GündemManşet

ÇOCUKLAR “SİHİRLİ KİTAP”LA BULUŞTU

kuyruk-4

SARIYER GAZETESİ/ HABER MERKEZİ

Yazar Fatih Erdoğan, Sarıyer Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından “Dünya Çocuk Kitapları Haftası” dolayısıyla organize edilen etkinlikte Sarıyerli öğrencilerle söyleşti, imzalı kitabını hediye etti. Çocuklar, kitap imzalatmak için uzun kuyruklar oluşturdu.

kuyruk-3

Tarih dersini hiç sevmeyen ve çok anlamsız bulan Oktay ve arkadaşı Nilüfer’in heyecanlı zaman yolculuğunu anlatan Sihirli Kitap’ın yazarı Fatih Erdoğan, öğrencilerin birbirinden ilginç ve akıl dolu sorularını yanıtladı. Söyleşinin ardından Sarıyer Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Filiz Coşkun ile birlikte yazar Fatih Erdoğan’a çiçek takdim eden minikler daha sonra kitaplarını imzalattılar. Çocuklar Fatih Erdoğan’a kitaplarını imzalatmak için uzun bir kuyruk oluşturdu.

kuyruk-5

Sarıyer Belediyesi Meclis Başkan Vekili Hüseyin Coşkun’un da yer aldığı söyleşi ve imza gününe, Sarıyer’de eğitim veren Fatih ve Hatemoğlu İlkokullarının 3. ve 4. Sınıf öğrencileri katıldı.

kuyruk-6

FATİH ERDOĞAN KİMDİR?

23 Nisan 1954 yılında İzmir’de doğdu. Kültür Koleji’ni ve Robert Kolej’i bitirdikten sonra, Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. 1980 yılında, Türkiye’de sadece çocuklar için kitap yayımlayan ilk yayınevi Mavibulut’u kurdu. Aynı yıl, ilk kitabı “Pan ve Çiçeği” ile Kütüphaneciler Derneği tarafından düzenlenen Resimli Kitap Yarışması’nda birincilik ödülünü aldı. O günden beri çocuklara yönelik çok sayıda kitap yazdı, resimledi, çevirdi ve editörlüğünü yaptı. Yazdığı 62 adet kitap bugüne dek 800.000’den çok okura ulaştı.

Dünya’nın önde gelen birçok çocuk yazarının pek çok eserini Türkçeye çevirdi ve yayımladı. Kırmızıfare Çocuklar İçin Edebiyat Dergisi ve Binbirkitap Çocuk Edebiyatı Araştırmaları Dergisi adlı iki dergi çıkardı. 1992 yılından 2002 yılına kadar İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Kütüphanecilik Bölümü’nde ders verdi ve aynı bölümde yüksek lisans ve doktora yaptı. Çeşitli gazete ve dergilerde çocuk edebiyatı ve çocuk kitaplarına ilişkin makaleler yazdı. 2006-2008 yılları arasında, İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde “Çocuklar için Yazmak” adlı yetişkinlere yönelik bir seminer verdi. 2010-2016 yılları arasında Maltepe Üniversitesi’nde Çocuk Edebiyatı dersleri verdi. Türkiye’de bugüne dek çok sayıda ödül alan Fatih Erdoğan dünyanın en büyük çocuk edebiyatı ödülü olarak bilinen Astrid Lindgren Anma Ödülü’nün (Astrid Lindgren Memorial Award – ALMA) 2016 adayı olarak gösterildi.

kuyruk-7

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir