GündemManşet

CHP’li Mahmut Tanal; “Adalara gelenlerden “turist vergisi” alınsın!”

mahmut-tanal

_ayrac

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, TBMM’ye sunduğu kanun teklifinde, “Prens adaları” olarak bilinen Büyükada, Heybeli, Burgaz, Kınalı ve Sedef adasının yanı sıra Gökçeada ve Bozcada’ya girişlerde vatandaşlardan “turist vergisi” alınmasını istedi.

_ayrac

HABER MERKEZİ/ SARIYER GAZETESİ

Yerleşik nüfusu 15 bin 263 kişi olan, yaz aylarında ise 300 bin kişiye ulaşan, İstanbul’daki Prens adalarının belediye gelirlerini arttırmak için, kanun teklifi hazırlandı. Teklif uyarınca adaları ziyaret edenlerden belediye meclisi tarafından belirlenecek oranda ‘’turist vergisi” alınacak. Ayrıca Adalar Belediyesine genel bütçeden ödenen payın, 2 misline çıkarılması öngörülüyor.

Sözcü’nün haberine göre CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal tarafından TBMM’ye sunulan kanun teklifi, ”Prens adaları” olarak bilinen Büyükada, Heybeli, Burgaz, Kınalı ve Sedef adasının yanı sıra Çanakkale yakınlarında, Ege denizinde bulunan Gökçeada ve Bozcada’yı da kapsıyor.

TÜRK YABANCI DEMEDEN HERKESTEN PARA ALINSIN

İstanbul-Adalar

Adaların Türkiye için ve hatta dünya için önemli bir konuma sahip olduğunu belirten Tanal, kültürel, tarihi ve doğal değerleri ile Adaların batıya açılan pencere olduğuna vurgu yaptı. İstanbul Adalar ile Gökçeada ve Bozcaada Belediyelerine, kış nüfusuna göre bütçeden pay verildiğini, bunun da yetersiz kaldığını belirtti. Tanal, adaları ziyaret edenlerden hizmet bedeli alınmasını teklif etti. Ayrıca, adaların bulunduğu ilçe belediyelerine büyükşehir belediyesi tarafından bir yıl önce ilçede gerçekleşmiş olan bütçe geliri toplam tutarının yüzde 50’si oranında yardım yapılmasını da istedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir