GündemManşet

CHP’Lİ GAMZE AKKUŞ İLGEZDİ’DEN “ŞORT” TEPKİSİ

abdullah-cakiroglu-serbest-kaldi

SARIYER GAZETESİ/ HABER MERKEZİ

CHP Parti Meclisi üyesi ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Maslak’ta şort giydiği için Ayşegül Terzi’ye tekme atan saldırganın yeniden tahliye edilmesine sert tepki gösterdi. İlgezdi,  “Ayşegül Terzi’ye saldıran saldırganın tahliye edilmesiyle birlikte en büyük tekme yargıya atılmıştır” dedi.

Maslak’ta belediye otobüsünde Ayşegül Terzi’ye şort giydiği için tekme atan ve 26 Ekim’deki ilk duruşmadan sonra tahliye olan Abdullah Çakıroğlu çıkarılan tutuklama kararının ardından önceki gün tekrar tutuklanan zanlı avukatının itirazı üzerine ikinci kez tahliye edildi.

Olay 12 Eylül günü Maslak’ta meydana gelmişti. 23 yaşındaki hemşire Ayşegül Terzi, Maslak’ta evine gitmek için belediye otobüsüne binmişti. Otobüsün arka tarafında ayakta duran genç hemşireye kimliği belirsiz bir şahıs önce sözle sataştı.

gamze_akkus_ilgezdi3

TUTUKLANARAK CEZAEVİNE GÖNDERİLMİŞTİ

Saldırgan şahıs, “Şort giyenler ölmeli” diye söylendikten sonra yukarıdaki demirlerde tutunarak genç kadının yüzüne tekme attı. Yüzünden yaralanan genç kızın şikayeti üzerine harekete geçen polis, zanlı Abdullah Çakıroğlu’nu yakaladı. Adliyeye sevk edilen Çakıroğlu ifade verdikten sonra serbest kalmıştı ancak savcılığın itirazı üzerine tekrar gözaltına alınıp tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

23 yaşındaki hemşire Ayşegül Terzi, 12 Eylül’de Maslak – Çekmeköy otobüsünde şort giydiği için güvenlik görevlisi Abdullah Çakıroğlu‘nun saldırısına uğramıştı. Saldırgan Çakıroğlu, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’ndaki ilk duruşmada tahliye edildi.

Çarşamba günü hakkında tahliye kararı verilen Çakıroğlu hakkındaki itirazı sonuçlandı. Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi Başsavcılığın itirazını yerinde bularak sanık hakkındaki tahliye kararını kaldırdı. Mahkeme, Abdullah Çakıroğlu hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkardı. Başsavcılığın yaptığı itiraz üzerine hakkında “tutuklamaya yönelik yakalama kararı” çıkarılan tekmeci saldırgan Abdullah Çakıroğlu Çekmeköy’de gözaltına alındı.

gamze_akkus_ilgezdi2

İKİNCİ KEZ TAHLİYE EDİLDİ

Çakıroğlu, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Çakıroğlu’nun 2. kez tutuklanmasına avukatı itiraz etti. İtirazı değerlendiren Anadolu10. Ağır Ceza Mahkemesi davaya ilişkin delillerin toplandığını belirterek 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği tutuklama kararını kaldırdı. Mahkeme Abdullah Çakıroğlu’nun tahliyesine karar verdi.

Saldırganın ikinci kez tahliyesi başta Ayşegül Terzi’nin ailesi olmak üzere toplumun büyük kesiminin tepkisini topladı. Tepki gösterenlerden biri de CHP Parti Meclisi üyesi ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi de bulunuyor.

İlgezdi yaptığı açıklamada “Tutuklandıktan birkaç gün sonra ise avukatının itirazı haklı bulunarak tekrar tahliye edilmiştir. Cezasızlık, bu şiddeti cesaretlendirmekten başka bir şey değildir. Aslında tekmelerin şahıslara değil ‘yargıya’ atıldığı verilen kararlar ile görülmektedir. Ayşegül Terzi’ye tekme atan sanık, son tahliye kararı ile en büyük tekmeyi yine yargıya atmıştır. Kadın cinayetlerinin farklı sayısal manipülasyonlar ile düşük gösterilemeye çalışıldığı Türkiye’de, günde kaç kadının öldürüldüğünü bilmiyoruz. Bu nedenle de kadına yönelik erkek şiddeti gerici eylemlerle devam ediyor.

gamze_akkus_ilgezdi1

HAKSIZ TAHRİK İNDİRİMİ

İktidarın kadına yönelik genel politikası mevcut yasaları ve imzaladığı sözleşmeleri uygulamamak üzerine kurulu olduğu için yargıda en son Ayşegül Terzi davasında olduğu gibi cinsiyetçi davranarak, TCK’da kadına yönelik şiddetin cezalarının çok açık bir şekilde belirtilmesine rağmen ‘erkeği korumayı’ tercih etmektedir. Kısacası AKP’nin yapmak istediği kadınlar üzerinden topluma bir şekil verme programının en önemli uygulayıcılarından biri yargı olmuştur.

Türk Ceza Yasamızda mevcut olan ve hakim takdirine bırakılan; “haksız tahrik indirimi” ve “iyi hal indirimi” ne dair maddelerin, şiddet mağduru kadınlarda, özellikle de tecavüz ve taciz dosyalarında maddelerin gerekçelerine, amacına, kapsamına ve mehaz kanunlardaki uygulama şekilleri ile uluslararası sözleşme, hükümlerinin de dikkate alınarak toplumsal cinsiyet bakış açısından kurtulmuş olarak hukuka uygun uygulanması gerekmektedir. Yasaların uygulanmadığı ülkemizde, toplumsal tepkiler ve kamuoyu baskısıyla bazı kararlar aldırılmaktadır”

gamze_akkus_ilgezdi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir