GündemManşet

CHP’li Didem Engin İstanbul’un hava kirliliğini meclise taşıdı!

didem-engin32

_ayracCHP İstanbul Milletvekili Didem Engin, İstanbul’da özellikle son günlerde artan hava kirliliğinin sebepleri ve çözüm önerilerinin araştırılabilmesi için Meclis Başkanlığı’na araştırma önergesi sundu.

_ayrac

HABER MERKEZİ/ SARIYER GAZETESİ

Havadaki yabancı maddelerin insan sağlığına, bitkilere, hayvanlara ve ekolojik dengeye zarar verebilecek miktar ve yoğunluğa ulaşması olarak tanımlanan hava kirliliğinin, sanayileşme ile birlikte insanlığın yüz yüze kaldığı önemli sorunlardan birisi haline geldiğini belirten Didem Engin araştırma önergesinde, hava kirliliğinin belli başlı sebeplerine de değindi. Üretim tesislerinin yanlış yerlerde kurulmuş olması, çarpık kentleşme, doğaya zararlı yakıt kullanımı, artan betonlaşmaya bağlı olarak yeşil alanların giderek azalması, artan motorlu taşıt kullanımı ve hava kirleticilerine yönelik denetimlerin eksikliği gibi sebepler hava kirliliğinde etkili olmaktadır.

KRİTİK EŞİK SARIYER’DE 15 KEZ AŞILDI

Çevre Mühendisleri Odası’nın da hava kirliliği konusunda uyarılarda bulunduğunu hatırlatan Didem Engin, özellikle İstanbul’un, havadaki kirletici madde konsantrasyonundaki artış sebebiyle son günlerde hava kirliliğinin en üst seviyede ortaya çıktığı kentler içinde yer aldığını belirtti. Ulusal Hava Kalitesi İzleme İstasyonları’ndan derlenen verileri de inceleyen İstanbul Milletvekili Didem Engin, akciğer hastalıklarına sebep olan partikül madde PM10 için Avrupa Birliği eşik değerinin 1 Aralık 2015 – 30 Aralık 2015 tarihleri arasında İstanbul Beşiktaş’ta günlük değer olarak 11 kez, Esenler’de 19 kez ve Sarıyer’de 15 kez aşıldığını belirterek, bu değerlerin İstanbulluların sağlığını tehdit ettiğini, bir an evvel gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini dile getirmiştir.

HAVA KİRLİLİĞİ YÜZÜNDEN ÖLÜM ORANLARI ARTIYOR

Hava kirliliği ölçümü konusunda ulusal mevzuatımızın Avrupa Birliği (AB) mevzuatı ile halen uyumlu hale getirilmediğini de hatırlatan Didem Engin, parametrelerdeki uyumsuzluğa ilişkin de çeşitli örnekler sunmuştur. Kirletici parametrelerden olan kükürtdioksit için AB ülkelerinde uygulanan sınır değer 350 iken ülkemiz için bu değer 470; azotdioksit için AB ülkelerinde uygulanan sınır değer 200 iken ülkemiz için bu değer 290; partikül madde PM10 için ise AB ülkelerinde uygulanan sınır değer 50 iken ülkemiz için bu değer 90’dır.

Hava kirliliğinin kalp ve akciğer hastalıklarına bağlı ölüm oranını artırdığını, özellikle çocukların akciğer gelişimini olumsuz etkilediğini ve kirliliğin yoğun olduğu bölgelerde astım ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) gibi kronik hava yolu hastalıkların arttığını belirten Didem Engin, vahim sonuçlarla karşılaşılmadan hava kirliliği konusunun Meclis çatısı altında ele alınması gerektiği için bu araştırma önergesini Meclis Başkanlığı’na sundu.

didem-engin35

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler