GündemManşet

CHP’li Gürsel Tekin, hükümete Sarıyer’den seslendi

gursel-tekin-1-11_ayrac

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Sarıyer İlçe Başkanlığı’nı ziyaret etti, gündeme ilişkin konularda değerlendirmelerde bulundu. Tekin, hükümeti FETÖ üzerinden sert sözlerle eleştirdi; “ Hükümet çeşitli cemaatlerle koalisyon yaptık bu cemaat azdı diyebilir. Ancak sızdı diyemez. Devlet kurumlarını cemaate teslim etmişler” diye konuştu.

_ayrac

NEVRA YERLİKAYA/ SARIYER GAZETESİ

Parti binası girişinde CHP İlçe Başkanı Mehmet Deniz ve parti yöneticileri tarafından karşılanan Tekin, bir süre partililerle sohbet ettikten sonra basın açıklamasına geçti. CHP’li Gürsel Tekin basın açıklamasında şunları söyledi; “Çok kritik bir süreçten geçiyoruz. Burada güzel şeyler anlatmak isterdim projelerden söz etmek isterdim ama ne yazık ki yapamıyorum. Türk siyaseti 12 Eylül’den sonra raydan çıktı. Dünyanın hiçbir yerinde bu kadar hızlı biçimde siyasi parti kurulup kapatılmadı. Türkiye’nin başına bela olmuş iki temel sıkıntı var. Türk siyaseti bundan kurtulmadığı sürece ne darbelerden, ne krizlerden ne de maalesef terörden kurtulabiliriz. Türk siyasetinin damarlarına şırınga gibi girmiştir. Bu nedir? Birincisi yalan. Her şey yalan üzerine inşa edilmiş. Hangi inanca bakarsanız bakın yalanı hiçbiri kabul etmez. İkincisi yolsuzluk ve talandır. Kötünün bedeli mutlaka ödenir ama bizde durum böyle değil. Sıkıntılar büyüyor.”

gursel-tekin-1-4

“TÜRKİYE TEHLİKELİ DÖNEMDEN GEÇİYOR”

“İktidara oy veren seçmen kardeşlerimden rica ediyorum” diyen Tekin, sözlerine şöyle devam etti; “Türkiye çok tehlikeli bir dönemden geçiyor. Uzaya değil etrafınıza bakın. Net göreceksiniz. Sizi yöneten siyasilere bakın. AKP 12 Eylül’den sonra her dönem hayatımızda yer aldı. MHP ve ANAP bakanlarına bakın şu anda hepsi AKP de üst düzey yöneticileri. Kısa süreli değil 15 senedir devam ediyor”

CEMAAT AZDI DİYEBİLİR SIZDI DİYEMEZ

Son dönemde tepkilere neden olan cemaatin hükümete sızma konusuna değinen Tekin, “Sızma nedir? Binanın çatısı sızar. Sızıntıların fark edilmesi mümkün değil. İktidar şunu söyleyebilir. Evet çeşitli cemaatlerle koalisyon yaptık bu cemaat azdı diyebilir. Sızdı diyemez.” diye konuştu.

Başbakan Tayyip Erdoğan’a çağrıda bulunan Tekin, “Sayın Başbakan, CHP vekili olarak çağrıda bulunuyorum. Gelin bağımsız ve namuslu bir şekilde soruşturabilecek bir hukuk sistemi oluşturarak bu çetelerle ilişkisi olan hangi siyasiler varsa sonuna kadar mücadele edelim. İzin verirseniz CHP’den başlayalım en son size gelelim. Size torpil en son size gelelim. Başka türlü işin içinden çıkamayız. Düşman aramakla olmaz. Kim düşman? Tarif edin biz kendimizi kalkan edelim. Hayali düşman yaratıyorlar.” dedi.

SADDAM ÖRNEĞİ

gursel-tekin-1-5

İdam edilerek öldürülen Irak Başbakanı Saddam Hüseyin’i örnek gösteren Gürsel Tekin, “Dünyanın her yerinde böyledir. Bize benzeyen ülkelere bakın bu maskaralıklarla toplumu uyuturlar. Orta doğu coğrafyasındaki ülkelere bakın; benzer manzaralar yaşanmıştır. Saddam herkes bize düşman diyordu. Bugün Saddam da yok ülkesi de yok vatandaşı da yok. Biz güçlü ülkeyiz ülkemize sahip çıkacağız. CHP olarak sorumluluklarımızı biliyoruz” dedi.

“ORTAK AKIL HÜKÜMETİ ŞART”

“Tek çözüm sayın başbakan süreli mi dersiniz uzun mu orta mı bilemeyiz. Bir ortak akıl hükümetine ihtiyaç var.” şeklinde konuşan CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, ” Eğer bunu yapamazsak sorunların üstesinden gelmemiz zorlaşır. O kadar iç içe ilişkiler var ki. Devletin kurumları cemaate teslim edilmiş. Kamuda 150 bin kişi ne demek? Bunlar odacı değil 100 bini silah kullanacak durumdadır. Yenikapı ruhu diyorsanız bu ruh adına ortak mutabakat veya ortak akıl hükümeti dersiniz ne derseniz deyin. Bunu halledelim aksi halde kendimizi ifade edebilmemiz mümkün değil. ” diye konuştu.

TERÖR SORUNU

gursel-tekin-1-6

Suruç olayından sonra CHP’nin bir kanun teklifi verdiğini hatırlatan Tekin, “Terörü araştırma komisyonu oluşturalım dedik. Temel sebebimiz şu; herkes bize düşman deyip duruyor. Tüm bunların kim olduğunu beraber araştıralım. Sınır kapılarını açtınız hata yaptınız. Sınır güzergahları kevgire döndü. Bunun için araştırma komisyonu oluşturalım dedik. Üzülerek söylüyorum ki teröre araştırma komisyonuna hayır oyu verdiler. Siz yapın. Siz de yapamıyorsunuz. Genel başkanımız açık çek verdi. Terör sorunu çözümü için her türlü katkıyı sunmaya hazırız dedi. Bundan öte ne yapılabilir. İktidar ne yapacağını bilmediğinden bu çıkmazın içinde. Umut ederim ki son şehitlerimiz olur parlamento içinde veya dışında yapılması gereken ne varsa CHP bu konuda her türlü katkıyı sunmaya hazır” dedi.

gursel-tekin-1-1 gursel-tekin-1-2 gursel-tekin-1-3  gursel-tekin-1-7 gursel-tekin-1-8 gursel-tekin-1-9 gursel-tekin-1-10

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir