyor. Bütün bu sorunlara rağmen özgürlükçü, çoğulcu ve katılımcı yaklaşımın bütün eğitim kurumlarında hâkim kılınması tek dileğimizdir. Yukarıda ki olumsuzlukların bir an önce giderilmesi temennisi ile çalışan veya çalışamayan bütün öğretmenlerimizin ‘24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutlarım”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir